Další střípky do mozaiky boje proti zpětným odkupům akcií
|

Další střípky do mozaiky boje proti zpětným odkupům akcií

Kritici zpětných odkupů akcií stále dokola upozorňují na to, že firmy tímto nástrojem de facto vyhazují peníze z okna namísto toho, aby investovaly do své budoucnosti. Rizik, jež jsou se zpětnými odkupy spojena, je ale více.

Zpětné odkupy akcií Ponaučení pro investory Akciový trh

Výkonný ředitel maloobchodního prodejce Loews Jim Tisch trvá na svém. "Zpětné odkupy jsou nejefektivnějším nástrojem k zajištění maximalizace zisků akcionářů," tvrdí. Loni společnost Loews na trhu skoupila za zhruba miliardu dolarů více než 20 milionů kusů neboli 6 % svých akcií.

I díky zpětným odkupům podle Tische cenné papíry Loews investorům od roku 1965 vynášejí ročně v průměru asi 17 % oproti 10 % v případě indexu S&P 500. Jen od roku 2008 Tisch zpětnými odkupy zredukoval počet akcií firmy Loews o 41 %.

Tisch přitom není jediný, kdo se na zpětné odkupy akcií zaměřuje. Firmy z indexu S&P 500 loni nakoupily své akcie za rekordních 797,9 miliardy dolarů, tedy za více než 70 % svých kumulovaných ročních zisků.

Podle kritiků zpětných odkupů je v řadě případů jejich jediným cílem zvýšení ceny akcií, protože odměny manažerů firem jsou z velké části tvořeny právě cennými papíry. "Za jistých okolností to lze vnímat jako manipulaci trhu," říká Dennis Kelleher z neziskové organizace Better Markets podporující reformu finančních trhů.

Poznámka: Graf je pouze ilustrativní, údaje za rok 2018 jsou odhadem Goldman Sachs z června 2018.

Zpětné odkupy stále častěji kritizují i američtí politici. Do boje proti nim vytáhli například senátoři Chuck Schumer a Bernie Sanders, podle nichž buybacky v dlouhodobém horizontu škodí podnikům i celé ekonomice.

Schumer a Sanders mimo jiné upozorňují, že zpětné odkupy prohlubují propast mezi chudými (pracovníky) a bohatými (vlastníky). I proto by podle jejich návrhu měly mít "povolení" ke zpětným odkupům jen společnosti, které mimo jiné zaměstnancům platí nejméně 15 dolarů za hodinu.

A na další problém zpětných odkupů upozorňuje Charles Elson, profesor financí na University of Delaware. "Vůbec největší problém vidím v jejich načasování. Firmy za zpětné odkupy utrácejí peníze ve chvílích, kdy se jim daří, tedy na vrcholu hospodářského cyklu. Jenže to je také doba, kdy jsou akcie nejdražší," varuje Elson. "Když se poté sentiment na trhu otočí, ceny akcií padají z mnohem větších výšin."

Zdroj: Institutional Investor