Další technologická bublina? Třeba ne!
|

Další technologická bublina? Třeba ne!

Bubliny na trzích si většina investorů všimne až v době, kdy praskne. Té současné, která se možná opět tvoří na trhu s technologickými akciemi, si všímá hodně investorů. Je ale potřeba se obávat?

Americké akcie Technologie Nasdaq S&P 500 Investiční bubliny

Koncem minulého týdne se na Twitteru objevil graf porovnávající vývoj tržních bublin v posledních 40 letech (nám také neunikl). Pozornost přitahoval zejména vývoj takzvaných disruptors, tedy velkých technologických firem, které svou činností narušují staré pořádky.

Téma možné vznikající bubliny mezi investory opět rezonuje. Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management je ohledně nové bubliny poměrně skeptický. Jako argument využívá srovnání současného vývoje s tím na konci 90. let (před technologickou bublinou).

Index S&P 500 posílil za posledních pět let o 65 %, tedy asi 10,5 ročně. Dobré, ale vlastně nic extra.

Technologický index Nasdaq Composite přidal za stejnou dobu 125 % (17,6 % za rok), což je o hodně lepší, ale v porovnání s tím, co se dělo před rokem 2000, jde stále o poměrně střídmý růst.

Tehdy totiž Nasdaq Composite přidal za pět let neuvěřitelných 865 %, tedy ročně okolo 57 %.

Pokud bychom tedy považovali nedávnou historii za vodítko (může to být dobrý nápad, ale nemusí), tak bychom měli být vůči možné nové technologické bublině opravdu skeptičtí. Dnes ale 57 % ročně k vytvoření bubliny možná nebude potřeba.

Zdroj: Ritholtz.com