David Einhorn upadl v nemilost. Proč se k hedgeové legendě investoři otáčejí zády?
|

David Einhorn upadl v nemilost. Proč se k hedgeové legendě investoři otáčejí zády?

Hedgeovému manažerovi fondu Greenlight Capital Davidu Einhornovi dlouhou dobu vycházely jeho agresivní akciové sázky. Investoři jej za to odměňovali bezmeznou důvěrou. Pak se ale něco zlomilo a dříve obdivovaný guru se začal cítit spíše jako prašivý pes.

Investiční fondy

V roce 2014 měl fond Greenlight Capital ve správě aktiva za asi 12 miliard dolarů. Do konce roku 2017 však tržní cena investic fondu spadla o 11,3 %, zatímco S&P 500 ve stejné době poskočil o 38,3 %. Důvěra investorů byla najednou ta tam, hodnota aktiv ve správě fondu klesla z 12 miliard na 5,5 miliardy dolarů.

Greenlight Capital o svých výsledcích veřejně neinformuje a Einhorn se ani nepokusil uspokojivě vysvětlit, co za špatnou výkonností fondu stojí. Konstatování, že preference trhu se mění a podhodnoceným titulům se nedaří tak jako dříve, většinu nervózních investorů neuklidnilo.

"Einhorn je neskutečně tvrdohlavý a nikdy nepřizná, že udělal špatné rozhodnutí," říká známý andělský investor Peter Weiss, který letos z fondu Greenlight Capital stáhl stovky milionů dolarů.

Posledním hořkým soustem byla pro řadu investorů Einhornova sázka na pokles cen akcií technologických obrů Amazon a Netflix. Právě tyto krátké pozice fondu v poslední době zaznamenávaly nejhlubší ztráty.

Jiné vysvětlení toho, co se s Davidem Einhornem a jeho fondem děje, již loni nabídl Morten Kielland, předseda představenstva investiční firmy Key Family Partners. "David Einhorn se rozvádí, což nikdy není dobré znamení. Když jakýkoli portfoliomanažer prochází rozvodem, peníze od něj co nejrychleji stahuji," řekl tehdy.

Pod čarou se v této souvislosti nabízí upozornit, že právě jméno Greenlight bylo nápadem Einhornovy dnes již bývalé manželky Cheryl. Že by snad spolu s manželstvím pohasla i pomyslná zelená lampa svítící Davidovi na cestu?

Zdroj: A Wealth of Common Sense