Daytrading je lákavý, ale zrádný. Proč byste se mu měli raději vyhýbat?
|

Daytrading je lákavý, ale zrádný. Proč byste se mu měli raději vyhýbat?

Je to jedna z nejčastějších rad investorům: Nepokoušejte štěstí a obloukem se vyhýbejte daytradingu. Vypadá jednoduše, platformy jako Robinhood a zvýšená volatilita k němu vybízejí a na demo účtech možná dokážete vydělávat, skutečnost ale bývá o poznání méně příznivá.

Trading Ponaučení pro investory Psychologie Investiční strategie

Statistika je bohužel neúprosná, většina traderů na trzích zaznamenává dlouhodobě ztráty. Třeba výzkum z Brazílie z let 2013 až 2015 hovoří o ztrátovém obchodování až u 97 % denních obchodníků. A studie z Tchaj-wanu upozorňuje, že i řada daytraderů, kteří transakce uzavírají se ziskem, má problémy s celkovou bilancí. Hlavně kvůli poplatkům.

Daytrading vytváří obrovský tlak na psychiku. Pokud se chce investor stát intradenním obchodníkem, musí se tomu věnovat de facto 24 hodin denně. To znamená, že se trading musí stát jeho zdrojem obživy. A to bývá problém. Na trzích nelze dosahovat jen úspěchů. Každý trader registruje i ztráty, správný daytrader ale musí dlouhodobě uzavírat obchody s většími zisky než ztrátami, aby byl celkově v plusu. Pro mnoho investorů je ale těžké toto uvažování přijmout, a tak s každým ztrátovým obchodem podstupují větší riziko, aby předchozí neúspěch rychle smazali. A tím roztáčejí spirálu.

Tradingem se dají vydělat velké peníze, riziko je ovšem obrovské a je na každém, aby zvážil, zda je ochoten je podstoupit. Zhodnocovat lze totiž peníze i jinak, efektivně a s podstatně vyšší šancí na úspěch.

Kdyby člověk ročně investoval jen 24 tisíc korun a dosahoval průměrného zhodnocení 6 %, mělo by jeho portfolio po dvaceti letech hodnotu více než 930 tisíc, ačkoli by na trh celkově poslal jen necelého půl milionu. Při 36 tisících korun ročně už se dostáváme na 1,4 milionu při celkové investici 720 tisíc. To nezní špatně, vezmeme-li v potaz, že mezi roky 1900 a 2019 dosahoval americký akciový index S&P 500 po započtení dividend reálného ročního zhodnocení (po očištění o inflaci) přes 6,7 %.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: The White Coat Investor