Denní glosa: Až poletí rakety, nakupujte aneb Jak (ne)investovat v geopolitické krizi podle Arta Cashina
|

Denní glosa: Až poletí rakety, nakupujte aneb Jak (ne)investovat v geopolitické krizi podle Arta Cashina

Barry Ritholtz není žádné ořezávátko, nýbrž vážený investor a investiční komentátor. A má pro vás a všechny své kolegy jednu dobrou radu, kterou ve škole nejspíše neuslyšíte.

Geopolitická rizika Ponaučení pro investory Investiční guru Glosa

Ritholtz cituje legendárního tradera Arta Cashina, jenž proslul nejen dovedností v obchodu, nýbrž také humorem a smyslem pro nepatřično obecně.

Ten smysl mu vnuklo, alespoň podle historky, kterou před pár dny napsal Ritholtz na svém webu, jeho neformální vzdělání. Když končil střední školu, zemřel mu otec, takže univerzitní studia nepřipadala v úvahu. Musel jít makat na Wall Street, aby živil rodinu.

Jeho práce sestávala z pobytu v barech. V jednom z nich bral neformální lekce z pravidel obchodování od tradera jménem Jack. Tomu bylo 62 let a lekce s ním prý trvaly "tak dlouho, dokud jsme byli schopni mu platit pití, nebo dokud byl schopen stát".

Jednoho dopoledne za kubánské krize přišel vykulený Cashin do baru: "Jacku! Rusové prý odpálili raketu! Chtěl jsem prodat akcie, ale nikdo je nekupoval!"

Jack nejprve vyzval mladíka, aby se uklidnil, posadil se a koupil mu drink. Pak pokračoval: "Podívej, chlapče, až příště uslyšíš, že letí rakety, kupuj. Neprodávej."

"Mám kupovat? Jak to?"

"Jasně! Protože když se spleteš a rakety fakt přiletí, nebudeš muset nikdy zaplatit. Všichni budeme mrtví."

To se na Harvardu nedozvíte, komentuje to Ritholtz. A má pravdu. Jediný problém je, že už to vědí mnozí, a tak nakupují jako zběsilí. A někdo vesele prodává a počítá zisky.