Denní glosa: Písečné ropné zpravodajství
|

Denní glosa: Písečné ropné zpravodajství

Zatím poslední velkou ropnou firmou, která se rozhodla vykašlat se na těžbu v písečných nalezištích kanadské Alberty, je Shell. Před pár dny prodala tamní aktivity (některé vlastnila přímo, jiné coby podíl v konsorciu Athabasca) za celkem osm miliard dolarů, takže si alespoň trochu namastila kapsu, již vysušila loňská 54miliardová akvizice BG Group.

Ropa Těžba Komodity Kanada Glosa

To je více, než si může dát za rámeček třeba vedení ConocoPhillips, která na konci února odepsala 1,15 miliardy barelů z týchž kanadských písků, či dokonce ExxonMobilu, který v téže době odepsal hned 3,3 miliardy barelů (a to je ExxonMobil, známý svou neochotou odepisovat aktiva a snižovat odhady rezerv). Na konci loňského roku vycouval z Athabasky i norský Statoil.

Je srozumitelné, že těžba z písků se při současných cenách barelu okolo 50-55 USD nevyplatí; "na nulu" se dostává podle kvality a vzdálenosti od civilizace nejdříve na 65 USD, ale častěji okolo 80 USD za barel.

Že se ale nevyplatí ani ve střednědobém horizontu, lze číst několika způsoby:

  • Pro uvedené firmy to je pochopitelně špatná zpráva.
  • Pro Kanadu je to dobrá zpráva (pokud jste ekologové), nebo špatná zpráva (pokud jste ekonomové).
  • Pro země OPEC a Rusko, které potřebují co nejvyšší ceny ropy, je to dobrá zpráva (krátkodobě ubývá konkurence), ale také špatná (firmy počítají s tím, že ceny zůstanou dlouhodobě hluboko pod úrovněmi z roku 2014).

Nakonec je také možné, že je ropným firmám milejší břidličný vrabec v hrsti teď a tady než nejistá vidina písečných holubů někdy v budoucnosti. A sázka na short-termismus je špatná zpráva pro všechny.