Deutsche Bank: Na trzích se děje něco divného, v příštím roce se vrátí běžné poklesy
|

Deutsche Bank: Na trzích se děje něco divného, v příštím roce se vrátí běžné poklesy

Volatilita na akciových trzích není nic výjimečného a je potřeba s ní počítat. V tomto směru je současný vývoj nezvyklý, protože hlavní akciové indexy již dlouho nezaznamenaly výraznější propad. V příštím roce se to ale může dramaticky změnit.

Americké akcie S&P 500 Volatilita Výhled na rok 2018

Akcie dlouhodobě posilují, ale mírné korekce nejsou ničím výjimečným. Letos se však korekce z amerického akciového trhu vytratily. Index S&P 500 již nezaznamenal propad alespoň mezi 3 a 5 procenty celý rok, v průměru přitom k takovým poklesům dochází jednou za 2-3 měsíce. Pokud tento vývoj vydrží do konce listopadu, půjde podle Deutsche Bank o nejdelší takovou rally v historii.

"Taková doba trvání akciového růstu bez 3-5% propadu je velice neobvyklá, současná rally se může stát nejdelší od druhé světové války. Očekáváme, že se propady vyskytnou v příštím roce, přičemž v důsledku současného silného trendu a růstu mohou být citelnější než obvykle," říká Binky Chadha, hlavní stratég Deutsche Bank.

K podobným propadům dochází, když investoři ve velkém sázejí na růst, ekonomika roste nad očekávání silně, přičemž je možné se domnívat, že se trend obrátí. Když se pak objeví nějaký negativní katalyzátor, akcie zaznamenají korekci. "Vidíme to tak, že trh se dostane k našemu cíli (S&P 500 na 2 600 bodů), ale ke konci prosince přijde pokles, podobně jako loni," dodává stratég.

Zisk na akcii v rámci indexu S&P 500 by měl v příštím roce vzrůst o 11 % na 146 USD ze 131 USD v letošním roce. Silným podpůrným faktorem pro růst cen akcií by měly být pokračující zpětné odkupy akcií, i když jejich objemy již mírně klesají.

A přestože se zvyšují úrokové sazby, investoři otevírají stále méně krátkých pozic. Celkově tedy Chadha vnímá akciové trhy pozitivně, poklesům alespoň o 3 % se trh ale dále vyhýbat nezvládne.

Zdroj: Deutsche Bank