Dilemata neviditelné ruky aneb Jak těžký je život Jeromea Powella
|

Dilemata neviditelné ruky aneb Jak těžký je život Jeromea Powella

Být Jeromem Powellem není v těchto týdnech nic veselého. Ať udělá šéf Fedu v reakci na sílící zámořský průšvih s koronavirem cokoli, nezavděčí se komentátorům (o prezidentu Trumpovi nemluvě) a nejspíše ani americké ekonomice. A co hůře, asi to ani nebude jeho vina.

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Jerome Powell Fed Centrální banky Donald Trump Podpora ekonomiky

Když před dvanácti lety pomohl Ben Bernanke v čele Fedu po pádu Lehman Brothers spustit mimořádně drahou akci na záchranu bank, všichni jsme si oddechli. Ministři financí Hank Paulson a později Tim Geithner věděli, co dělají; i prezident Barack Obama byl v obraze a neškodil. To se to Bernankemu pracovalo, musí si myslet Jay Powell, jenž na stejné židli - od těch dob zůstala rozpálenější, než je zdrávo - sedí dnes.

Do funkce Powella jmenoval Donald Trump. Krátce na to si ho vzal stranou a povídá: "Hele, slyšel jsem, že máš tiskárnu na peníze. To jsem vždycky chtěl." Powell mlčky polkl. "A protože já jsem teď prezident, je to moje tiskárna, chápeme se?" Powell cosi nesrozumitelného zabručel. "Tak jedeme!" zvolal Trump. "Natiskni mi pár miliard! Make America great again!" Powell chvíli otálel a snažil se mluvit o počasí, pak knoflík volky nevolky zmáčkl.

Děj předcházejícího odstavce se nejspíše neudál doslova, ale vztah současného prezidenta a šéfa Fedu zhruba v jeho intencích funguje od samého počátku. Trump chce po Powellovi, aby do ekonomiky hustil pod tlakem levné peníze. Powell kličkuje, zdržuje a švejkuje, seč může, a nakonec v něčem tlaku vyhoví, v něčem ne. Podle toho jej Trump buď chválí, nebo zatracuje, nikdy nevíte.

Kouzelný virus

Koronavirus proměnil tento asymetrický vztah dvou z nejdůležitějších mužů světových peněz k nepoznání. Powell se tváří v tvář "matce všech krizí" zachoval tak, jak byste od moderního centrálního bankéře čekali – začal do americké ekonomiky hustit levné peníze pod tlakem. Problém je v tom, že kvůli Trumpovu předcházejícímu naléhání na přesně totéž nemá mnoho běžných postupů v záloze. A tak, zatímco Trump v hodnocení otočil a dnes říká, že Powell "se k tomu skutečně dobře postavil", začínají se množit obavy, že velkorysá podpora, již Fed poskytuje firmám, je v celkovém součtu ekonomice spíše na škodu.

Anketa: (Proč) vadí Fedu, když americké akcie ztrácejí?
Americká centrální banka zareagovala na nastupující koronavirovou krizi výrazným snížením úrokových sazeb a spuštěním masivních programů odkupů aktiv. To nastartovalo prudké oživení na akciovém trhu, který se tak velice rychle vrátil prakticky na úroveň před krizí, technologický sektor dokonce ještě výše. Je vlastně v zájmu Fedu, aby byl akciový trh v dobré kondici? Zeptali jsme se českých tržních expertů.

A skutečně, biliony nových, zeleňoučkých dolarů na trhu dělají psí kusy. Účelem těchto peněz je udržet nad vodou dobře spravované firmy, které měly jen smůlu, že kvůli koronavirovým lockdownům (toto slovo dosud nemá slušně znějící český ekvivalent, přičemž doufejme, že tuto mezeru nebudeme v budoucnu pociťovat příliš naléhavě) přišly o zákazníky a tržby. Spolu s nimi to drží nad vodou i jejich zaměstnance a jejich rodiny, s nimi zase sektor služeb, jeho zaměstnance a jejich rodiny a tak dále.

Kromě toho však tyto nové, levné dolary pomáhají držet při životě firmy slabé, které by podle respektovaného Schumpeterova principu kreativní destrukce naopak měly jít ke dnu. Tyto peníze se dostávají i k velkým korporacím, které mají peněz dostatek a žádné další nepotřebují. Proč například dostává podporu Amazon, jemuž covid-19 pomáhá likvidovat konkurenty a jehož jediný problém je, že někdy nestačí dost rychle expandovat? Můžete mluvit o široce nastavených pravidlech, jak se vám zlíbí, ale dokážete obhájit de facto státní podporu Jeffu Bezosovi, jenž zvládl za jeden den zbohatnout o třináct miliard dolarů (mimo jiné proto, že investoři do akcií Amazonu vědí, že ony levné peníze čekají na někoho, kdo je dronem shrábne do kapsy)? Pokud ano, čeká vás zlatem dlážděná kariéra v PR, ale vašemu zpovědníkovi není co závidět.

A to je jen začátek. Levné peníze ženou ceny akcií vzhůru bez ohledu na jakoukoli realitu, oddalují nevyhnutelné bankroty, pomáhají rozevírat nůžky majetkové nerovnosti a dostávají se do rukou zkostnatělým Goliášům na úkor malých, pružných Davidů, jsou-li jací.

Jak a kudy odejít?

Když se americká ekonomika začala (možná předčasně) opět otevírat, logickým krokem Fedu by bylo přitáhnout otěže a z podpory vycouvat. Má však přitom nesplnitelný úkol. Ono vycouvání má být co nejrychlejší, aby nezdravé zkreslování trhu stihlo napáchat co nejméně škod, ale zároveň by mělo být i pokud možno bezbolestné. A protože bolest je nezbytnou součástí léčby (opět ten Schumpeter), jsou oba požadavky v takřka dokonalém protikladu.

Pro ekonomy to není žádná novinka. "Fed se stále hlouběji potápí do situace, z níž není dobré cesty ven," cituje server Politico Mohameda El-Eriana, dlouholetého šéfa investiční firmy PIMCO a nyní ekonomického poradce její mateřské společnosti Allianz. Možnosti, jež mají Powell a spol. k dispozici, nejsou nijak vábné. "Pokud Fed v podpoře nebude pokračovat, zpochybní vlastní důvěryhodnost, a tím i účinnost svých opatření," tvrdí El-Erian logicky. "Ale když v ní pokračovat bude, bude utrácet peníze na firmy, které to rozhodně nepotřebují."

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.

Druhá možnost může vypadat jako menší zlo, ale je to stejné, jako když chcete vyskočit ze stoupajícího balonu – čím déle čekáte, tím horší nakonec bude pád. Na nedostatek důvěryhodnosti si dosud Fed stěžovat nemůže – když na jaře oznámil, že na pomoc firmám všech velikostí vydá dva biliony dolarů, již samo prohlášení trh uklidnilo. Přízrak všeobecné švorcovosti (credit crunch je vědečtější termín) sice úplně nezmizel, zůstal však alespoň v předsíni.

Později zašel Powell ještě dále, když Fed začal vykupovat přímo firemní dluhopisy (celkem od asi 800 společností). Právě to přimělo Trumpa k vyslovení citované pochvaly. Zároveň to však vyvolalo obavy, zda Fed nedělá na trhu paseku, když svou intervencí nevyhnutelně zkresluje ceny. Příliš mnoho levných peněz, ať už se na trh dostanou dluhopisovým trhem, nebo z vrtulníku, může (musí?) dříve či později skončit špatně, tvrdí kritici s nemilosrdnou logikou.

Koho zachraňovat, koho potopit?

Na přímý nákup dluhopisů firma musela splnit předem stanovená kritéria (což v podstatě zaručilo, že Fed přímo kupoval dluhopisy s investičním hodnocením), ale nepřímá podpora zafungovala také u firem vydávajících dluhopisy rizikovější (junk bonds).

A zabrala. Jestliže v červnu očekával trh (říká analýza švýcarské banky UBS), že 35 % firem vydávajících junk dluhopisy nebude schopno splácet, v červenci to bylo již jen 12 %. V tom je také celý vtip – zachránit firmy, které to potřebují, ne ty fungující. Obava, že stejně razantně, jen v obráceném směru, zabere i jednou nevyhnutelný odchod Fedu z dluhopisového trhu, je opodstatněná.

Jinak formulováno tedy Powellovo dilema zní: Jak odlišit firmy, které si pomoc "zaslouží", od těch, pro něž to neplatí? A když už by se to nějak povedlo, co s tím? William Spriggs, hlavní ekonom největší americké odborové organizace AFL-CIO, má jasno. "Co jiné by měl Fed dělat, než v podpoře pokračovat? Štvou mě lidi na levici, kteří říkají, že Fed jen pumpuje dolary do akcií. Má raději nechat ty firmy zkrachovat? Kolik pracovních míst po nich asi tak zůstane?" ptá se.

Do listopadu peklo

Když konzervativní finančník a odborářský ekonom uvažují stejně, je to známka mimořádnosti doby. Pro Powella je to zároveň ujištění, že ruce, jež ovládá trh, je podstatně lépe, když je skutečně neviditelná.

Podle všeho budou následující tři až čtyři měsíce v tomto smyslu ještě horší. Donald Trump, jemuž reálně hrozí, že se snahou o znovuzvolení do Bílého domu neuspěje, hraje o fyzickou existenci a tušíme, že servítky si najednou brát nezačne. Powell se tak snadno může stát tím, kdo bude vzdorovat zvlčilému vůdci, jak bude v jeho silách, ale nakonec svůj boj tak či onak prohraje, protože vyhrát jej prakticky nelze. A nakonec bude ve veřejném povědomí odsouzen jako kolaborant, jako finančnický ekvivalent Emila Háchy.

Předvolební průzkumy Trumpovi věstí porážku. Co když ale poslední slovo budou mít akcie?
Průzkumy veřejného mínění před americkými prezidentskými volbami dokážou snadno zahýbat finančními trhy. Aspoň to tak na první pohled vypadá. Co když je to ale (trochu) jinak?
Čtvrtletní zisk saúdskoarabské ropné firmy Saudi Aramco prudce klesl
před hodinou

Čtvrtletní zisk saúdskoarabské ropné firmy Saudi Aramco prudce klesl

Čistý zisk saúdskoarabské ropné společnosti Saudi Aramco se ve druhém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy propadl téměř...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Světové akcie
Reuters: O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter
08:33

Reuters: O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter

Americká internetová společnost Twitter projevila zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí...
Sociální sítě Internet Fúze a akvizice
Trump podepsal exekutivní příkazy na pomoc postiženým krizí
včera v 23:53

Trump podepsal exekutivní příkazy na pomoc postiženým krizí

Americký prezident Donald Trump v sobotu obešel Kongres a podepsal sérii exekutivních příkazů na pomoc Američanům...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky…
Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky…
včera v 15:51

Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky růstu hodnoty akciových investic

Investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí stoupl čistý...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
AP: Huawei kvůli sankcím zastaví výrobu svých čipů Kirin
včera v 12:36

AP: Huawei kvůli sankcím zastaví výrobu svých čipů Kirin

Čínské technologické společnosti Huawei Technologies v důsledku amerických sankcí docházejí čipy pro výrobu chytrých...
Technologie Čína Polovodiče
Fitch letos očekává 5% pokles ruské ekonomiky
včera v 09:24

Fitch letos očekává 5% pokles ruské ekonomiky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 5,2 % kvůli...
Rusko HDP Výhled na rok 2020
Delta Air Lines patrně pošle na neplacenou dovolenou 3 000 lidí
včera v 09:06

Delta Air Lines patrně pošle na neplacenou dovolenou 3 000 lidí

Americká letecká společnost Delta Air Lines bude muset na 4 až 12 měsíců poslat na neplacenou dovolenou 3 000 z 20...
Doprava Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Trump chystá exekutivní příkazy na pomoc lidem stiženým krizí
včera v 07:03

Trump chystá exekutivní příkazy na pomoc lidem stiženým krizí

Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že je připraven do konce týdne podepsat exekutivní příkazy, které...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
7. 8. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie zakončily páteční seanci smíšeně, index Nasdaq Composite oslabil. Růst zaměstnanosti v USA v červenci...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
7. 8. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě procenta

Akcie na západoevropských trzích v pátek mírně rostly. Nahoru je táhly dobré výsledky firem a očekávání dalších...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %
Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %
7. 8. 2020 16:55

Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %

Pražská burza v pátek opět stagnovala. Index PX stoupl, ale jen o 0,08 % na 907,26 bodu. Nejvíce zdražily akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk
7. 8. 2020 16:16

Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs Group upravila svůj zisk za druhé čtvrtletí na 197 milionů dolarů z původně...
Goldman Sachs Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
7. 8. 2020 14:30

Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo 1,76 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
7. 8. 2020 13:40

CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi

Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní v hluboké krizi,...
Ekonomika Blízký a Střední východ
ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie
7. 8. 2020 13:00

ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie

Energetická skupina ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil...
ČEZ Fúze a akvizice Rumunsko
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
7. 8. 2020 12:45

Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání

Kubánská komunistická vláda chce zrušit seznam, který přísně definuje podnikatelské aktivity, jimž se může věnovat...
Kuba Byznys a podnikání
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
7. 8. 2020 11:30

Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD

Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga ve čtvrtek poprvé překonala hranici 100 miliard USD díky růstu akcií...
Facebook Spojené státy americké (USA) Mark Zuckerberg