Diverzifikace: Účinný investiční nástroj, který čas od času selže
|

Diverzifikace: Účinný investiční nástroj, který čas od času selže

Diverzifikace portfolia by měla být základní strategií každého investora. Když se nedaří akciím, dokáží ztráty snížit například dluhopisy, cenné kovy nebo alternativy. Někdy ale selžou i prověřená řešení.

Diverzifikace investic Investiční strategie Ponaučení pro investory Zajištění Výnosy Investování Investice Investiční portfolio

Přiložený graf ukazuje, že za abnormálních podmínek na trzích dokáží ztrácet prakticky všechna aktiva současně. Příkladem byl rok 2008. "To, co obyčejně funguje, se může v abnormálním prostředí minout účinkem. V investování jde například o diverzifikaci," uvádí Nick Maggiulli z webu Of Dollars And Data.

Maggiulli finanční trhy přirovnává k trhu práce. "Pokud budou dva lidé žijící v jedné domácnosti předpokládat, že je zhruba procentní šance, že přijdou o práci, je šance, že ztratí práci oba zároveň, zanedbatelná. Jinak tomu ovšem bude ve chvíli, kdy se přestane dařit ekonomice," vysvětluje a oslím můstkem se vrací k přelomu ledna a února, kdy zaznamenala pokles naprostá většina finančních aktiv.

Existuje tedy způsob, jak se připravit na nestandardní situace na trzích? Diverzifikace je bezesporu nejefektivnějším řešením, jak portfolio zajistit, platí nicméně, že investování je vždy spojeno s rizikem a neexistuje úplně neprůstřelná strategie.

Chris Cole ze společnosti Artemis Capital naznačuje, že způsobem, jak se zajistit proti turbulencím na trzích, mohou být put opce na volatilitu, tedy například index VIX. Limitujícím faktorem je ale fakt, že jde o investiční nástroj pro zkušené investory a že je nevýhodné tyto instrumenty držet ve chvílích, kdy je trh klidný.

"Investoři se musejí snažit najít rovnováhu mezi růstovým potenciálem a zajištěním portfolia. Přílišné vychýlení strategie na jednu nebo druhou stranu totiž způsobí, že nikdy nedosáhnou svých investičních cílů," dodává Maggiulli.

Zdroj: Of Dollars And Data