Dlouhodobé investování do akcií: Zapomeňte na 10letý horizont
|

Dlouhodobé investování do akcií: Zapomeňte na 10letý horizont

Není žádným tajemstvím, že akcie nabízejí ze všech standardních investičních nástrojů nejzajímavější zhodnocení peněz. Má to nicméně jedno velké ale.

Ponaučení pro investory Investiční horizont Investování

Například banka Credit Suisse ukazuje, že světové akcie v posledních 120 letech nabízely průměrné roční zhodnocení 5 %. Dluhopisy nedosáhly ani na polovinu.

Tolik času ale nikdo nemá. Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management se proto na statistiky podíval trochu jinak. Americké akcie nabídly mezi roky 1926 a 2018 po odečtení inflace průměrný roční výnos 6,9 %. "Průměrný výnos je jedna věc, průběžná výkonnost aktiv je ale věc druhá," upozorňuje.

Americké akcie dosáhly mezi roky 1926 a 2018 při horizontu v délce jednoho roku výkonnosti s odchylkou ± jeden procentní bod od průměru jen ve 4,4 % případů.

Jakmile se začne délka vyhodnocovaného období prodlužovat, kolísavost výkonnosti akcií klesá. Při pětiletém horizontu dosáhly akcie výkonnosti s odchylkou ± procentní bod od průměru v 7,9 % případů, při 20letém v 13,9 % případů a při 30letém již v 42,4 % případů.

"Akcie skutečně z hlediska dlouhodobého zhodnocení peněz nemají mezi klasickými aktivy konkurenci. Investoři ale musejí myslet na to, že dlouhý investiční horizont rozhodně neznamená pět nebo deset let," říká Ben Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense