Dluhopisy jako třída aktiv ještě nikdy nebyly dražší
|

Dluhopisy jako třída aktiv ještě nikdy nebyly dražší

Globální dluhopisové trhy mají zatím letos za sebou mimořádně úspěšné období. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku přidává přes 6 %. Dluhopisy totiž v průběhu globální pandemie nemoci covid-19 prokázaly svůj diverzifikační přínos pro portfolia investorů.

Státní dluhopisy Výnosy Bezpečné investice Kvantitativní uvolňování

K vysoce nadstandardní investiční výkonnosti výrazně přispělo nastavení měnové politiky klíčových centrálních bank v čele s Fedem a Evropskou centrální bankou, které v rámci svých programů nákupů aktiv v masivním měřítku nakupují jak vládní, tak firemní dluhopisy. Tím podporují jejich tržní ceny v růstu a snižují požadované výnosy do doby splatnosti.

Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti podle agentury Bloomberg na přelomu roku činil 1,45 %. V důsledku rapidního růstu tržních cen dluhopisů výnos do doby splatnosti poklesl na nové historické minimum 0,80 % (4. Srpna), nyní je jen o něco vyšší.

Dluhopisy jsou tedy jako globální třída aktiv momentálně nejdražší v historii. Domníváme se proto, že dluhopisy jako třída aktiv nyní ve střednědobém horizontu příštích pěti let nenabízejí výrazný potenciál zhodnocení.

Jak se změnila role dluhopisů v portfoliu?
Ještě donedávna byl považován za ideál tradiční přístup, v němž tvořily státní dluhopisy v portfoliu bezpečnostní polštář pro případ výprodejů na akciových trzích. V současnosti centrální banky svou extrémně uvolněnou politikou stlačily výnosy dluhopisů na minimum, a tak investoři musejí hledat alternativní přístupy. A mnoho jich není.