Dluhopisy se záporným výnosem: Historické maximum je na dosah, dražší ještě bondy nebyly
|

Dluhopisy se záporným výnosem: Historické maximum je na dosah, dražší ještě bondy nebyly

Globální dluhopisové trhy mají za sebou v letošním roce zatím vynikající období, mimo jiné díky bezprecedentním opatřením klíčových centrálních bank. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připisuje od začátku roku vysoce nadstandardní zhodnocení 6,3 % a objem dluhopisů se záporným výnosem se blíží k historickému maximu z loňského roku.

Státní dluhopisy Výnosy Dluhopisový trh Centrální banky Conseq

Strmý růst tržních cen vládních i korporátních dluhopisů měl mimo jiné za následek to, že průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti od začátku roku velice výrazně poklesl o 0,55 procentního bodu na aktuálních 0,90 %, což je blízko historického minima. Průměrný globální reálný výnos (po zohlednění míry inflace) do doby splatnosti je proto hluboce záporný.

Důsledkem této mimořádné dluhopisové výkonnosti je rovněž skutečnost, že momentálně globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti dosahuje 16,6 bilionu dolarů, což je blízko historického maxima na úrovni 17 bilionů dolarů ze srpna loňského roku.

Podle průměrného globálního dluhopisového výnosu do doby splatnosti i podle objemu bondů se záporným výnosem do doby splatnosti jsou dluhopisy jako globální třída aktiv jednoznačně nejdražší v historii. Proto je jejich očekávané průměrné roční zhodnocení ve střednědobém horizontu příštích pěti let velice slabé.

Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.