Jak se loni dařilo zlatým ETF?
|

Jak se loni dařilo zlatým ETF?

Investoři ani loni nezapomínali na to, že by každé správně diverzifikované portfolio mělo obsahovat drahé kovy. Jen do zlata loni prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF) poslali více než osm miliard dolarů. Zájem o žlutý kov ale nebyl všude, nejvíce nákupních objednávek zaznamenaly evropské fondy.

Zlato Komodity Vzácné kovy ETF Bezpečné investice Investiční alternativy

Čistý příliv peněz do zlatých ETF dosáhl 9,102 miliardy USD, čistý odliv činil 860,4 milionu USD. Celkově se tak objem investic ve zlatých ETF zvýšil o 8,242 miliardy USD. V hmotnostním vyjádření činil růst 197,5 tuny kovu.

Do evropských fondů přiteklo 5,78 miliardy USD a do severoamerických 2,898 miliardy USD. Asijské zlaté ETF naopak zaznamenaly odliv 404,8 milionu USD. Ve zbytku světa dosáhl odliv investic 32,4 milionu USD.

Zlaté ETF - příliv a odliv investic podle regionů, zdroj: WGC

Z jednotlivých fondů zaznamenaly největší příliv investic německý Xetra-Gold (+2,272 miliardy USD), americký iShares Gold Trust (+1,965 miliardy USD) a britský Source Physical Gold P-ETC (+1,115 miliardy USD). Největší zhodnocení nabídly měnově zajištěné fondy, například librový ETFS GBP Daily Hedged Physical Gold (+119 %), do kterého investoři poslali peníze v ekvivalentu 2,5 tuny kovu.

Zlaté ETF - příliv a odliv peněz od roku 2003, zdroj: WGC

V samotném prosinci se hodnota investic ve zlatých fondech zvýšila o zhruba 101 milionů USD (ekvivalent 5,3 tuny), přičemž zájem o kov projevovali investoři v Evropě (+46 milionů USD), Severní Americe (+40 milionů USD) i Asii (+56 milionů USD). Ve zbytku světa byl zaznamenán odliv prostředků v hodnotě 41 milionů USD.

Zlaté ETF - vývoj hodnoty celkových investic od roku 2004, zdroj: WGC

Zdroj: World Gold Council