Doba dolarová ještě nekončí
|

Doba dolarová ještě nekončí

Kurz eura vůči dolaru se již více než dva roky obchoduje zhruba v pásmu 1,05-1,15. V posledním půlroce se kurz EUR/USD držel spíše ve spodní části tohoto pásma, tedy na straně silnějšího dolaru. V posledních týdnech si ale polepšilo euro. Znamená to něco?

EUR/USD Americký dolar Měny FX Forex (FX) Centrální banky Americká ekonomika

Kurz EUR/USD se v posledních týdnech vyšplhal k 1,10. Dostal se tím do středu zmíněného koridoru, nejedná se tedy o žádný extrém. Nyní je otázkou, zda je nedávné posílení eura pouze dočasného charakteru.

V horizontu nejbližších měsíců nelze vyloučit, že si dolar opět o něco polepší. Tradičně slabý vstup americké ekonomiky do kalendářního roku by měl být totiž s nástupem druhého čtvrtletí napraven. To naznačila silná dubnová data z trhu práce, kdy míra nezaměstnanosti vyrovnala předkrizové minimum 4,4 %. A ačkoli vývoj mezd zatím za očekáváním zaostává, američtí spotřebitelé své ekonomice důvěřují.

Ve hře tak zůstává červnové zvýšení dolarových sazeb navzdory tomu, že inflace nezrychluje. "Od podzimu ovšem podle našeho názoru začne Evropská centrální banka s ústupem od programu kvantitativního uvolňování, což bude znamenat podporu pro euro," říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ve výsledku i proto podle něj pro letošek nelze očekávat, že by měnový pár EUR/USD nastartoval silnější trend vedoucí k opuštění pásma 1,05-1,15.

Zdroj: Hospodářské noviny