5 fází bubliny: Došlo na bitcoin?
|

5 fází bubliny: Došlo na bitcoin?

Propad hodnoty bitcoinu o polovinu na začátku roku jeho zastáncům ukázal, že nic neroste do nebe. Otázkou je, zda jde jen o výraznější korekci předchozího bláznivého růstu, nebo o obrat trendu a začátek propadu. Praská jedna z největších bublin posledních desetiletí?

Kryptoměny Bitcoin Investiční bubliny Psychologie Panika na trzích Býčí trh Medvědí trh

Investoři do bitcoinu dostávají lekci o tom, že růst předchází pád. I známý fyzik Isaac Newton, který popsal gravitaci, před třemi stovkami let zjistil, že to, co roste, musí jednou padnout, a že to neplatí pouze pro jablka na stromě, ale i pro finanční aktiva.

Cena bitcoinu dosáhla vrcholu v polovině prosince na hodnotě těsně pod 20 000 USD (platí to pro CoinMarketcap, ale rozdíly mezi jednotlivými platformami jsou výrazné), o měsíc později byl kurz pod 10 000 USD (po mírném nárůstu se k této hladině opět blíží). Propad ceny o 50 % by byl na akciovém trhu považován za jednu z nejhorších etap za poslední desítky let, tak výrazný pád za jediný měsíc je přitom prakticky nemyslitelný. Vzhledem k volatilitě na trhu s kryptoměnami je současný propad bitcoinu přijímán celkem v klidu, ale to neznamená, že by bylo vše v pořádku. Vidíme praskat bublinu, nebo je tentokrát vše jinak?

Klasický model vývoje bublin na finančních trzích, za nímž stojí ekonom Hyman Minsky a ekonomický historik Charles Kindleberger, uvádí pět etap - změnu, boom, euforii, finanční krizi a odpor. První etapa je ovlivněna technologickým vývojem, který je většinou dáván do souvislosti s "novou érou", například železnicemi, internetem nebo (nyní) blockchainem.

Pak přijde období boomu, kdy do nového tržního favorita investuje stále více lidí. V dalším stadiu se boom změní v euforii, kdy do aktiva investuje i široká veřejnost a v médiích se objevuje stále více článků o nových milionářích, kteří svá jmění získali díky investici do zmiňovaného aktiva. V této fázi mnoho lidí nakupuje jen proto, že nakupují ostatní, a doufá v to, že po rychlém růstu ceny vydělají hodně peněz. Příliv peněz vede k tomu, že trend nelze zastavit, živí sám sebe.

Po určité době ovšem vyvstanou pochybnosti. Někteří, většinou velcí investoři se rozhodnou realizovat zisky, dokud je cena vysoko, a přidají se k tomu špatné zprávy (u bitcoinu je jich hodně, ale poslední hovoří třeba o omezení obchodování v Jižní Koreji, která je pro bitcoin významným trhem).

Společně s poklesem ceny roste nervozita. Investoři, kteří již počítali s velkými zisky, najednou nevydělávají tolik, kolik čekali, a ti, kteří nakoupili na vrcholu, svého rozhodnutí trpce litují. Najdou se ještě investoři, kteří chtějí využít poklesů k nákupům, ale nárůst ceny je pouze krátkodobý.

Zatím se zdá, že v současnosti trh s bitcoinem ještě není ve fázi krize, ale když k ní dojde, pád bude rychlý. Lidé si uvědomí, že se z kryptoměn nestal prostředek směny ani nástroj k uchování hodnoty a že kryptoměn je tolik, že jejich nabídka prakticky není omezena. Dalším rizikem zůstává bezpečnost a nevstřícnost některých zemí, které chtějí obchodování s kryptoměnami omezit či zakázat.

Digitální aktiva, která nenabízejí žádné příjmové toky, je těžké ocenit, takže stanovit cílovou cenu při pohybu výše, ale i spodní hranici při propadu, je téměř nemožné. A když si to uvědomí většina investorů, dostane se trh do fáze odporu.

Zdroj: The Economist