Dow: Nejlepší výkonnost od dob Obamy aneb Tento graf na Trumpově Twitteru nenajdete
|

Dow: Nejlepší výkonnost od dob Obamy aneb Tento graf na Trumpově Twitteru nenajdete

Poklesy cen akcií v posledních týdnech sesunuly výkonnost amerických indexů výrazně níže. A tak se není co divit, že Donald Trump, když už si udělá čas na své dříve oblíbené akciové trhy, viní z jejich propadů příliš vysoké sazby.

Americké akcie Donald Trump Barack Obama Dow Jones Burzovní almanach

Dlouho to bylo tak, že se Trump výkonností akcií chlubil. Aktuálně se ovšem výkonnost indexu Dow od Trumpovy inaugurace sesunula pod výkonnost akcií ze stejně dlouhého období po převzetí prezidentského úřadu Barackem Obamou (+40,94 %). Taková potupa!

Nutno říci, že Obama se ujal funkce vlastně poblíž dna medvědího trendu, který začal v důsledku hluboké finanční krize, zatímco Trump vstoupil do Bílého domu po bezmála osmi letech růstu cen akcií. I tak jsou na tom akcie za uvedené období (+25,69 %) nadprůměrně dobře (průměr je +15,59, u republikánských prezidentů dokonce jen +11,09 %).

Trh podle Trumpa
Obecně se má za to, že by prezidenti nemuseli, ba neměli komentovat všechno. Akciový trh patří mezi oblasti, kde by se to celkem hodilo. Barack Obama pár dnů před dnem na trzích v březnu 2009 svou zmínkou o tom, že jsou akcie už možná celkem zajímavě levné, mohl chtít lidem dodat naději, možná uvažoval jinak, kdo ví. Donald Trump je ale v každém případě jiná liga.

Je ale potřeba ukázat i další graf (který by si Trump případně na svůj Twitter dát mohl). Ten ukazuje výkonnost akcií od samotných prezidentských voleb, kdy investoři již svými obchody vysílají signál, jak zvolenou osobnost vnímají. A v tomto případě Trump strčí Obamu stále ještě bohatě do kapsy.

Pro ty, kdo mají raději čísla než sloupcové grafy, ještě jeden přehled (a snad i poznámka, že stejně, jako bylo směšné, když se Trump chlubil růstem cen akcií, je zbytečné a chabé poukazovat na to, že se jim nyní za jeho vlády a "kvůli jeho politice" nedaří; kéž by ale americký prezident z toho také vyvodil závěr, že zkrátka s akciovým trhem nedokáže hýbat tak, jak by možná chtěl, a přestal to tvrdit, kdykoli se mu to hodí).

Zdroj: Bespoke Investment Group