Dow, S&P 500 a rok s Trumpem
|

Dow, S&P 500 a rok s Trumpem

Americké akciové indexy od vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách předvádějí impozantní růst. Není bezprecedentní, ale z historického srovnání vychází opravdu se ctí.

Americké akcie Dow Jones S&P 500 Donald Trump Burzovní almanach

Index Dow Jones Industrial Average za rok od 8. listopadu 2016 posílil o 28,50 % a zařadil se na čtvrté místo v dějinách a na první od konce druhé světové války. Kdo by to byl v den zvolení Donalda Trumpa čekal, že? V průměru přitom Dow rok po prezidentských volbách posiluje o 6,04 %, po zvolení republikánů o 8,03 % a po zvolení demokratů o 3,55 %.

Velice jistý výkon podává i širší akciový index S&P 500, rok po volbách završil silnější o 21 %. Výrazněji rostl jen po zvoleních Billa Clintona v roce 1996 (+32 %), Johna F. Kennedyho v roce 1960 (+29 %) a George Bushe v roce 1988 (+23 %). Od roku 1932 přitom index v průměru rok po prezidentských volbách přidává 6,6 %.

Je ovšem potřeba zdůraznit, že kondice amerického akciového trhu souvisí s mnoha faktory, které Bílý dům buď nemá pod palcem vůbec, nebo jen velice okrajově. Donald Trump si opakovaně přivlastňuje zásluhy za rally v uplynulém roce, prozatím ovšem trh od něj slyšel především přísliby a plány daňové reformy (s nezpochybnitelným dopadem na firemní sektor, a tedy i akcie samotné) a musel spolknout řadu (geo)politických roztržek (KLDR, NAFTA, Čína).

Uvidíme, jak daleko růst trhu – tažený především sektory technologií a financí – ještě dosáhne a jak to současný americký prezident bude komentovat. O Trumpově vlivu na ceny akcií ovšem budeme vždy moci celkem oprávněně pochybovat.

Zdroj: MarketWatch