Drahé americké akcie: Slovo do pranice na 6 způsobů
|

Drahé americké akcie: Slovo do pranice na 6 způsobů

Americké akciové trhy jsou na historickém maximu a jejich ocenění je podle nejčastěji používaných ukazatelů nejvyšší v historii s výjimkou období internetové bubliny. Opatrní investoři vyhlížejí korekci, ti odvážní naopak hledají argumenty pro další růst cen. Posbíral jsem k tomu pár poznámek od lidí, kteří se na trhu celkem obstojně živí – buď umí investovat, nebo je někdo platí za všechna ta chytrá slova. Je na vás, jestli si z nich něco vezmete.

Americké akcie S&P 500 Investiční bubliny Býčí trh Ocenění P/E Rally

V únoru indexy Dow, S&P 500 a Nasdaq Composite zažily nejdelší růstovou sérii za 25 let, kdy posilovaly den co den všechny tři. To je v době vysokých valuací celkem silný signál, že se trhu ještě níže nechce. Jeff Saut z Raymond James ale upozorňuje na největší objem prodejů akcií ze strany firemních insiderů za posledních šest let, a to v prostředí, kdy býčí nálada drobných investorů vystoupala na maxima.

Stále plošší výnosová křivka a index volatility VIX na velice nízké úrovni ukazují na uspokojení investorů, které zpravidla nastává těsně před dosažením vrcholu na akciovém trhu. On ale ten VIX na minimech je už hezkou řádku měsíců, takže toto varovné znamení tak trochu kulhá.

Brian Belski, hlavní stratég BMO Capital Markets, věří v sílu současného býčího trendu na amerických burzách. Takzvaný sekulární, tedy dlouhodobý býčí trh podle něj vlastně teprve začal a může trvat řadu let (období let 2000 až zhruba 2013 považuje navzdory hlubokým výkyvům za jednu velkou éru stagnace, po které v historii teprve zavládl ten pravý býk).

Naposledy ale upozornil na něco jiného – ukazatel P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii) překročil úroveň 20 a zároveň index S&P 500 za uplynulých 12 měsíců posílil o více než 20 %. To se podle Belskiho od roku 1954 stalo teprve podesáté. Hned tedy máme na světě krásný nereprezentativní vzorek devíti případů a pravidlo "20/20".

S&P 500 - P/E nad 20 a 20% posílení akcií za uplynulý rok

Jak se v historii v takových případech dařilo americkým akciím v následujícím období? "Ceny dnes lehce předběhly dobu," uznal Belski, ačkoli jeho býčí výhled na další roky to neovlivnilo. Při odmazání statistického vlivu internetové bubliny akcie v průměru v dalším roce přidaly 1,1 %, což není nic moc, a to se ještě musíte na svět dívat optimisticky. Pět z devíti sledovaných období bylo růstových. Belski ale věří, že další fáze býčího trendu bude ve znamení růstu ziskovosti firem, ne zvyšování relativního ocenění. Držme tedy americkým firmám palce.

Jonathan Krinsky z MKM Partners na to jde přes technickou analýzu. Signál k medvědímu útoku podle něj může být velice jednoduchý. "Od amerických prezidentských voleb S&P 500 ne a ne dvakrát po sobě uzavřít pod 20denním klouzavým průměrem. Až se to stane, může to být signál pro medvědy, že index ztrácí momentum. Více než korekci ale nečekáme, věříme dlouhodobě v růst cen akcií," uvedl Krinsky ve vysílání CNBC. Tam se sice doslechnete leccos, pohlídat si ale 20denní průměr vám nepochybně nemůže ublížit.

S&P 500 - 20denní průměr funguje jako podpora | zdroj: StockCharts

Podle UBS by vyšší sazby v USA a očekávaná relativně slabší ekonomická data za první kvartál mohla po dlouhé době přispět k nárůstu volatility. A banka se nebojí vyhlížet v takovém případě klidně i 10% pokles, tedy "opravdovou" korekci. Mezi jinými faktory vedle "neudržitelně nízké" volatility jmenuje například klesající ceny ropy a zmíněný slabý růst americké ekonomiky. "Pokud by HDP rostl v 1Q2017 o nyní očekávaných 1,2 %, šlo by o nejnižší míru růstu ve čtvrtletí, kdy Fed zvýšil sazby, od roku 1987, přičemž po takových obdobích zpravidla trh ztrácí stabilitu," varovala UBS v poznámce pro klienty.

Teď k jedné stále se prodlužující sérii. Středa 15. března byla 106. obchodním dnem v řadě, kdy index S&P 500 neztratil 1 % a více. To je nejdelší taková šňůra od roku 1995. Třeba Michael Paulenoff z Pattern Analytics nedávno varoval, že se blíží korekce, a argumentoval například klesajícími objemy obchodů. Korekce samozřejmě přijít může, teoreticky ale třeba i bez jediného +1% poklesu za den. No, tolik k relevantnosti podobných sérií.

No a nakonec se vraťme na začátek. Moderní otec povídání o tržních bublinách Robert Shiller považuje americké akcie v současnosti za vysoce předražené. Jeho vlastní indikátor, takzvané Shillerovo P/E (CAPE – P/E vztahující cenu k ziskům firem za posledních 10 let), to ostatně křičí do světa už hezkých pár měsíců. "Investoři se příliš soustředí na možná pozitiva a zapomínají na hrozby spojené například s novou Trumpovou agendou," uvedl Shiller pro Bloomberg.

S&P 500 - Shillerovo P/E | zdroj: multpl.com

Tak, a teď zpátky do práce. K investování je totiž potřeba (i) něco jiného, než si číst názory chytrých hlav někde zpoza oceánu. Nebude od věci se porozhlédnout po něčem levnějším, než je hlavní americký akciový index, ale také je potřeba mít na paměti, že vysoké ocenění ještě nikdy spolehlivě předem neoznačilo dlouhodobé tržní maximum.