ECB: Změna komunikace se blíží, bude ale opatrná
|

ECB: Změna komunikace se blíží, bude ale opatrná

Ve čtvrtek 25. ledna se k projednání měnové politiky sejde nejvyšší vedení ECB. Prosincové jednání přineslo dle zveřejněného zápisu posun ve vnímání současné a očekávané ekonomické situace, pozitivní revize vyhlídek reálné ekonomiky byla dokonce nejvýznamnější v historii.

ECB Centrální banky Eurozóna Evropská ekonomika Úrokové sazby Kvantitativní uvolňování Výhled na rok 2018

Již v průběhu letošního prvního pololetí by měla být uzavřena negativní mezera výstupu, poslední dědictví evropské dluhové krize a ekonomické recese. Ekonomický výkon eurozóny tak již nebude pod svým potenciálem.

Výrazné zlepšení kondice evropské ekonomiky se ale zatím stále neprojevuje ve vývoji inflace. Finální prosincová data ukázala meziroční vzestup spotřebitelských cen v eurozóně pouze o 1,4 %. Oproti původnímu rychlému odhadu tak byla revidována o desetinu procentního bodu níže. Ještě v únoru loňského roku se přitom nacházela na 2 %.

Jádrová inflace, která odráží skutečné inflační tlaky, protože nebere v úvahu ceny potravin a energií, v prosinci stagnovala na 0,9 %. Zůstává tak výrazně za očekáváními.

Zdá se ovšem, že mezi evropskými centrálními bankéři začíná sílit názor, že inflační tlaky budou letos zesilovat. Co i proto čekat od lednového zasedání ECB? Protože nebude k dispozici nová prognóza, žádnou zásadnější změnu předpokládat nelze. Nastavení měnové politiky zůstane stejné, možný je opatrný náznak optimismu do budoucna. Změna rétoriky směrem k budoucímu ukončení programu kvantitativního uvolňování či vzestupu úrokových sazeb bude hodně opatrná. A to i kvůli tomu, aby výsledné posílení eura nebylo příliš razantní.

Autorem textu pro E15 z 18. ledna 2018 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: E15