Ekonom: Sázka na euro se letos vyplatí
|

Ekonom: Sázka na euro se letos vyplatí

Společná evropská měna zahájila letošní rok atakem tříletého maxima vůči americkému dolaru. Po krátké korekci byl týden (do 12. ledna) opět ve znamení posilování evropské měny.

Euro EUR/USD Evropská unie Evropská ekonomika Eurozóna Výhled na rok 2018 FX Forex

Tvrdá data i předstihové indikátory potvrzují, že je evropská ekonomika v nejlepší kondici za uplynulou dekádu. Tahounem zůstává Německo. Podle předběžných dat vzrostla německá ekonomika v roce 2017 o 2,2 %.

Jednalo se o nejlepší výsledek za posledních šest let. Ekonomická aktivita přitom nabírala na síle s blížícím se koncem roku. A je více než pravděpodobné, že pozitivní růstový trend se překlopí i do roku letošního.

Ačkoli inflace v Evropě zůstává za očekáváním, zlepšující se růstové vyhlídky začínají stále více reflektovat i evropští centrální bankéři. Podle zápisu z prosincového jednání již většina členů rady ECB připouští, že bude banka muset dříve či později na lepší ekonomickou situaci reagovat. Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Euro vystřelilo vůči dolaru i více než cent.

Postupný návrat měnové politiky ECB k normálu bude znamenat konec dlouhého období podhodnocené evropské měny. Nic na tom nezmění ani fakt, že dolarové úrokové sazby letos podle nás třikrát vzrostou. S tím totiž trh do značné míry počítá. V dolarovém vyjádření se tak letošní investice do eura může zhodnotit o více než 5 %.

Autorem textu pro Hospodářské noviny z 12. ledna 2018 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny