Evropské akcie ve středu znovu zpevnily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy ve středu třetí den v řadě stouply. Investoři se soustředili na zveřejňování výsledků čtvrtletního hospodaření velkých evropských firem a netrpělivě vyhlíželi oznámení dlouho slibované daňové reformy Donalda Trumpa.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 % na 388,73 bodu, když v zelených číslech uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 si připsal 0,18 % na 7 288,72 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,19 % na 5 287,88 bodu a německý index DAX si polepšil o 0,05 % na 12 472,8 bodu.
Dařilo se zejména akciím maloobchodních firem, v negativním pásmu naopak skončil sektor veřejných služeb.
Pozornost investorů byla zaměřena na společnosti, které reportovaly hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Akcie německé automobilové skupiny Daimler stouply o 0,2 %, když společnost oznámila, že za první čtvrtletí vzrostl její čistý zisk v meziročním srovnání na 2,8 miliardy eur. Tržby koncernu se díky silným prodejům nových verzí vozů Mercedes-Benz zvýšily o 11 procent na 38,8 miliardy eur.
Švýcarská banka Credit Suisse ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 596 milionů švýcarských franků, což je výrazně lepší číslo, než očekávali analytici. Výnosy se v prvním čtvrtletí zvýšily o 19 procent na 5,5 miliardy franků. Akcie banky na zveřejnění výsledků zareagovaly růstem o více než 2,5 %.
Evropské akcie (26. dubna 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem by tak Unipetrol mezi akcionáře rozdělil 1,5 miliardy korun. Zhruba 47 milionů korun má jít na výplatu dividend z loňského zisku, zbytek (1,46 miliardy korun) má být doplněn z účtu nerozděleného zisku.
- Středeční tisk spekuluje, že na čtvrteční schůzi dozorčí rady ČEZ se najde šest hlasů potřebných k zablokování prodeje Elektrárny Počerady jejímu dodavateli uhlí, společnosti Czech Coal. Ministerstvo financí, které je hlavním oponentem rychlého prodeje Počerad, v dozorčí radě kontroluje čtyři místa ze dvanácti.
- Sázková společnost Fortuna plánuje vstoupit na trhy v Německu, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Z 90 procent by šlo o akvizice stávajících společností v těchto zemích. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl partner Penta Investments, majoritního vlastníka Fortuny, Marek Dospiva. Nyní Fortuna kromě Česka působí na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku.
- Vliv posilujícího kurzu koruny na české banky bude nerovnoměrný, ale zvládnutelný. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's. Nejvíc případný růst koruny dopadne na českou a slovenskou dceřinou firmu italské skupiny UniCredit a na českou pobočku rakouské Raiffeisen, nejmenší vliv bude mít na ČSOB a Českou spořitelnu, sdělila agentura.
Výsledková sezóna
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistou ztrátu 11,07 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 40,44 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala na úrovni provozního zisku.
- Investiční skupina Penta Investments loni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Tržby meziročně stouply o 4 procenta na 151,2 miliardy korun. Na růstu se vedle výkonu jednotlivých firem skupiny podílel prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v ČR - Florentina. Oznámili to zástupci společnosti na středeční tiskové konferenci.
- Čistý zisk německé automobilové skupiny Daimler za první čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání na dvojnásobných 2,8 miliardy eur. Tržby koncernu se díky silným prodejům nových verzí vozů Mercedes-Benz zvýšily o 11 procent na 38,8 miliardy eur. Společnost ve středu předpověděla "výrazný nárůst" zisku i tržeb za celý letošní rok.
- Švýcarská banka Credit Suisse ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 596 milionů švýcarských franků, což je výrazně lepší číslo než očekávali analytici. Tržby se za čtvrtletí zvýšily o 19 procent na 5,5 miliardy franků. K dobrému výsledku přispěly zejména divize správy majetku a globálních trhů. Ve stejném období před rokem banka zaznamenala čistou ztrátu 302 milionů franků.
- Provozní zisk italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 procent na 1,54 miliardy eur. To je lepší výsledek, než se čekalo. Firma ve středu uvedla, že hospodaření zlepšila ve všech regionech s výjimkou Latinské Ameriky. Potvrdila také výhled na celý rok.
Zdroj: CNBC
Aktuality

