Ekonomika nepíše jen úspěšné příběhy
|

Ekonomika nepíše jen úspěšné příběhy

Česká republika se veze na vlně hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Poslední rok ale nabídl i řadu významných firemních úpadků, ve kterých figurují i velká jména českého podnikatelského světa.

Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot

Konkurz roku 2017

V květnu 2016 zasahovala ve společnosti ČKD Praha DIZ, kterou v té době ovládal velkopodnikatel a majitel hokejové Sparty Petr Speychal, Daňová Kobra. Společnost podle médií dlužila státu na daních téměř 800 milionů Kč. Pro podezření z daňových podvodů jí finanční správa obstavila i bankovní účty. Rozplétat finanční toky odkloněné ze společnosti do daňových rájů pomáhaly policii i uniklé dokumenty známé jako Panama Papers.

Počátkem června 2016 Městský soud v Praze zahájil s firmou insolvenční řízení. Návrh podala společnost INELMarket, která si uplatňovala pohledávku za dodávky pro spalovnu komunálního odpadu Chotíkov na Plzeňsku. Do úpadku soud poslal ČKD Praha DIZ počátkem září 2016. Jen pár týdnů poté, co dlužník prohrál arbitrážní soud, který rozhodl, že Hlavní město Praha nemusí společnosti uhradit zhruba 1,7 miliardy Kč za práce na tunelu Blanka. Téměř polovinu pohledávky dlužník zastavil ve prospěch Expobank CZ, kterou kontroluje Kazach Igor Kim.

V insolvenčním řízení s ČKD Praha DIZ se přihlásilo 542 věřitelů s pohledávkami za 7,25 miliardy Kč. Insolvenční správce však uznal pouze třetinu z této částky. Největším věřitelem je Komerční banka s uznanou pohledávkou za 927 milionů Kč. Pohledávku UniCredit odkoupila finanční skupina Arca slovenského miliardáře Pavla Krúpy. A pohledávku Expobank CZ převzala firma dřívějšího lobbisty PPF Karla Pražáka.

V červnu 2017 ČKD Praha DIZ získala nového majitele. Stal se jím generální ředitel a předseda představenstva společnosti Robert Wolf, za kterým stojí jiný investor, jehož jméno dosud nebylo zveřejněno. Robert Wolf doufal, že věřitelé schválí jeho reorganizační plán. Ti však příběhu o možném oživení strojírenské firmy, která v té době pracovala také na projektu neslavně známé turecké elektrárny Adularya, neuvěřili a koncem června ji drtivou většinou poslali do konkurzu.

Příběh Prokop Invest

Krajský soud v Hradci Králové usnesením z 5. dubna 2017 vyhlásil konkurz na majetek společnosti Prokop Invest (dále jen Prokop). Návrh na zahájení insolvenčního řízení se společností Prokop podala 2. února 2017 firma Liberta Energy (dále jen Liberta). Jejím jediným jednatelem je uzbecký občan Davron Gafurov a jediným společníkem společnost Liberta Corporation LLP registrovaná ve Spojeném království. Akcionáři britské mateřské společnosti nebyli zveřejněni.

Liberta si v insolvenčním řízení přihlásila pohledávky ve výši 115,9 milionu Kč. Ty mají tvořit zaplacené, ale nespotřebované zálohy na dodávku technologií, které měla Prokop na základě kontraktu z října 2013 dodat do lihovaru firmy Liberta v Trmicích. Podle článku Hospodářských novin "Strojírenská firma Prokop Invest míří do úpadku. Kvůli nedokončené zakázce skončila v insolvenci" ze 6. března 2017 "to však pardubická firma vidí obráceně. Nároky Liberta jsou podle ní neoprávněné. Naopak má dlužit Liberta jí, údajně 102 milionů Kč na neuhrazených fakturách a vícenákladech vzniklých zpožďováním projektu".

Podle naposledy uložené účetní závěrky za rok 2014 měla společnost Prokop pět akcionářů – fyzických osob, kterými byli Tomáš Procházka, Miloslav Procházka, Přemysl Procházka, František Slabý a Jiří Dunovský.

V červenci 2016 se majoritním akcionářem stala skupina Czechoslovak Group (dále jen CSG) kontrolovaná zbrojařem Jaroslavem Strnadem. Ta však v prosinci 2016 svůj 70% podíl prodala společnosti Industryin. Jejím jediným akcionářem a předsedou jejího představenstva je Michal Strnad, syn Jaroslava Strnada.

Celkem 241 věřitelů si přihlásilo pohledávky za společností Prokop v celkové částce převyšující 452 milionů Kč. CSG si vůči společnosti Prokop nárokuje 62,8 milionu Kč za půjčky, které jí měla poskytnout ve druhém pololetí 2016. Industryin zase požaduje 15,2 milionu Kč za půjčku z ledna 2017. Česká spořitelna, která si přihlásila pohledávky za Prokop v celkové výši 142,4 milionu Kč, však v červnu 2017 téměř polovinu nároků CSG (30 milionů Kč) popřela žalobním návrhem.

S významnými pohledávkami se přihlásily také ruská OOO Miranda (17,7 milionu Kč) a maďarská Proteinker Ipari Feldolgozó Kereskedelmi és Szolgáltató Kft (12,1 milionu Kč).

Finanční správa káže vodu, pije víno

V polovině února 2018 se Nejvyšší správní soud zastal společnosti Vyrtych, které finanční správa několik let zadržovala 24 milionů Kč na DPH z nakoupené technologie. Úředníci finanční správy firmu podezírali z toho, že koupě strojů byla pouze fiktivní, o jejich existenci se ale odmítali přesvědčit. Zaštiťovali se také tím, že jedna z firem v dodavatelském řetězci neodvedla 9 milionů Kč na DPH, i když nebyla přímým dodavatelem postiženého daňového subjektu.

Finanční správa obecně svůj tvrdý postup k daňovým plátcům odůvodňuje tím, že si podnikatelé mají ověřovat své obchodní partnery. Sama přitom v roce 2015 uzavřela kontrakt na nákup mobilních telefonů se společností 2P Commercial Agency, ve které již téměř rok probíhala daňová kontrola prověřující zapojení dodavatele do karuselových podvodů s DPH.

Cizinci v orgánech firmy (ukrajinští občané), sídlo v daňovém ráji (49% podíl vlastní maltská Melona Holdings Limited), nízká cena ve veřejné soutěži a riziková komodita jsou přitom podle samotné berní správy nestandardní okolnosti, a běžné podnikatele by proto měly varovat.

Podle Hospodářských novin dospěla daňová kontrola ve společnosti 2P Commercial Agency k závěru, že ta o zapojení do karuselu věděla, vědět mohla nebo vědět měla. Načež finanční úřad vydal zajišťovací příkazy na 254 milionů Kč, které měl velkoobchodník zaplatit do tří dnů. Poté mu obstavil účty, zahájil exekuci a v listopadu 2016 firma skončila v úpadku, který řešila reorganizací.

Věřitelé si v insolvenčním řízení přihlásili pohledávky za více než 1,8 miliardy Kč, z toho polovinu představují pohledávky bank (včetně dvou Rusy ovládaných bank ERB Bank a Expobank CZ) a čtvrtinu pohledávky finanční správy. Insolvenční soud reorganizaci povolil, úpadci prodloužil i lhůtu na předložení reorganizačního plánu, který však dlužník nepředložil. Soud proto v září 2017 rozhodl o proměně reorganizace v konkurz.

Začalo to šikanou, končí reorganizací

V červnu 2017 podala britská Formosana Limited, kterou ovládá brněnský podnikatel Patrik Zerrich, insolvenční návrh na brněnskou inženýringovou firmu Královopolská Ria. Ta má navrhovateli dlužit přes 40 milionů Kč. Pohledávku na Formosanu postoupil insolvenční správce stavební firmy Plynostav – regulace plynu.

K insolvenčnímu návrhu se připojil i dlužník, který návrh britské schránkové společnosti označil za šikanózní a požádal insolvenční soud o povolení reorganizace. S tím většina věřitelů souhlasila, a soud proto návrhu dlužníka v prosinci 2017 vyhověl.

Proti reorganizaci hlasoval jeden z největších věřitelů Sev.en EC, provozovatel elektrárny Chvaletice, ovládaný uhlobaronem Pavlem Tykačem. Jeho firma si v insolvenci uplatňuje mimo jiné i smluvní pokutu přesahující 382 milionů Kč za nedodržení termínů při rekonstrukci dvou bloků elektrárny, kterou měla na starosti právě Královopolská Ria. Ta si na oplátku nárokuje od Sev.en EC stovky milionů korun za neuhrazené faktury.

Podle účetní závěrky Královopolské Ria sestavené k 31. červenci 2017 z celkových aktiv za téměř 1,2 miliardy Kč představují pohledávky z obchodních vztahů více než 930 milionů Kč. Z toho tři čtvrtiny tvoří pohledávka za Sev.en EC (včetně 20 % opravné položky).

Věřitelé Královopolské Ria si uplatnili pohledávky za více než 1,5 miliardy Kč. Insolvenční správce pohledávku Formosany popřel s odůvodněním, že společnost ještě před podáním insolvenčního návrhu zanikla.

Chcete vědět více? Stáhněte si kompletní INSOLVENCY REPORT 2017.

Zdroj: Surveilligence
včera v 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika