Americká ekonomika v listopadu vytvořila 211 tisíc pracovních míst, pravděpodobnost růstu sazeb Fedu se zvyšuje

Americká ekonomika v listopadu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 211 tisíc. Míra nezaměstnanosti v listopadu zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Data zvyšují pravděpodobnost, že Fed za dva týdny poprvé za více než devět let posune úrokové sazby výše.

V říjnu ekonomika USA vytvořila 298 tisíc pracovních míst, původní údaj 271 tisíc tak byl revidován výrazně výše nad odhad 184 tisíc. Více než 200 tisíc pracovních míst v USA v říjnu a listopadu vzniklo poté, co naopak v srpnu a září tvorba míst zklamala, když vzniklo jen 153 tisíc, respektive 145 tisíc pozic. Říjnový údaj je po revizi nejlepší od ledna.

Soukromý sektor v listopadu podle vládních údajů vytvořil 197 tisíc nových míst (odhad: 190 tisíc) a ve vládním sektoru jich vzniklo 14 tisíc.

"Za stabilní mírou nezaměstnanosti na úrovni 5 % stojí mimo jiné to, že se díky růstu ekonomiky mezi pracovní sílu vracejí i lidé, kteří ji dříve opustili (nyní čekají, že by si mohli najít práci, a proto znovu začali hledat zaměstnání). Jinak by byla míra nezaměstnanosti pravděpodobně ještě nižší," řekl Jiří Polanský, ekonom České spořitelny.

Nová místa vznikala prakticky ve všech sektorech, meziměsíčně lepší údaje přišly nejen ze stavebnictví a zdravotnictví, ale i technických odvětví. Slabá data naopak přišla ze sektoru těžby. Největší přírůstek pracovních míst byl patrný ve službách (+163 tisíc) a stavebnictví (+46 tisíc). V průmyslu naopak tisíc míst zaniklo a v sektoru těžby surovin jich bylo zrušeno 11 tisíc.

Míra participace, která zachycuje podíl lidí starších 16 let, kteří buď pracují, nebo alespoň zaměstnání hledají, stoupla o desetinu procentního bodu na 62,5 %.

Takzvaná U6, tedy míra nezaměstnanosti, která bere v úvahu i lidi, kteří již hledání práce zcela vzdali, a ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, stoupla na 9,9 % z 9,8 % v říjnu.

"Celkově z trhu práce přicházejí i nadále pozitivní zprávy. Podle analytiků (i podle nás) tak již nic nebrání tomu, aby Fed zvýšil sazby. Pokud by to neudělal, jeho kredibilita by výrazně utrpěla (daleko více než v září), což pro žádnou centrální banku není dobré. Na druhou stranu se v příštím roce dá očekávat relativně pomalý růst sazeb," dodal Polanský.

"Vyznění zprávy o listopadovém vývoji americké nezaměstnanosti je jasné, situace na trhu práce se nadále zlepšuje," říká Neil Dutta z Renaissance Macro.

"Pokud bychom odhlédli od geopolitiky, která je ale nyní silnější než kdy dříve, bylo by to naprosto jasné," říká Diane Swonková, hlavní ekonomka v Mesirow Financial. "Dnešek je dnem, na který jsme se těšili."

Mzdy se v listopadu v meziročním srovnání zvýšily o 2,3 % poté, co v říjnu vzrostly o 2,5 %. Tempo růstu tak sice mírně kleslo, zůstává ale nad 2% úrovní. Meziměsíčně mzdy stouply o 0,2 %.

Údaje o vývoji situace na trhu práce pozorně sleduje americká centrální banka, která se připravuje na první zvýšení úrokových sazeb za více než devět let. Poslední zasedání Fedu v tomto roce se koná za necelé dva týdny, 15. a 16. prosince. Pokud by listopadová data byla slabá, mohlo to podkopat naděje, že sazby Fed zvýší již na tomto zasedání. Zveřejněný výsledek nad odhady ale naopak zvyšuje šance, že banka další fázi utahování měnové politiky skutečně zahájí ještě letos.

Pravděpodobnost, že Fed sazby zvýší již tento měsíc, je podle dat agentury Bloomberg aktuálně 78%. Data burzovní skupiny CME Group pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincovém zasedání Fedu stanovují na 79,1 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek prohlásila, že situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky k tomu, aby mohl Fed sazby zvýšit. Upozornila, že další odklady tohoto kroku by už mohly být riskantní. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 %, aby podpořil růst ekonomiky.

"Překonali jsme poslední překážku zvýšení úrokových sazeb," uvedl po zveřejnění údajů z trhu práce analytik Chris Gaffney ze společnosti EverBank World Markets. "Tato zpráva neobsahuje vůbec nic, co by Fedu bránilo sazby zvýšit," dodal.

Americký dolar před zveřejněním dat oslabil z 1,090 EUR/USD na 1,095 EUR/USD, po odtajnění statistiky ale ztráty smazal a posílil k 1,088 EUR/USD. Zvýšení úrokových sazeb v USA by totiž podpořilo atraktivitu americké měny.

Vzhůru zamířily rovněž americké akciové trhy, protože údaje signalizují dobrý stav ekonomiky. "(Investoři) oslavují, že ekonomika je dost silná, aby se vypořádala s vyššími úrokovými sazbami," uvedl analytik Jack Ablin ze společnosti BMO Private Bank.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu 217 tisíc pracovních míst, očekával se přitom slabší výsledek 190 tisíc. Jde o nejlepší údaj od letošního června. Říjnová data byla zároveň revidována výše na 196 tisíc ze 182 tisíc. Malé podniky do 50 zaměstnanců v listopadu podle ADP vytvořily 81 tisíc pracovních míst, střední podniky (51 až 500 zaměstnanců) 62 tisíc pracovních míst a velké podniky s více než 500 zaměstnanci v listopadu přidaly 74 tisíc pracovních míst.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg, Reuters
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat