Americká nezaměstnanost opařila trhy, v květnu vzniklo v USA jen 38 tisíc pracovních míst. Šance na brzký růst sazeb Fedu se rozplývají

Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti nicméně spadla na 4,7 % z 5 %, čekal se pokles pouze na 4,9 %. Nečekaně špatná statistika tvorby míst dramaticky snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně uvádí jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data za březen byla navíc revidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.

Míra participace klesla v květnu na 62,6 % z 62,8 % v dubnu, kategorii pracovní síly minulý měsíc opustilo 458 000 lidí. Celkový počet zaměstnaných vzrostl o 26 000, registrovaných nezaměstnaných ale ubylo 484 000, což signalizuje, že velké množství lidí hledání práce vzdalo.

Květnové údaje z trhu práce sice zkreslila celoměsíční stávka u telekomunikačního operátora Verizon, celkový obraz ale zásadně nezměnila. Podle úřadů snížila počet míst jen o 34 000.

Průměrná hodinová mzda se zvýšila meziměsíčně o 0,2 % po 0,4% růstu v dubnu a meziročně o 2,5 %, stejně jako v dubnu. Oznámené meziměsíční tempo růstu odpovídá očekávání analytiků.

Míra nezaměstnanosti 4,7 % je nejnižší za osm let, tvorba míst ovšem byla nejslabší od září 2010. Ve zpracovatelském sektoru se zaměstnanost snížila o 36 000 míst, což byl nejvýraznější pokles od února 2010.

Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, v květnu zůstala na dubnových 9,7 %.

Již po zveřejnění dat za duben, která rovněž zklamala, někteří analytici upozorňovali, že pokračování tvorby pracovních míst tempem nad 200 tisíc, na které byli investoři zvyklí, je dlouhodobě neudržitelné. "S tím, jak se postupně dostáváme do stavu plné zaměstnanosti, zřejmě tempo tvorby pracovních míst kolem 200 tisíc měsíčně nebude udržitelné," upozornil na začátku května Marc Chandler, měnový stratég z Brown Brothers Harriman. Pracovních míst v americké ekonomice přibývá bez přerušení včetně května již 66 měsíců.

Investoři se na zpomalování tvorby pracovních míst začali po tomto a dalších komentářích připravovat, tak dramatický vývoj ale nečekali. Americký dolar po zveřejnění zprávy oslabil k euru z 1,1154 EUR/USD až k 1,133 EUR/USD. Investoři tak signalizují, že nevěří v brzký růst úrokových sazeb Fedu.

V posledních dnech se jako nejpravděpodobnější termín dalšího zvýšení sazeb skloňoval červenec, případně dokonce již červen. Pravděpodobnost, že Fed zvýší sazby již v červnu, spadla ale během pár minut po odtajnění zprávy na 6 % z 20,6 %.

Pod nulu se sesunuly také futures na americké akcie.

"Jen jedno slovo popisuje, co jsme viděli - šok. A bohužel to vypadá tak, že jde o trend," poznamenal Dan North, hlavní ekonom Euler Hermes North America.

"Ke zpomalení tvorby pracovních míst došlo napříč sektory. Vývoj proto investory nutí k zamyšlení ohledně růstového momenta a výhledu," říká Michael Feroli, hlavní ekonom JPMorgan Chase pro Spojené státy. "Zvýšení sazeb v červnu již není ve hře a na to, aby se do hry vrátil alespoň červenec, by další údaje musely přinést výraznou změnu," dodává Feroli.

Ne všichni jsou ale přehnaně pesimističtí. "Když rozdělíme celkovou tvorbu pracovních míst na soukromý a veřejný sektor, tak to vypadá následovně: veřejný sektor +13 tisíc, což je dokonce zlepšení ve srovnání s minulým měsícem, a soukromý sektor +25 tisíc, což je ve srovnání s minulým měsícem pokles o jeden tisíc. Ve čtvrtek byl zveřejněn údaj od ADP, podle kterého soukromý sektor vytvořil 173 tisíc míst. Data od ADP a celkové údaje tak nejsou konzistentní. A to i v případě, že odečteme 40 tisíc stávkujících v telekomunikačním sektoru (stávka zaměstnanců společnosti Verizon Communications), kteří v celkovém čísle nejsou. A když něco není konzistentní, tak musí dojít k revizi nebo korekci. Vzhledem k tomu, že na problémy na trhu práce neukazují nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zájem podniků o nové zaměstnance ani vývoj mezd, myslím si, že jde jen o krátkodobý výkyv. Proto nepřehodnocujeme výhled vývoje politiky Fedu, tedy výhled na zvýšení sazeb v létě. Jen nyní může Fed více váhat se zvyšováním sazeb už v červnu," uvedl ke zprávě David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Vedle dat z trhu práce sleduje Fed pozorně také údaje o inflaci a data o vývoji HDP.

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky zpomalil v letošním prvním kvartálu na 0,8 %, což je nejslabší tempo za poslední rok. Výsledek zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA z konce minulého týdne byl však lepší než první dubnový odhad, který ukazoval na zpomalení na 0,5 %. V předešlém čtvrtletí vzrostla největší světová ekonomika o 1,4 %.

Pozitivně vývoj HDP v prvním čtvrtletí ovlivnil nižší obchodní deficit spolu se zlepšením korporátních zisků. Ekonomiku však celkově srážely silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka, což podkopalo vývoz a průmysl. Nadále ji oslabuje také propad investic v energetickém sektoru, který je reakcí na dvouletý pokles světových cen ropy.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu vzrostly proti předchozímu měsíci o 0,4 % po březnovém růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziroční tempo vyskočilo na 1,1 %, jak se očekávalo, po 0,9% růstu v březnu. Jádrové ceny, očištěné o volatilní ceny potravin a energií, meziměsíčně stouply v souladu s odhady o 0,2 % po předchozím růstu o 0,1 %. Meziročně jádrová inflace naopak mírně zpomalila na 2,1 % z 2,2 %, rovněž v souladu s odhady.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, FXstreet.com, ČTK

Americká ekonomika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat