Americké akcie ani v úterý nepříznivý trend nezvrátily, klesly už počtvrté v řadě

Americké akciové indexy v úterý klesly čtvrtý den za sebou, a připojily se tak k propadům burz ve zbytku světa. Investoři se kvůli zvýšené nejistotě odvracejí od akcií a dalších rizikovějších aktiv. Odrazují je od nich obavy z možného odchodu Británie z EU a také opatrnost před středečním rozhodnutím americké centrální banky o dalším nastavení měnové politiky. Investoři předpokládají, že FOMC nechá úrokové sazby beze změny, čekají nicméně na jakékoli náznaky načasování dalšího utahování měnové politiky.

Netrpělivě investoři čekají rovněž na referendum o vystoupení Británie z EU, které se uskuteční 23. června. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpůrci unie začínají mít navrch, což sráží akcie všude ve světě. Nejistota spojená s referendem vyvolává na trzích zvýšené kolísání a investoři se uchylují k bezpečným investicím, jako jsou japonský jen, státní dluhopisy stabilních vyspělých zemí nebo zlato.

"V obchodování se řídíme anketami o brexitu, máme ale strach také z toho, co by mohl udělat Fed," řekl agentuře Reuters analytik John Canally z firmy LPL Financial.

Dow v úterý klesl o 0,33 % na 17 674,82 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,18 % na 2 075,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,1 % na 4 843,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,24 % na 20,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 1,618 %.

V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejslabší výkon podaly sektor základních materiálů a finanční odvětví, nad nulou se naopak udržely sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

V indexu Dow nejvíce zlevnily akcie vydavatele platebních karet American Express (-4,08 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-2,03 %) a investiční banky JPMorgan Chase (-1,88 %). Nejlepší výkon naopak podaly cenné papíry průmyslového konglomerátu General Electric (+2,04 %).

Akcie čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding (+3,07 %), s nimiž se v USA obchoduje na NYSE, zpevnily o tři procenta poté, co společnost uvedla, že za finanční rok končící v březnu očekává meziroční nárůst tržeb o 48 %. Firma rovněž oznámila, že přestane jako standard pro vykazování tržeb používat takzvaný hrubý objem obchodů, kvůli kterému se dokonce dostala do hledáčku amerických úřadů.

Nedařilo se naopak akciím čínské internetové společnosti Baidu (-1,66 %), s nimiž se v USA obchoduje na burze Nasdaq. Firma již v pondělí večer zhoršila výhled svých kvartálních tržeb. Důvodem je pokles objemu reklamy zadávané čínskými společnostmi ze sektoru zdravotní péče kvůli zvýšené kontrole těchto firem ze strany regulátorů. Firma nyní odhaduje, že za druhé čtvrtletí vykáže tržby 18,1 až 18,2 miliardy jüanů, dosud odhadovala, že se tržby budou pohybovat mezi 20,11 a 20,58 miliardy jüanů.

Investoři se uchylují k bezpečným přístavům

Na devizových trzích v úterý pokračoval v růstu japonský jen, který se proti euru a britské libře vyšplhal až na nejvyšší úroveň za více než tři roky a vůči dolaru na maximum za tři týdny. Kvůli sílícím šancím na odchod Britů z Evropské unie roste mezi investory zájem o bezpečné měny, za které jsou tradičně považovány japonský jen a švýcarský frank.

Euro se proti jenu během dne propadlo až na 118,52 EUR/JPY, tedy na nejnižší úroveň od ledna 2013. Ke konci dne se pohybovalo kolem 118,84 EUR/JPY se ztrátou jednoho procenta. Americký dolar vůči jenu klesal večer o 0,2 % na 106,02 USD/JPY a proti euru oslaboval o 0,8 % na 1,1205 EUR/USD.

Světové ceny ropy v úterý čtvrtý den v řadě klesly. Přispěla k tomu hlavně nervozita investorů před referendem o vystoupení Británie z Evropské unie, které se uskuteční příští týden. Obavy z možnosti takzvaného brexitu zastínily i známky toho, že trh s ropou se začíná zotavovat.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý uvedla, že světové dodávky ropy a poptávka po surovině se po sérii neplánovaných výpadků těžby letos podle všeho vracejí do rovnováhy. Ropný kartel OPEC v pondělí předpověděl, že světový trh s černým zlatem bude v druhé polovině roku vyrovnanější, mimo jiné i díky výpadkům těžby v Nigérii a Kanadě.

Minulý týden se ceny ropy vyšplhaly na nová letošní maxima, hlavně díky polevujícímu převisu nabídky nad poptávkou na fyzickém trhu.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o deset dolarů na měsíční maximum 1 294,35 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o pět centů na 17,50 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Podnikové objednávky v USA v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po březnovém revidovaném růstu o 0,3 %. Čekal se 0,2% růst.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % po dubnovém růstu o 1,3 %, očekával se růst o 0,3 %. Po očištění o prodeje aut tržby prodejců vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo, po dubnovém 0,8% růstu. Po očištění o auta a pohonné hmoty tržby vzrostly o 0,3 % při očekávání 0,2% růstu po 0,6% růstu v dubnu.
  • Světové dodávky ropy a poptávka po této strategické surovině se po sérii neplánovaných výpadků v těžbě v letošním roce podle všeho vracejí do rovnováhy. V první polovině příštího roku ale světový ropný trh zřejmě znovu zaznamená přebytek suroviny. V pravidelné měsíční zprávě to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat