Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Náladu na trhu podpořily známky poklesu obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, akcie technologického gigantu Apple se ovšem dostaly pod tlak, protože bankovní společnost Goldman Sachs snížila jejich cílovou cenu.

Index Dow si v pátek připsal 0,14 % na 27 219,52 bodu, S&P 500 se ale snížil o 0,07 % na 3 007,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,22 % na 8 176,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,38 % na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 12 bazických bodů na 1,90 %.

Akcie společnosti Apple (-1,94 %) v pátek oslabily o téměř dvě procenta. Analytici z Goldman Sachs snížili cílovou cenu titulu ze 187 na 165 USD. Výrazný pokles utrpěly rovněž akcie výrobce čipů Broadcom (-3,41 %), jehož čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků.

Agentura Nová Čína v pátek uvedla, že Peking osvobodí od dodatečných cel na dovoz ze Spojených států sójové boby, vepřové maso a některé další zemědělské produkty. Obě strany se nyní připravují na obchodní rozhovory ve Washingtonu, které se budou konat příští měsíc.

Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,58 %, S&P 500 se zvýšil o 0,96 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,91 %.

Dolar v pátek oslabil k euru i britské libře

Na devizovém trhu se v pátek britská libra vůči dolaru vyšplhala až na sedmitýdenní maximum díky nadějím, že Británie neopustí Evropskou unii bez dohody. Euro mírně posilovalo díky opatření Evropské centrální banky zmírňujícímu negativní dopad záporné depozitní sazby na banky.

Kolem 22.00 SELČ si libra připisovala 1,3 % na 1,249 USD, zatímco euro vykazovalo růst o 0,1 % na 1,1075 USD. Minulý týden libra sestoupila až na tříleté minimum pod 1,2 USD, od té doby však posílila zhruba o 4 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump hodlá v příštím roce představit plán na snížení daní, které bude zaměřeno na střední třídu. Trump to prohlásil na setkání s republikánskými zákonodárci, podrobnosti ale neposkytl. Koncem roku 2017 byla schválena rozsáhlá daňová reforma, kterou navrhl Trump a která mimo jiné snížila daň z příjmu právnických osob.
 • Maloobchodní tržby v USA v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Analytici očekávali zvýšení o 0,2 % po 0,8% růstu v předchozím měsíci. Po očištění o prodeje aut tržby prodejců stagnovaly po předchozím 1% růstu (odhad: 0,1 %).
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září stoupl na 92 bodů z 89,8 bodu v srpnu. Analytici očekávali růst na 90,9 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
 • Americký index dovozních cen se v srpnu meziročně snížil o 2 % po poklesu o 1,9 % v červenci (odhad: -1,7 %). Index vývozních cen klesl o 1,4 % po 0,9% snížení v červenci. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,5 % (odhad: -0,4 %, červenec: +0,1 %) a index vývozních cen klesl o 0,6 % (odhad: -0,2 %, červenec: +0,2 %).
 • Podnikové zásoby v červenci meziměsíčně stouply o 0,4 % (odhad: +0,3 %, červen: 0 %).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Generální prokurátoři z téměř všech států USA v čele s Texasem začali vyšetřovat firmu Google, kterou podezírají z porušování antimonopolních pravidel. Oznámení přichází po páteční zprávě skupiny států, která kvůli dominantnímu postavení na trhu začala vyšetřovat firmu Facebook. Vyšetřování mají zvýšit tlak na technologické giganty, jejichž chování už je pečlivě zkoumáno na federální úrovni i v Kongresu.
 • Sociální sítě Facebook a Instagram v pondělí zablokovaly účty dvou neofašistických politických stran a některých jejich členů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Facebooku, podle něhož se tyto krajně pravicové skupiny podílely na šíření nenávisti. Neparlamentní strany CasaPound a Forza Nuova (Nová síla) se do povědomí lidí dostaly především protiimigrantskými kampaněmi, které vedly na sociálních sítích.
 • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Costco Wholesale na 333 z 271 USD.
 • BofAML snížila cílovou cenu akcií Caterpillar na 145 ze 150 USD.
 • Americká technologická společnost Apple (v úterý +1,18 %) za velkého zájmu médií představila nové výrobky a služby. Jde hlavně o nové verze jejího chytrého telefonu iPhone 11 a iPhone 11 Pro a také herní předplatné Apple Arcade, streamovací službu Apple TV+, dále sedmou generaci tabletu iPad a novou generaci hodinek Apple Watch.
 • Automobilka Ford Motor (v úterý -1,26 %) očekává, že na konci roku 2022 budou elektrifikované varianty jejích vozů tvořit přes polovinu prodejů. V příštích pěti letech chce na evropské trhy uvést 18 modelů na elektrický pohon. Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem to uvedli zástupci firmy.
 • Americký prezident Donald Trump oznámil, že propustil Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost. Ten podle svých slov již v pondělí nabídl svou rezignaci. Ať byla geneze jakákoli, výsledek je stejný.
 • USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 7,217 milionu (odhad: 7,311 milionu, červen: 7,248 milionu).
 • USA: NFIB index optimismu malých firem v srpnu klesl na 103,1 bodu (odhad: 104,7 bodu).
 • UBS snížila doporučení na akcie Wells Fargo (v úterý -0,21 %) na "neutral" z "buy".
 • Největší americká automobilka General Motors (ve středu -0,30 %) svolává ve Spojených státech téměř 3,5 milionu vozů k opravě problému s brzdami, který může prodloužit brzdnou dráhu a zvýšit riziko nehody. Informovaly o tom ve středu agentury AP a Reuters.
 • Americký prezident Donald Trump ve středeční sérii tweetů opět zaútočil na americkou centrální banku a na její zástupce, které označil za hlupáky. Fed by podle Trumpa měl snížit úrokové sazby na nulu či níže, aby vláda následně mohla zahájit refinancování státního dluhu. Trump dlouhodobě označuje politiku centrální banky za důvod zpomalování americké ekonomiky. Očekává se, že Fed v září uvolní měnovou politiku, analytici ale předpovídají snížení sazeb pouze o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba je nyní v rozpětí 2,00-2,25 %.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. září po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Index výrobních cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: 0 %, červenec: +0,2 %). Meziročně se ukazatel v srpnu zvýšil o 1,8 % po 1,7% růstu v předchozím měsíci. Analytici opět očekávali 1,7% růst.
 • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v červenci vzrostl ve srovnání s červnem o 0,2 % (odhad: -0,1 %). V červnu se objem skladových zásob snížil o 0,1 %.
 • Nečekaně o den dříve oznámila hospodářské výsledky společnost Oracle (ve středečním after-marketu kolísavý vývoj od -2 % do -7 %). Zisk na akcii dosáhl 0,81 USD (odhad: 0,81 USD), tržby se vyšplhaly na 9,22 miliardy USD (odhad: 9,29 miliardy USD). Firma zároveň oznámila, že z jejího čela ze zdravotních důvodů na čas odchází ředitel Mark Hurd.
 • Plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook není možné v Evropě za současných podmínek povolit. Prohlásil to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Měna podle něj představuje hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a vytváří prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu, napsala agentura Reuters.
 • Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil na Twitteru, že o dva týdny odloží navýšení cel na dovoz zboží z Číny v ročním objemu zhruba 250 miliard USD. V platnost tak vstoupí 15. října. Podle Trumpa se jedná o gesto dobré vůle před dalším kolem obchodních jednání, které se uskuteční v říjnu.
 • Index spotřebitelských cen v USA v srpnu meziročně stoupl o 1,7 % po růstu o 1,8 % v předchozím měsíci (odhad: 1,8 %). V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v srpnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,4 % z 2,2 % v červenci. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 31. srpna 204 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 215 tisíc žádostí). V předcházejícím týdnu bylo zaregistrováno 217 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,67 milionu z 1,662 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,69 milionu žádostí).
 • Wells Fargo snížila doporučení na akcie Caterpillar na "market perform" z "outperform".

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Kroger ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 28,17 miliardy USD (odhad: 28,37 miliardy USD).
 • Výsledky Broadcom ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 5,16 USD (odhad: 5,13 USD), tržby 5,52 miliardy USD (loni: 5,06 miliardy USD. Akcie v after-marketu -1,44 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat