Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, dolar posílil na čtyřměsíční maximum

Americké akcie zahájily týden bez jasného směru. Náladu investorů ovlivňoval citelný růst výnosů dluhopisů vlády Spojených států, kvůli čemuž se zvyšoval kurz dolaru.

Index Dow odepsal 0,06 % na 24 448,69 bodu, širší index S&P 500 ale naopak posílil o 0,01 % na 2 670,29 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,25 % na 7 128,60 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,2 % na 16,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.

Nejvýrazněji stouply energetický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak sektoru základních materiálů nebo technologickému odvětví.

V centru pozornosti je výsledková sezóna. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku na Wall Street zveřejní v tomto týdnu například United Technologies, Coca-Cola, Caterpillar, Verizon Communications, 3M, Boeing, Twitter, AT&T, Facebook, Ford Motor, Visa, PepsiCo, QUALCOMM, General Motors, Intel, Amazon.com, Microsoft nebo Chevron a ExxonMobil. Po konci pondělní seance na trh čísla poslala technologická společnost Alphabet (-0,33 %).

Agentura Thomson Reuters předpovídá, že zisky podniků z indexu S&P 500 vykážou za první čtvrtletí růst o téměř 20 %, což je nejvíce za sedm let.

Dolar zpevňoval, ceny ropy klesaly

Dolar v pondělí na devizových trzích zpevňoval a ke koši hlavních měn se dostal nejvýše za sedm týdnů. Těžil zejména z růstu výnosů desetiletých dluhopisů vlády Spojených států, které se vyšplhaly k psychologicky důležité hranici 3 %. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval krátce před 21.30 SELČ růst o více než 0,7 % na 90,95 bodu.

Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády se vyšplhaly až na čtyřleté maximum 2,998 %. Vzhůru je tlačí růst státního dluhu USA a rychlejší růst inflace.

Ceny ropy zahájily týden poklesem, a kopírovaly tak vývoj cen některých dalších nerostných surovin. Kromě toho reagovaly rovněž na prohlášení íránského ministra pro ropu, že pokud ceny této suroviny dále porostou, nebude nutné prodlužovat současnou dohodu o omezení dodávek na trh.

Navzdory pondělnímu cenovému poklesu ale trh s ropou podle analytiků zůstává silný, zvláště díky vysoké poptávce v Asii. Ropa také tento měsíc stoupla nejvýše od konce roku 2014, částečně díky nervozitě kolem toho, zda americký prezident Donald Trump obnoví hospodářské sankce vůči Íránu.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg zaplatí 4,5 milionu dolarů, aby za USA uhradil jejich roční příspěvek k pařížské dohodě o ochraně klimatu. Prezident Donald Trump loni oznámil, že USA od globální dohody z roku 2015 odstoupí. Bloomberg řekl v neděli v rozhovoru s televizí CBS, že doufá, že Trump příští rok svůj názor změní.
  • Evropská komise začala podrobně zkoumat záměr americké společnosti Apple převzít službu Shazam. Unijní exekutiva krok v tiskové zprávě zdůvodnila obavou, že by se spojením mohl spotřebitelům snížit výběr hudebních služeb.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v dubnu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 56,5 bodu z 55,6 bodu v březnu. Analytici naopak počítali s poklesem na 55 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž zvýšil, a to na 54,4 bodu z 54 bodů v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci indexu. Kompozitní PMI stoupl na 54,8 bodu z 54,2 bodu.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,1 % na celoročně přepočítané tempo 5,6 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,2 % na 5,55 milionu jednotek. V únoru prodeje o 3 % stouply a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,54 milionu jednotek.
  • Index aktivity chicagského Fedu v březnu klesl na 0,1 bodu (únor: +0,98 bodu, odhad: +0,27 bodu).
  • Raymond James zvýšila doporučení na akcie ExxonMobil na "market perform" z "underperform".

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 10:00
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje mocenskou i ekonomickou rovnováhu založenou na několika těžištích
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat