18. 1. 2021 10:00
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci
Americké akcie zahájily týden bez jasného směru. Náladu investorů ovlivňoval citelný růst výnosů dluhopisů vlády Spojených států, kvůli čemuž se zvyšoval kurz dolaru.
Index Dow odepsal 0,06 % na 24 448,69 bodu, širší index S&P 500 ale naopak posílil o 0,01 % na 2 670,29 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,25 % na 7 128,60 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,2 % na 16,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.
Nejvýrazněji stouply energetický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak sektoru základních materiálů nebo technologickému odvětví.
V centru pozornosti je výsledková sezóna. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku na Wall Street zveřejní v tomto týdnu například United Technologies, Coca-Cola, Caterpillar, Verizon Communications, 3M, Boeing, Twitter, AT&T, Facebook, Ford Motor, Visa, PepsiCo, QUALCOMM, General Motors, Intel, Amazon.com, Microsoft nebo Chevron a ExxonMobil. Po konci pondělní seance na trh čísla poslala technologická společnost Alphabet (-0,33 %).
Agentura Thomson Reuters předpovídá, že zisky podniků z indexu S&P 500 vykážou za první čtvrtletí růst o téměř 20 %, což je nejvíce za sedm let.
Dolar v pondělí na devizových trzích zpevňoval a ke koši hlavních měn se dostal nejvýše za sedm týdnů. Těžil zejména z růstu výnosů desetiletých dluhopisů vlády Spojených států, které se vyšplhaly k psychologicky důležité hranici 3 %. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval krátce před 21.30 SELČ růst o více než 0,7 % na 90,95 bodu.
Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády se vyšplhaly až na čtyřleté maximum 2,998 %. Vzhůru je tlačí růst státního dluhu USA a rychlejší růst inflace.
Ceny ropy zahájily týden poklesem, a kopírovaly tak vývoj cen některých dalších nerostných surovin. Kromě toho reagovaly rovněž na prohlášení íránského ministra pro ropu, že pokud ceny této suroviny dále porostou, nebude nutné prodlužovat současnou dohodu o omezení dodávek na trh.
Navzdory pondělnímu cenovému poklesu ale trh s ropou podle analytiků zůstává silný, zvláště díky vysoké poptávce v Asii. Ropa také tento měsíc stoupla nejvýše od konce roku 2014, částečně díky nervozitě kolem toho, zda americký prezident Donald Trump obnoví hospodářské sankce vůči Íránu.