Americké akcie se v úterý oklepaly z úvodních ztrát a nakonec mírně zpevnily

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navzdory příznivým údajům z americké ekonomiky mírně klesaly. Wall Street ovlivnila zpráva o sestřelení ruského bombardéru Tureckem, po níž se investoři začali přesouvat od akcií k bezpečnějším aktivům. Posléze se ale nálada na trhu zlepšila a všechny tři hlavní indexy nakonec uzavřely mírně v plusu.

Turecko v úterý ráno sestřelilo na hranicích se Sýrií ruský bombardér Suchoj Su-24. Posádka se před pádem letadla katapultovala, pilot byl ale ještě na padáku zastřelen turkmenskými rebely a zbraňový operátor byl zajat. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století. Rusko trvá na tom, že se letadlo nacházelo nad Sýrií, podle Turecka ale vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, bylo opakovaně varováno, a když na výzvy nijak nereagovalo, bylo sestřeleno.

Po incidentu se mezi investory zvýšily obavy o globální bezpečnostní situaci. "Investoři mají strach z eskalace napětí," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank.

Sestřelení ruského bombardéru zcela zastínilo důležitá americká data, podle nichž ekonomika USA vzrostla ve třetím čtvrtletí o 2,1 %. Revidované údaje tak byly lepší než předchozí rychlý odhad, který hovořil o růstu ekonomiky 1,5% tempem. Údaje by mohly americké centrální bance (Fed) poskytnout další munici k prosincovému zvýšení základní úrokové sazby. Později nicméně příznivé vyznění údajů o HDP srazila zpráva o výrazném zhoršení spotřebitelské důvěry.

Dow nakonec zpevnil o 0,11 % na 17 812,19 bodu, širší S&P 500 připsal 0,12 % na 2 089,14 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 5 102,81 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,98 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,234 %.

Dařilo se energetickému odvětví, které tak reagovalo na vyšší ceny ropy, jež ovlivnil incident v Turecku, a sektoru základních materiálů. Menší zisky si připsaly sektor necyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor veřejných služeb. Klesly sektory telekomunikací, průmyslu, finančních služeb, zdravotní péče a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Americké ministerstvo zahraničí vydalo v reakci na sestřelení ruského bombardéru upozornění na zvýšené riziko cestování. To výrazně oslabilo akcie velkých leteckých společností, internetových cestovních operátorů i provozovatelů okružních plaveb. Kolem tří procent odepsaly například akcie leteckých dopravců United Continental Holdings (-3,01 %), Southwest Airlines (-2,61 %) a Delta Air Lines (-3,08 %). Nedařilo se ani akciím internetové cestovní agentury Expedia (-2,92 %) či cenným papírům rezervačního portálu Priceline (-1,91 %). Propad zaznamenaly také cenné papíry plavebních společností Carnival (-1,95 %) a Royal Caribbean (-3,07 %) a pod nulou skončily i akcie cestovatelského portálu TripAdvisor (-2,15 %).

Akcie potravinářské společnosti Campbell Soup (+3,09 %) naopak připsaly přes tři procenta poté, co firma zvýšila výhled upraveného zisku pro fiskální rok 2016 na 2,75 až 2,83 USD na akcii. Společnost tak učinila v rámci zveřejnění hospodářských výsledků, podle kterých ve svém prvním finančním čtvrtletí 2016 hospodařila s upraveným ziskem 0,95 USD na akcii nad odhadem trhu 0,75 USD na akcii při tržbách 2,2 miliardy dolarů (v souladu s odhadem trhu). Loni firma ve stejném období dosáhla tržeb 2,3 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím klenotnictví Tiffany & Co. (+3,62 %), které před začátkem úterního obchodování oznámilo, že ve třetím čtvrtletí hospodařilo s čistým ziskem 91 milionů dolarů neboli 0,70 USD na akcii při tržbách 938,2 milionu dolarů. Loni čistý zisk firmy ve stejném období činil 38 milionů dolarů neboli 0,29 USD na akcii a tržby dosáhly 959,6 milionu dolarů. Trh čekal zisk na akcii 0,75 USD a tržby 971 milionů dolarů. Firma upozornila, že její finanční výsledky nadále ovlivňoval silný dolar, který snižoval zejména hodnotu tržeb plynoucích ze zahraničních trhů. Firma čeká, že její zisk za celý rok bude asi 5-10 % pod loňským výsledkem 4,20 USD na akcii. Trh čeká za celý rok zisk na akcii 4,02 USD.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+2,04 %), ropné firmy ExxonMobil (+1,99 %) a energetického podniku Chevron (+1,49 %). Nedařilo s naopak cenným papírům zábavní společnosti Walt-Disney (-1,23 %), farmaceutického obra Merck (-0,98 %) nebo vydavatele platebních karet American Express (-0,84 %).

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti HP, Hewlett Packard Enterprise a Guess?.

Investoři po růstu napětí mezi Tureckem a Ruskem volí bezpečí

Americký dolar v úterý navzdory příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států oslaboval. Investoři totiž kvůli růstu napětí mezi Ruskem a Tureckem nakupovali místo dolarů měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonské jeny či švýcarské franky.

Kolem 18.45 SEČ ztrácel dolar vůči jenu i franku zhruba 0,3 %. Euro vůči dolaru vykazovalo nárůst o 0,1 % na 1,065 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se euro k dolaru obchodovalo kolem 1,064 EUR/USD a dolar k jenu poblíž 122,56 USD/JPY.

Zpřesněné údaje o HDP (růst ve 3Q2015 o 2,1 % vs. rychlý odhad +1,5 %) poskytují americké centrální bance (Fed) další důvod, proč by měla příští měsíc začít se zvyšováním úrokových sazeb. Růst úroků v USA by měl posílit atraktivitu americké měny.

Světové ceny ropy v úterý v reakci na turecké sestřelení ruského vojenského letounu rostly až o tři procenta na dvoutýdenní maxima. Investory povzbudil k nákupům i slabší dolar.

Cena severomořské ropy Brent rostla kolem 16.30 SEČ o 2,5 % na 45,90 USD za barel, předtím se vyhoupla až nad 46 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli posilovala rovněž zhruba o dolar na 42,80 USD za barel. Krátce po desáté hodině se barel ropy Brent prodával za 46,05 USD a ropa WTI stála 42,87 USD za barel.

"Zpráva (o sestřelení ruského letounu Tureckem) připomíná, že Blízký východ je nadále značným zdrojem rizik," řekl agentuře Reuters k vlivu incidentu na ropný trh analytik Bjarne Schieldrop ze skandinávské banky SEB.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy na americkém trhu. Někteří se už ale připravují na dlouhé volno od čtvrtečního Dne díkůvzdání.

Ceny ropy se za poslední rok a půl propadly o více než polovinu. Jejich pokles zrychlil poté, co se ropný kartel OPEC loni v listopadu rozhodl zachovat produkci beze změny, aby ubral podíl na trhu producentům s vyššími náklady. Někteří členové organizace ale nyní požadují změnu politiky a podle analytiků bude pro Saúdskou Arábii těžké dosavadní strategii obhájit. Ministři zemí OPEC se sejdou 4. prosince.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o deset dolarů na 1 075,31 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o necelé čtyři centy na 14,186 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Čtvrtletní zisk renomovaného amerického klenotnictví Tiffany se více než zdvojnásobil a dosáhl 91 milionů dolarů, zaostal však za očekáváním analytiků. Firma, která se potýká s negativními dopady silného dolaru, také mírně zhoršila odhad celoročního zisku.
  • Výsledky Hewlett Packard Enterprise ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad firmy: 0,92-0,98 USD), tržby 25,7 miliardy USD (meziročně -9 %). Za FY2016 firma čeká upravený zisk 0,75-0,85 USD na akcii (odhad trhu: 0,74 USD). Akcie v úterním after-marketu +2,5 %.
  • Výsledky HP ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 12,66 miliardy USD (odhad: 12,84 miliardy USD).
  • Výsledky Guess? ve 3Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 521 milionů USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +3,5 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Yahoo! Finance, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat