18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny
Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. Díky průmyslovým a energetickým firmám stouply Dow a S&P 500, oslabil ale technologický Nasdaq Composite. Akcie povzbudil pokles výnosů státních dluhopisů USA.
Index Dow posílil o 0,66 % na 24 962,48 bodu a širší S&P 500 stoupl o 0,1 % na 2 703,96 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,11 % na 7 210,09 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,49 % na 18,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,921 %, a sestoupil tak z více než čtyřletého maxima, na které se dostal ve středu.
Dařilo se realitnímu sektoru, energetickému odvětví či průmyslovému sektoru a odvětví základních materiálů. Pod nulou skončily finanční sektor a odvětví zdravotní péče.
Obavy trhů z nárůstu úrokových sazeb po středečním zveřejnění zápisu z lednového zasedání měnového výboru amerického Fedu ve čtvrtek svými výroky zmírnil jeden z jeho členů James Bullard.
Trhy očekávají, že Fed letos zvýší základní úrokovou sazbu třikrát. Mnozí analytici podle agentury Reuters odhadují, že pokud bude navýšení jen mírné a ekonomice se bude dále dařit, trh to unese.
Americký dolar ve čtvrtek sestoupil z desetidenního maxima. Americké měně se nepodařilo udržet zisky, které zaznamenala po zveřejnění zápisu z jednání Fedu ve středu večer. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve čtvrtek kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,39 % na 89,68 bodu.
Ceny ropy se ve čtvrtek zvýšily díky zprávě o překvapivém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 1,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst zásob o 1,8 milionu barelů.
Podle analytiků jsou ceny ropy nadále podporovány stoupající poptávkou a dohodou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských zemí o omezení dodávek suroviny na trh.
Ke čtvrtečnímu růstu cen ropy přispěl rovněž pokles kurzu dolaru. Slabší americká měna totiž zlevňuje ropu z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.