Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, v kurzu byla spíše defenzivní odvětví

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po počátečním oživení oslabily a nakonec uzavřely smíšeně. Náladu investorů zlepšila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že by kvůli uzavření obchodní dohody s Čínou mohl zasáhnout do případu zadržené a následně na kauci propuštěné finanční ředitelky čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou.

Index Dow zpevnil o 0,29% na 24 597,38 bodu, širší index S&P 500 odepsal o 0,02 % na 2 650,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,39 % na 7 070,33 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,77 % na 20,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,91 %.

Na směru se neshodly ani jednotlivé sektory. Zhruba o procento stouply utility a dařilo se také realitám a odvětví necyklického spotřebního zboží. O procento naopak klesl sektor základních materiálů a výraznější ztrátu zaznamenalo i finanční odvětví.

V červených číslech se ve čtvrtek pohyboval trh s kryptoměnami. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 5,3 % na 3 313,6 USD, ripple ztrácel 3,1 % na 0,298 USD a ethereum oslabovalo o 5,9 % na 86,04 USD.

"Říká se, že v roce 2020 by mohla nastat recese," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Touchstone Investments v Cincinnati Crit Thomas. "Když se proslýchá něco takového, je potom pro trh těžké se nadchnout," dodal.

Podle nejnovějšího průzkumu Americké asociace individuálních investorů (AAII) jsou individuální investoři naladěni nejpesimističtěji za posledních pět let. Téměř polovina se jich domnívá, že akciové trhy budou v příštích šesti měsících oslabovat. To je nejvyšší počet od dubna 2013.

Velkým skokanem se ve čtvrtek staly akcie průmyslového konglomerátu General Electric. Obchodování zakončily se ziskem více než 7 procent v reakci na jejich lepší ohodnocení bankou JPMorgan Chase.

Euro k dolaru mírně oslabovalo, ceny ropy zamířily vzhůru

Euro ve čtvrtek na devizových trzích nepatrně oslabovalo vůči dolaru. Evropská centrální banka podle očekávání oznámila, že na konci roku ukončí program nákupů dluhopisů, kterým podporovala inflaci a hospodářský růst, zároveň ale mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky eurozóny na letošní i příští rok.

K dolaru jednotná evropská měna kolem 22.00 odepisovala 0,08 procenta na 1,136 USD, bezprostředně po oznámení ECB přitom ještě mírně zpevňovala. K japonskému jenu ale euro vykazovalo růst, přidávalo asi 0,2 procenta na 129,06 JPY.

ECB nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt eurozóny se letos zvýší o 1,9 procenta, zatímco dříve banka počítala s dvouprocentním růstem. Odhad růstu na příští rok snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci upozornil, že ekonomiku eurozóny dál podporují nízké úrokové sazby a silná domácí poptávka. Poukázal ale na přetrvávající nejistotu související například s geopolitickými faktory, hrozbou protekcionismu či výkyvy na finančních trzích. Své hlavní úrokové sazby ECB podle očekávání nechala na rekordních minimech.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 přidával 0,05 procenta na 97,1 bodu. Poměrně vysoko se po středečních dramatických událostech kolem brexitu držela britská libra. Vůči dolaru posilovala o 0,26 procenta na 1,2663 USD.

Cena severomořské ropy Brent se ve čtvrtek nejprve vrátila pod hranici 60 dolarů za barel, později však zamířila vzhůru. Kolem 22.00 rostla o 2,7 procenta na 61,78 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejný čas vykazovala nárůst asi o 3,6 procenta na 52,98 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 1,2 milionu barelů. Pokles byl mnohem mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali propad o tři miliony barelů.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý týden se svými spojenci dohodla na omezení dodávek ropy na trh o 1,2 milionu barelů denně. OPEC tento týden snížil odhad poptávky po své ropě na příští rok o 100 000 barelů na 31,44 milionu barelů denně. Uvedl také, že jeho těžba v listopadu dosahovala téměř 33 milionů barelů denně.

Celosvětové dodávky ropy byly v uplynulých šesti měsících vyšší než poptávka, což vedlo k nárůstu globálních zásob suroviny.

Analytik Jason Gammel ze společnosti Jefferies uvedl, že dohoda o snížení těžby ropy by spolu s dalšími faktory mohla v první polovině příštího roku udržovat nabídku v souladu s poptávkou. Dodal však, že ve druhé polovině roku očekává opětovné zrychlení růst těžby v USA v důsledku tvorby dodatečných kapacit pro přepravu ropy. Začátkem roku 2020 by se tak podle něj mohl obnovit převis nabídky nad poptávkou.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat