Americké akcie se ve středu na směru neshodly, dařilo se Applu

Akcie ve Spojených státech zakončily středeční seanci smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 kvůli ztrátám průmyslových a energetických firem klesly, technologické společnosti však pomohly k růstu indexu Nasdaq Composite. Akcie Applu díky výsledkům hospodaření stouply na nový rekord.

Index Dow se snížil o 0,32 % na 25 333,82 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,1 % na 2 813,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,46 % na 7 707,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,49 % na 13,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba pět bazických bodů na 3,01 %.

Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny a banka v prohlášení uvedla, že ekonomika je silná. To podle agentury Reuters ukazuje, že by Fed mohl znovu zvýšit náklady na úvěry v září.

Na trhu však panuje nervozita kvůli spekulacím, že vláda USA zvažuje zvýšení cen na dovoz čínského zboží v objemu 200 miliard USD na 25 % z původně oznámených 10 %. Zpráva způsobila ztráty firmám, na které by vyšší cla mohla mít dopad v čele s průmyslovými společnostmi.

Akcie Applu (+5,89 %) ve středu stouply o bezmála šest procent na rekordních 201,50 USD. Firmě pomohly výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které zveřejnila v úterý po uzavření trhů, zvláště pak výhled dalšího růstu. Apple se tak přiblížil okamžiku, kdy by jeho tržní kapitalizace mohla překonat bilion dolarů.

Dolar posiloval, ceny ropy klesaly

Americký dolar si po oznámení výsledku zasedání Fedu udržel růst. Měnu podpořil částečně také růst výnosů amerických státních dluhopisů a obavy z možné eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, stoupl o 0,1 % na 94,64 bodu a euro k dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,1662 USD.

Ceny ropy ve středu klesaly pod tlakem překvapivého růstu zásob v USA a stoupající těžby v zemích OPEC. Investoři se rovněž obávají dopadů obchodních sporů ve světě.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy se kvůli růstu dovozu v uplynulém týdnu zvýšily o 3,8 milionu barelů, analytici v průzkumu agentury Reuters naopak očekávali pokles o 2,8 milionu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Internetový gigant Google, který patří společnosti Alphabet, chystá v Číně cenzurovanou verzi svého vyhledávače. Bude blokovat některé webové stránky a hesla. S odkazem na osoby obeznámené s plánem o tom ve středu informoval internetový magazín The Intercept.
 • Sociální sítě Facebook a Instagram dnes představily nový nástroj, který má uživatelům umožnit mít kontrolu nad časem, který na jejich stránkách stráví. Firmy tak podle svého sdělení reagují na nedávné psychologické a lékařské výzkumy a chtějí podpořit odpovědné používání mobilních zařízení a aplikací.
 • Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá do výstavby plánované továrny v Číně investovat pět miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Tesla minulý měsíc oznámila, že podepsala s čínskými úřady dohodu o výstavbě továrny v Šanghaji. Neupřesnila však, jaké náklady si vybudování tohoto závodu vyžádá.

 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu stoupl o 3,803 milionu barelů (odhad: -2,794 milionu barelů, předchozí týden: -6,147 milionu barelů).
 • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 219 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 185 000 pracovních příležitostí. V červnu vzniklo 181 000 nových pracovních míst.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,3 bodu z červnových 55,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 55,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v červenci expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zpomalila na 58,1 bodu z 60,2 bodu v červnu (odhad: 59,5 bodu).

 • Výdaje ve stavebnictví v červnu meziměsíčně klesly o 1,1 % (odhad: +0,3 %, květen: +0,4 %).

 • Piper Jaffray zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 218 z 214 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Humana v 2Q: Upravený zisk na akcii 3,96 USD (odhad: 3,77 USD), tržby 14,26 miliardy USD (odhad: 14,11 miliardy USD).
 • Výsledky Chesapeake Energy v 2Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,26 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
 • Výsledky Tesla v 2Q: Upravená ztráta na akcii 3,06 USD (odhad: 2,88 USD), tržby 4 miliardy USD (odhad: 3,99 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat