20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ve Spojených státech zakončily středeční seanci smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 kvůli ztrátám průmyslových a energetických firem klesly, technologické společnosti však pomohly k růstu indexu Nasdaq Composite. Akcie Applu díky výsledkům hospodaření stouply na nový rekord.
Index Dow se snížil o 0,32 % na 25 333,82 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,1 % na 2 813,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,46 % na 7 707,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,49 % na 13,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba pět bazických bodů na 3,01 %.
Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny a banka v prohlášení uvedla, že ekonomika je silná. To podle agentury Reuters ukazuje, že by Fed mohl znovu zvýšit náklady na úvěry v září.
Na trhu však panuje nervozita kvůli spekulacím, že vláda USA zvažuje zvýšení cen na dovoz čínského zboží v objemu 200 miliard USD na 25 % z původně oznámených 10 %. Zpráva způsobila ztráty firmám, na které by vyšší cla mohla mít dopad v čele s průmyslovými společnostmi.
Akcie Applu (+5,89 %) ve středu stouply o bezmála šest procent na rekordních 201,50 USD. Firmě pomohly výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které zveřejnila v úterý po uzavření trhů, zvláště pak výhled dalšího růstu. Apple se tak přiblížil okamžiku, kdy by jeho tržní kapitalizace mohla překonat bilion dolarů.
Americký dolar si po oznámení výsledku zasedání Fedu udržel růst. Měnu podpořil částečně také růst výnosů amerických státních dluhopisů a obavy z možné eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, stoupl o 0,1 % na 94,64 bodu a euro k dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,1662 USD.
Ceny ropy ve středu klesaly pod tlakem překvapivého růstu zásob v USA a stoupající těžby v zemích OPEC. Investoři se rovněž obávají dopadů obchodních sporů ve světě.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy se kvůli růstu dovozu v uplynulém týdnu zvýšily o 3,8 milionu barelů, analytici v průzkumu agentury Reuters naopak očekávali pokles o 2,8 milionu.
Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá do výstavby plánované továrny v Číně investovat pět miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Tesla minulý měsíc oznámila, že podepsala s čínskými úřady dohodu o výstavbě továrny v Šanghaji. Neupřesnila však, jaké náklady si vybudování tohoto závodu vyžádá.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,3 bodu z červnových 55,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 55,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v červenci expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zpomalila na 58,1 bodu z 60,2 bodu v červnu (odhad: 59,5 bodu).
Výdaje ve stavebnictví v červnu meziměsíčně klesly o 1,1 % (odhad: +0,3 %, květen: +0,4 %).