Americké akcie se ve středu pohybovaly mírně pod nulou kvůli výsledkům firem i makrodatům

Americké akcie ve středu oslabovaly v reakci na výsledky firem i neuspokojivá makrodata. Dobré zprávy z výsledkové sezóny přišly a po závěru obchodování v podání Applu a Facebooku.

Dow ve středu zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,08 %, S&P 500 odepsal 0,22 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,83 %.

Akcie IBM mazaly předchozí ztráty a zakončily na nule poté, co Warren Buffett prohlásil, že akcie neprodává, naopak prý další cenné papíry IBM nakoupil.

Akcie společnosti Netflix oslabovaly o 5 % poté, co televizní stanice HBO oznámila dohodu s Amazonem, kterému poskytne exkluzivně své seriály pro internetové vysílání. Akcie Amazonu ztrácely kolem 1,5 % před čtvrtečním zveřejněním hospodářských výsledků.

Akcie amerického Boeingu podražily o 2 % po zveřejnění příznivých výsledků a zlepšení výhledu firmy na zbytek roku. Staly se tak nejúspěšnější akcií indexu Dow. Nejvíce naopak ztrácely akcie AT&T, Home Depot a Procter & Gamble.

Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti Apple, Qualcomm nebo Facebook. Zdá se, že zisk firem zahrnutých v indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,7 %, na začátku roku přitom analytici predikovali 6,6% růst.

Facebook investory příjemně překvapil. V prvním čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 34 centů, analytici čekali jen 24 centů. I tržby předčily odhady (2,50 miliardy dolarů oproti konsenzu 2,36 miliardy dolarů). Zároveň společnost oznámila, že k 1. červnu odstoupí z funkce finanční ředitel David Ebersam. Ve funkci ho nahradí David Wehner. Více než polovina tržeb z reklamy (59 %) pocházela z mobilů. Společnost také oznámila, že v březnu dosáhla měsíčního počtu aktivních uživatelů 1,28 miliardy. V řádném obchodování akcie ztrácely přes dvě procenta, v after-marketu naopak posilovaly o více než 3 %.

Očekávání předčila i společnost Qualcomm, která vykázala zisk na akcii 1,31 dolaru, přestože se čekalo 1,22 dolaru. Tržby a výhled ale zaostaly za odhady a akcie v poobchodní fázi ztrácely. Pozitivně laděné výsledky naopak odhalila Zynga. Sice v prvním čtvrtletí skončila ve ztrátě 1 cent na akcii v souladu s odhady, její tržby však byly 161 milionů dolarů oproti očekávaným 147 milionům.

Apple zveřejnil za první tři měsíce roku 2014 zisk na akcii 11,62 USD (odhad: 10,16 USD) a tržby 45,6 miliardy USD (odhad: 43,6 miliardy USD). Firma výrazně překonala odhady díky prodejům iPhonů. Navýší také dividendu, program odkupu akcií a rozštěpí akcie v poměru 7 ku 1, aby byly dostupnější drobným investorům.

Výrobce polovodičů Texas Instruments také potěšil investory. Zisk dosáhl 42 centů na akcii (odhad: 41 centů) a tržby 2,98 miliardy USD (odhad: 2,957 miliardy USD).

Cena ropy Brent klesla po zprávě o rekordním růstu zásob v USA

Cena severomořské ropy Brent ve středu klesla poté, co pravidelná týdenní zpráva ukázala, že zásoby této strategické suroviny ve Spojených státech stouply rekordně vysoko. Pokles ale zbrzdila pokračují krize na Ukrajině, která mezi investory v posledních měsících vyvolává obavy z narušení ruských dodávek ropy.

Cena Brentu ve středu kolem 21.30 SELČ vykazovala pokles o zhruba pětinu dolaru lehce nad 109 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI naopak klesla přibližně o 30 centů na 101,48 USD za barel. V úterý, kdy vypršel kontrakt na květen, se její cena propadla o více než dvě procenta, tedy nejvíce za skoro čtyři měsíce, napsala agentura Reuters.

Středeční zpráva amerického úřadu EIA ukázala, že americké zásoby ropy minulý týden stouply na 397,6 milionu barelů, nejvýše od roku 1982, kdy se začaly provádět záznamy, a mnohem více, než čekali analytici. Trhy ale zvýšení očekávaly a cena americké ropy se po jejich zveřejnění vydala vzhůru. Nejníže za pět let totiž klesly zásoby ropy v klíčovém americkém ropném překladišti Cushing, což obvykle cenu americké ropy podporuje k růstu.

K růstu cen ropy přispívá i neklidná situace na Ukrajině, která formálně ukončila velikonoční příměří s proruskými povstalci na východě země. Trhy se obávají, že Západ kvůli ukrajinské krizi může zpřísnit sankce vůči Rusku, které je druhým největším světovým vývozcem ropy.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Jaroslav Vybíral, ČSOB AM)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat