Americké akcie týden zahájily poklesem, nadále výrazně ztrácely cenné papíry ropných firem

Akcie v zámoří zahájily týden poklesem. Dolů je tlačily zejména ropné a plynárenské společnosti, na které má negativní vliv pokračující propad světových cen ropy. Akciové trhy tak přišly o část zisků, které jim v pátek přinesla příznivá zpráva o vývoji situace na americkém trhu práce. Ceny ropy se v pondělí propadly nejníže za téměř sedm let, a to zejména kvůli přetrvávající neochotě kartelu OPEC zmírnit převis nabídky nad poptávkou omezením těžby.

Dow spadl o 0,66 % na 17 730,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,7 % na 2 077,07 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,79 % na 5 101,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,95 % na 15,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o tři bazické body na 2,236 %.

V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce, přes čtyři procenta, spadl energetický sektor, následovalo se zhruba 2,5% ztrátou odvětví základních materiálů. Nad nulou se udržel sektor necyklického spotřebního zboží.

V pondělí opět výrazně klesly akcie podniků z energetického odvětví, které tak prohloubily páteční propad v reakci na výsledek zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Prezident kartelu, nigerijský premiér pro ropu Emmanuel Ibe Kachikwu, v pátek odpoledne oznámil, že budou členské země OPEC pokračovat v souhrnné těžbě ropy v objemu kolem 31,5 milionu barelů denně.

Ceny černého zlata jsou již od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Trh spekuloval, že by OPEC na prosincovém zasedání mohl vyjádřit ochotu podniknout kroky na podporu cen, tedy buď naznačit ochotu těžbu snížit, nebo tak přímo učinit. Nic takového se ale nestalo.

V pondělí se výrazně propadla cena akcií firem CONSOL Energy (-15,03 %), Devon Energy (-10,09 %), Southwestern Energy (-8,01 %) nebo Chesapeake Energy (-6,15 %). Podle Briana Fenskeho ze společnosti ITG tlačí akcie energetických a ropných firem do mínusu také rostoucí počet bankrotů v těchto odvětvích.

Prudce vyskočila cena akcií výrobce kávovarů Keurig Green Mountain (+71,93 %), který odsouhlasil své převzetí ze strany investiční skupiny vedené JAB Holding. Akcie firmy budou vykoupeny za 92 dolarů za kus, celkem tedy za zhruba 13,9 miliardy dolarů. Oznámená cena představuje vůči pátečnímu závěru zhruba 78% prémii, čemuž takřka odpovídá pondělní růst. Transakci podpořil i nápojový gigant Coca-Cola, který je největším akcionářem Keurig Green Mountain s podílem 17,4 %.

Z indexu Dow nejvíce zpevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,41 %), mobilního operátora Verizon Communications (+0,77 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,69 %). Většina titulů v indexu ale seanci zakončila v červených číslech, nejvíce zlevnily cenné papíry energetické firmy Chevron (-2,71 %), ropné společnosti ExxonMobil (-2,61 %) a investiční banky Goldman Sachs (-2,37 %).

V mínusu uzavřely dále například akcie konglomerátu General Electric (-0,39 %), který oznámil, že odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Americké ministerstvo spravedlnosti v červenci požádalo federální soud, aby zamýšlenou akvizici zarazil. Chystaný obchod byl podle něj v rozporu s americkým protikartelovým zákonem. Ceny by prý po něm narostly o pět procent.

Po konci obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky společnost H&R Block.

Dolar v úvodu týdne zpevnil k euru i jenu

Americký dolar zahájil nový týden růstem, a to zejména díky příznivým údajům z trhu práce USA zveřejněným v pátek. Ty podporují očekávání, že Fed příští týden poprvé za téměř deset let zvýší úrokové sazby.

Krátce po 17.00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo 0,4 % na 1,0845 EUR/USD, minulý týden se přitom jednotná evropská měna vyšplhala až na měsíční maximum 1,098 EUR/USD. Evropská centrální banka (ECB) sice přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky, rozsah nových stimulačních opatření však zaostal za očekáváním trhu. Kolem 22.30 SEČ se eurodolar pohyboval kolem 1,0835 a dolar k jenu rostl o 0,12 % na 123,34 USD/JPY.

Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že tamní ekonomika v listopadu vytvořila 211 000 nových pracovních míst, což je více, než předpokládali analytici. Fed bude o měnové politice jednat v úterý 15. a ve středu 16. prosince. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila růst ekonomiky.

Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden prohlásila, že situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky k tomu, aby mohl Fed sazby zvýšit. Zvýšení úroků v USA by podpořilo atraktivitu americké měny.

Světové ceny ropy v pondělí dál prudce klesaly a odpoledne sestoupily až na minima za téměř sedm let. Ropný trh nadále sráží nečinnost Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ceny v pondělí oslaboval i silnější kurz dolaru.

Cena severomořské ropy Brent klesala v 16.30 SEČ o 4 % na 41,30 USD za barel, nejníže od poloviny března 2009. Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o téměř 5 % na 38,10 USD za barel, když předtím poprvé od března 2009 sestoupila pod 38 USD. Kolem 22.30 se cena Brentu pohybovala kolem 41,23 USD za barel a ropa WTI se prodávala za 37,76 USD za barel.

Ropný kartel OPEC se na pátečním zasedání ve Vídni nedokázal dohodnout na oficiálním těžebním limitu a prezident organizace Emmanuel Ibe Kachikwu uvedl, že bude pokračovat v těžbě ropy dosavadním tempem kolem 31,5 milionu barelů denně. Návrh chudších členů omezit těžbu v zájmu stabilizace cen odmítla Saúdská Arábie se svými sousedy z Perského zálivu. Za poslední rok a půl ceny ropy ztratily přes 60 %.

K poklesu cen ropy přispělo i posílení dolaru po pátečních příznivých údajích o vývoji na trhu práce v USA, které zvýšilo pravděpodobnost růstu úrokových sazeb Fedu. Silnější dolar znevýhodňuje nákupy ropy a dalších dolarových komodit v jiných měnách.

Podle analytiků z německé banky Commerzbank už další vývoj cen neovlivní ani tak OPEC, jako stav světové poptávky a vývoj těžby mimo kartel. "Růst ceny ropy příští rok nebude záviset na tom, zda OPEC dosáhne dohody nebo se vrátí ke kontrole cen. Očekáváme, že ceny ropy porostou až při silném růstu poptávky a poklesu produkce mimo OPEC," citovala agentura Reuters ze zprávy Commerzbank.

Zlato v pondělí zlevnilo o více než 14 dolarů na 1 072,87 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 2,19 % na 14,23 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky H&R Block ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,54 USD, upravená ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: upravená ztráta 0,48 USD), tržby 128 milionů USD (meziročně -4,6 %). Akcie H&R Block v pondělním after-marketu -4,3 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat