Americké akcie v pátek klesly, investoři začínají intenzivně uvažovat o dopadech případného brexitu

Americké akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj a opět zlevnily. Hlavní indexy odepsaly od 0,7 % do 1,3 %. Přetlak na straně prodejců zesílil poté, co vzrostly obavy investorů ohledně potenciálních dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie. Referendum o takzvaném brexitu se bude konat 23. června. Za celý týden se americké akciové indexy na směru neshodly.

Nejnovější průzkum veřejného mínění ve Spojeném království, který uskutečnila společnost ORB pro list The Independent, ukázal, že tábor odpůrců britského členství v Evropské unii vede o deset procentních bodů. Pro odchod Británie z EU se v anketě vyslovilo 55 % dotázaných, proti odchodu země z evropského společenství bylo jen 45 % respondentů.

"Světová ekonomika je slabá a nedokáže zvládnout žádný velký šok. A pokud dojde k brexitu, bude to hodně velký šok," řekl agentuře Reuters Adam Sarhan, který řídí investiční firmu Sarhan Capital.

Dow nakonec v pátek klesl o 0,67 % na 17 865,34 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,92 % na 2 096,07 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,29 % na 4 894,55 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,33 % na 17,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,642 %.

Pod nulou skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Podle Michaela Antonelliho, obchodníka ve společnosti Robert W. Baird, ale nemusí být pokles trhů jen důsledkem obav z možného brexitu. Antonelli naznačuje, že pokles může souviset rovněž s celkovým poklesem výnosů ve světě a s tím, že výnosy německých bundů koketují se zápornými hodnotami.

"Index S&P 500 podle mě bude během léta poměrně volatilní a bude se pohybovat v pásmu, které jej svírá poslední rok. Aktuálně investoři hledí k hlasování o brexitu a zasedání Fedu," dodává Eric Wiegand, seniorní portfoliomanažer ve společnosti U.S. Bank. Měnový výbor Fedu bude zasedat příští týden v úterý a ve středu.

Za celý týden Dow přidal 0,33 %, S&P 500 ale klesl o 0,15 % a Nasdaq Composite přišel o 0,97 %.

V indexu Dow se v pátek nejvíce propadly akcie investičních bank Goldman Sachs (-2,14 %) a JPMorgan Chase (-1,41 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,46 %). V plusu se udržely cenné papíry operátora Verizon Communications (+1,39 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,5 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (+0,31 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,31 %). Celkem nad nulou zůstalo sedm z třiceti titulů.

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-3,97 %) odepsaly bezmála čtyři procenta poté, co firma ve čtvrtek miliony svých uživatelů varovala před možností zneužití jejich účtů. Twitter tak učinil poté, co se na internetu objevila nabídka na prodej souboru, jež údajně obsahuje přístupové údaje k 33 milionům účtů.

Nedařilo se ani akciím automobilky Tesla Motors (-4,61 %), která se ocitla pod drobnohledem kvůli obvinění, že se snaží některé defekty svých vozů tajit před Národním úřadem pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Společnost údajně v některých případech odmítá zdarma opravovat poruchy aut a zákazníkům nabízí slevu na opravu výměnou za jejich mlčení.

Pokles cen ropy stahoval akcie těžařských firem. Výrazně klesla cena akcií Chesapeake Energy (-9,43 %), Anadarko Petroleum (-2,72 %) nebo Transocean (-6,28 %).

Nad nulou naopak uzavřely akcie poskytovatele daňových služeb pro spotřebitele H&R Block (+12,49 %), který ve čtvrtek večer odtajnil kvartální hospodářské výsledky, které překonaly odhad trhu. Společnost vykázala za kvartál do konce dubna zisk 700,7 milionu USD neboli 3,13 USD na akcii při tržbách 2,3 miliardy USD. Upravený zisk na akcii činil 3,16 USD proti 2,68 USD ve stejném období o rok dříve. Trh čekal upravený zisk na akcii 3,15 USD a tržby 2,28 miliardy USD.

Libra k dolaru oslabila na sedmitýdenní minimum

Na devizovém trhu se v pátek britská libra kvůli obavám z brexitu propadla vůči americkému dolaru až na sedmitýdenní minimum 1,418 GBP/USD. V závěru obchodování v New Yorku se libra obchodovala za 1,4262 GBP/USD, oproti čtvrtku tak ztrácela téměř 1,4 %. Euro vůči dolaru večer odepisovalo téměř 0,6 % na 1,1254 EUR/USD.

Z obav ohledně možného odchodu Británie z Evropské unie těžil rovněž švýcarský frank, který vůči euru vystoupil na osmitýdenní maximum 1,0845 EUR/CHF. Švýcarský frank je investory vnímám jako bezpečné útočiště v období politické a ekonomické nejistoty.

"Čím blíže budeme k hlasování o brexitu, tím více lidí bude zaujímat opatrný postoj," upozorňuje analytik Alan Ruskin z Deutsche Bank.

Světové ceny ropy v pátek opět klesly z nedávných letošních maxim. Trh srážel růst kurzu dolaru, pokles cen akcií a obavy z obnovování těžby ve Spojených státech. Barel ropy Brent večer zlevňoval o 2,5 % na 50,73 USD a cena ropy WTI klesala stejným tempem na 49,31 USD za barel.

Zlato v pátek zdražilo přibližně o šest dolarů na 1 275 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o čtyři centy na 17,34 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu podle předběžných čísel klesl na 94,3 bodu z 94,7 bodu. Čekal se výraznější pokles na 94 bodů.
 • Investiční společnost William Blair začala pokrývat akcie internetového obchodníka Amazon s doporučením "outperform".
 • Firma National Amusements, kterou kontroluje Sumner Redstone, většinový vlastník Viacomu, se začala shánět po nových členech představenstva, napsal deník The Wall Street Journal. Zpráva přichází těsně poté, co z Viacomu museli odejít výkonný ředitel a předseda představenstva Philippe Dauman a jeho spojenec George Abrams.
 • Internetová firma Yahoo! obdržela nabídky na převzetí svých jádrových aktivit přesahující pět miliard dolarů. Společnost Verizon Communications, jež byla doposud považována za hlavního zájemce, nabízí 3,5 miliardy dolarů. Hodnota nabídek se ale liší podle toho, na jaké aktivity Yahoo! se vztahují.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v uplynulém týdnu v USA stoupl o tři na 328. Jde o druhý týden růstu v řadě. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu se zvýšil rovněž o tři na 85.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová předpokládá další zvýšení úrokových sazeb, jeho načasování je ale nejisté. Pozitivní vývoj v ekonomice však převažuje nad zápory, přestože poslední údaje z trhu práce byly zklamáním. Yellenová to řekla v pondělí ve Filadelfii. Bylo to poslední plánované vystoupení kohokoli z vedení Fedu před zasedáním jeho měnového výboru příští týden.
 • Situace amerického trhu práce byla v květnu nejhorší za sedm let. Vyplývá to z měsíčního výpočtu indexu pracovního trhu, který zveřejnila centrální banka USA. Údaje přicházejí po páteční statistické zprávě, která ukázala, že minulý měsíc se v americké ekonomice prudce snížila tvorba pracovních míst.
 • Hospodářský růst Spojených států by měl v letošním roce dosáhnout pouze 1,8 procenta, namísto dosud předpokládaných 2,2 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).
 • Americká telekomunikační společnost Verizon Communications nabízí za základní internetové aktivity firmy Yahoo! zhruba tři miliardy dolarů. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. O Verizonu se již v uplynulých měsících hovořilo jako o předním kandidátovi na převzetí internetových aktivit Yahoo!.
 • Goldman Sachs uvedla, že cena hliníku bude na trzích pravděpodobně dále klesat a během tří měsíců může dosednout až na 1 450 USD za tunu. Do půl roku je ve hře meta 1 400 USD a do roka 1 350 USD za tunu.
 • Dennis Lockhart, prezident atlantské pobočky amerického Fedu, v pondělí uvedl, že letos očekává, že centrální banka zvýší sazby ještě dvakrát. Její kroky jsou však odvislé od budoucích makrodat - zvýšení sazeb v červnu by Lockhart nepodpořil, v souvislosti v květnovým údajem o nezaměstnanosti by raději doporučil trpělivost. Trh vesměs letos počítá s tím, že Fed zvýší sazby maximálně ještě jednou, a to na prosincovém zasedání.
 • Daniel Penn, výkonný viceprezident mediální firmy CME, prodal podle regulatorního hlášení 11 700 akcií společnosti za 2,47 dolaru za kus. "Přestože se jedná o relativně malý objem, prodeje akcií managementem bývají trhem vnímány negativně," upozorňuje Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.
 • BMO Capital Markets snižuje doporučení na akcie Tyson Foods na "market perform" z "outperform".
 • Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie Harley-Davidson na "neutral" z "kupovat", cílovou cenu upravuje na 50 z 55 dolarů.
 • Jefferies zvyšuje doporučení na akcie Wal-Martu na "kupovat" z "držet" a cílovou cenu upravuje na 82 ze 60 dolarů.
 • Hillary Clintonová má po vítězství v primárkách na Portoriku dost hlasů delegátů k získání nominace pro účast v listopadovém boji o Bílý dům. Clintonová na Portoriku získala 36 vázaných delegátů, Bernie Sanders pouze 24. Podle agentury AP tak má Clintonová potřebných 2 383 hlasů, tedy nadpoloviční většinu hlasů všech delegátů, kteří budou o nominaci demokratického kandidáta na post amerického prezidenta rozhodovat v červenci.
 • Americký mobilní operátor T-Mobile US se rozhodl udělat ze svých zákazníků také své akcionáře. Každému zákazníkovi, který má smlouvu a platí za služby na měsíční bázi, chce firma nabídnout jednu akcii zdarma.
 • Carl Icahn navýšil svůj podíl ve společnosti Hertz na 15,24 % z 14,34 %.
 • Společnost Ralph Lauren plánuje restrukturalizaci, vyhradí si na ni 400 milionů dolarů.
 • Americká internetová společnost Amazon v Indii investuje další tři miliardy dolarů, celkový objem plánovaných investic v této zemi tak překročí pět miliard dolarů. Uvedl to ředitel Amazonu Jeff Bezos. O plánech podniku hovořil na akci ve Washingtonu, které se v rámci své oficiální návštěvy USA zúčastnil indický premiér Naréndra Módí.
 • Prokázané světové rezervy ropy zůstaly loni beze změny, přestože investice do průzkumu zdrojů a těžby suroviny pod tlakem propadu cen prudce klesly. Globální těžba ropy se zvýšila o více než tři procenta, sdělila ve středu britská energetická společnost BP ve své každoroční zprávě o globálním trhu s ropou a energií.
 • Target zvyšuje kvartální dividendu o 7,1 % na 60 centů na akcii.
 • UnitedHealth Group zvýšila kvartální dividendu o 25 %.
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 5,788 milionu (odhad: 5,675 milionu, březen revidován na 5,67 milionu z 5,757 milionu).
 • Citigroup snižuje doporučení na akcie Biogenu na "neutral" z "kupovat". Cílovou cenu upravuje na 295 z 345 dolarů.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. června klesl na 264 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 267 tisíc). Trh očekával nárůst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 28. května na 2,095 milionu z 2,17 milionu. Očekávalo se 2,171 milionu.
 • Dubnové velkoobchodní skladové zásoby ve Spojených státech zklamaly trh, když jejich objem meziměsíčně stoupl o 0,6 %. Očekávalo se přitom, že se zvýší jen o 0,1 % (březen: +0,2 %).
 • Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg zůstal v uplynulém týdnu nezměněn na hodnotě 43,2 bodu.
 • Pokud americké ministerstvo spravedlnosti prosadí svou, bude vítězství v patentové soudí při americké technologické firmy s jejím jihokorejským konkurentem zrušeno. Ministerstvo požádalo Nejvyšší soud, aby zrušil předchozí rozsudek odvolacího soudu, jenž nařizuje Samsungu zaplatit konkurentovi přes půl miliardy dolarů.
 • Společnost Yahoo! obdržela několik nabídek na své základní internetové aktivity v hodnotě nejméně pět miliard USD. Druhé kolo nabídek skončilo v pondělí. Podle CNBC ale zatím není jasné, na jaký majetek nabídky přesně jsou. Každá nabídka totiž může být na trochu jiný majetek, třeba pouze na část duševního vlastnictví a realit, a nabídky se mohou opět změnit v dalším aukčním kole. Některé nabídky mají nicméně hodnotu pět miliard USD a více.
 • Farmaceutická společnost Pfizer dostala předběžný příznivý posudek na nový lék, opiát s dlouhodobým účinkem Troxyca ER, od panelu regulátora trhu, Správy potravin a léčiv (FDA). Úřad se názorem panelu nemusí řídit, ale obvykle tak činí.
 • Výrobce snacků a nápojů oznámil další změnu ve složení vlajkové lodi svého portfolia, Diet Pepsi. Firma zjistila, že poslední změna receptu nápoje z loňského srpna neměla kýžený účinek, totiž zpomalení poklesu prodeje. Ve hře je pořád možnost, že Američanům prostě přeslazená sestra Coca-Coly nechutná.
 • Investiční firma RBC Capital zlepšila své hodnocení LinkedInu na "outperform" ze "sector perform". LinkedIn prý na trhu ve srovnání s konkurencí drží dobrou pozici.
 • Investiční firma Axiom Capital vylepšila své hodnocení prodejce on-line hudby na "buy" z "hold" v naději, že se Pandoře podaří vytvořit lepší službu.
 • Letecká společnost oznámila, že její tržby z prodeje letenek v květnu meziročně poklesly o 1,2 %. Jako důvod uvedla fakt, že si lidé méně kupují letenky a relativně silný dolar.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals v úterý před zahájením obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál a výhled na celý rok. Její tržby sice vzrostly na 2,37 miliardy dolarů z 2,17 miliardy dolarů o rok dříve, očekávání analytiků (2,38 miliardy dolarů) ale nenaplnily. Trh zklamal i zisk - upravený zisk na akcii dosáhl jen 1,27 dolaru, trh vyhlížel 1,37 dolaru. Bez očištění firma vykázala čistou ztrátu ve výši 373,7 milionu dolarů po 97,7 milionu dolarů v předchozím roce.
 • Výsledky lululemon athletica v 1Q: Čistý zisk meziročně klesl na 45,3 milionu USD z 47,8 milionu USD, tržby naopak vzrostly o 17 % na 495,5 milionu USD.
 • Výsledky H&R Block za čtvrtletí do dubna 2016: Upravený zisk na akcii 3,16 USD (odhad: 3,15 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Firma zvýšila dividendu o 10 %. Akcie firmy ve čtvrtečním after-marketu +6,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat