Americké akcie v pátek klesly kvůli napětí na Blízkém východě, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu.

Index Dow v pátek klesl o 0,81 % na 28 634,88 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,71 % na 3 234,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,79 % na 9 020,77 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 12,43 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,79 %.

Americký dron v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Quds Kásima Sulejmáního. Útok, který nařídil prezident Donald Trump, znamená eskalaci napětí mezi Íránem a USA a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka.

Klesly především akcie bank, protože zpráva o útoku poslala dolů výnosy amerických státních dluhopisů. Prudký růst cen ropy pak způsobil ztráty leteckým společnostem v čele s American Airlines Group (-4,95 %)United Airlines Holdings (-2,05 %). Naopak posílily zbrojovky Northrop Grumman (+5,43 %) a Lockheed Martin (+3,60 %). Cena severomořské ropy Brent večer rostla o 3,22 % na 68,20 USD za barel.

Akcie výrobce elektrických aut Tesla (+2,96 %) po zveřejnění údajů o prodejích ve čtvrtém čtvrtletí stouply na nový rekord.

Na akciový trh nemělo téměř žádný vliv zveřejnění zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky. Bankéři se na něm shodli, že by úrokové sazby měly zůstat beze změny ještě nějaký čas.

Za celý týden index Dow klesl o 0,04 % a S&P 500 ztratil 0,17 %, zatímco Nasdaq Composite naopak stoupl o 0,16 %.

Dolar v pátek mírně posílil ke koši měn

Investoři v reakci na eskalaci napětí na Blízkém východě obrátili zájem k bezpečnějším investicím. To pomohlo na devizovém trhu vzhůru jenu. Rostl i dolarový index, po zprávě o aktivitě ve zpracovatelském sektoru však většinu zisků smazal.

Americký dolar k japonskému jenu v pátek oslabil o 0,4 % na 108,10 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši předních světových měn, se zvýšil o 0,04 % na 96,88 bodu. Euro k dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,1162 USD.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Americká společnost Tesla (v pondělí -3,64 %) zahájila dodávky elektromobilů Model 3 vyrobených v nové továrně v Šanghaji. Tesla zahájila výstavbu šanghajské továrny v lednu, výrobu pak spustila v říjnu. Je to první továrna, kterou má firma mimo USA.
 • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu stejně jako v říjnu stagnoval. Analytici očekávali růst o 0,3 %.
 • Obchodní bilance se zbožím skončila v listopadu s deficitem 63,19 miliardy USD (odhad: -68,75 miliardy USD, říjen: -66,8 miliardy USD).
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci stoupl na 48,9 bodu z listopadových 46,3 bodu (odhad: 48 bodů).
 • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v listopadu meziročně vzrostl o 7,4 % po růstu o 4,4 % v říjnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje podle očekávání zvýšily o 1,2 % po poklesu o 1,7 % v říjnu.
 • Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci klesl na -3,2 bodu (listopad: -1,3 bodu, odhad: +1,5 bodu).
 • Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to v úterý turecká letecká společnost, která létá i do Prahy. Výši sumy neuvedla, ale turecký list Hürriyet napsal, že od americké firmy dostane 225 milionů dolarů.
 • Americký prezident Donald Trump podepíše první fázi obchodní dohody s Čínou 15. ledna v Bílém domě za účasti čínských představitelů. Trump to v úterý napsal na Twitteru a dodal, že později se vydá do Pekingu, kde začne vyjednávání druhé fáze obchodní dohody.
 • Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,2 %. Výsledek odpovídá odhadům analytiků. V září ceny domů vzrostly o 2,1 %. V meziměsíčním srovnání se v říjnu zvýšily o 0,1 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím měsíci.
 • Index spotřebitelské důvěry v USA v prosinci klesl na 126,5 bodu z listopadových 126,8 bodu. Analytici počítali s růstem na 128,2 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
 • Index cen domů FHFA v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,2 % (září: 0,6 %, odhad: 0,3 %).
 • Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, o kterém ve čtvrtek napsal list The Wall Street Journal. Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově už na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.

 • Americká společnost Tesla v úterý dodá elektromobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji prvním zákazníkům z řad veřejnosti. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil zástupce firmy. Tesla už začátkem tohoto týdne předala 15 automobilů zájemcům, kteří jsou jejími zaměstnanci.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 52,4 bodu z listopadových 52,6 bodu. Analytici počítali s poklesem na 52,5 bodu.
 • Američtí zaměstnavatelé oznámili během prosince úmysl propustit 32 843 lidí. V listopadu to bylo 44 569 lidí. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. prosince 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 224 tisících žádostí z předcházejícího týdne trh očekával 225 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 21. prosince zvýšil na 1,728 milionu z 1,719 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,717 milionu žádostí).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat