Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky

Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011.

Index Dow v pátek klesl o 0,52 % na 17 663,54 bodu, S&P 500 ztratil 0,48 % na 2 079,36 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,40 % na 5 053,75 bodu. Posílily tituly v pěti základních sektorech, například energetika, veřejné služby a telekomunikace, ztrácela naopak odvětví jako finance a zdravotní péče. Index volatility VIX narostl o 3,35 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 2,144 %.

Dow za týden přidal 0,1 %, S&P 500 0,2 % a Nasdaq Composite 0,4 %. Za celý říjen Dow vystřelil o 8,5 %, S&P 500 o 8,3 % a Nasdaq Composite o 9,4 %. Akciím pomáhala především uvolněná měnová politika centrálních bank a výsledková sezóna. Ze 68 % firem z indexu S&P 500, jež zatím oznámily hospodářské výsledky, jich 72 % překonalo odhady na úrovni zisku, ale jen 43 % na úrovni tržeb.

Důvěra na trzích v USA se odrazila ve vývoji indexu volatility VIX, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu. Za celý říjen klesl tento ukazatel o 38,5 %, což je podle agentury Reuters vůbec největší měsíční propad v historii.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA v září stouply o 0,1 % po nárůstu o 0,4 % v předešlém měsíci. Představuje to nejmenší nárůst za osm měsíců. Data naznačují útlum domácí poptávky a mohla by sloužit jako argument proti tomu, aby americká centrální banka ještě v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Právě zářijové rozhodnutí Fedu ponechat sazby beze změny na současných rekordních minimech pomáhalo v říjnu americkým akciím k růstu.

Z výsledkové sezóny v pátek vyčnívaly reporty těžebních gigantů Chevron a ExxonMobil. Zisk obou firem ve třetím čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy prudce klesl. Zisk ExxonMobil se snížil o 47 % na 4,24 miliardy USD, díky lepším maržím rafinérii však překonal očekávání. Zisk Chevronu klesl o 64 % na 2,04 miliardy USD. Zisk na akcii firmy ExxonMobil, která je největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze, činil 1,01 dolaru a výrazně překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří v průměru čekali snížení zisku až na 89 centů na akcii. Příjmy klesly o 37,4 % na 67,34 miliardy USD, což bylo rovněž více, než čekali analytici. Těžba ropy a plynu se však zvýšila o 2,3 % na 3,9 milionu ropného ekvivalentu denně.

Zisk divize průzkumu a těžby ropy firmy Exxon Mobil se snížil o 78 % na 1,4 miliardy USD. Mohou za to přetrvávající nízké ceny ropy a plynu. Zisk divize zpracování ropy a prodeje se naopak zdvojnásobil na dvě miliardy USD díky vyšším maržím rafinériím.

Také Chevronu se podařilo překonat očekávání analytiků díky rafinérským aktivitám. Zisk na akcii činil 1,09 dolaru, zatímco analytici čekali pouze 76 centů. Příjmy se snížily o 35,5 procenta na 33 miliard USD. Těžba klesla o procento na 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Firma také oznámila záměr propustit 6-7 tisíc zaměstnanců.

Na ExxonMobil i Chevron mají vážný dopad nízké ceny ropy a obavy ze zpomalení růstu v Číně. Ceny ropy se proti srovnatelnému období loni snížily o více než 50 %. Akcie obou firem za posledních 12 měsíců prudce klesly - Exxon ztratil téměř 14 % a Chevron 23 %. V pátek ale posílily o 0,74 %, respektive 1,11 %.

Páteční obchodování ovlivnily také výsledky některých dalších významných firem. Akcie výrobce léčiv AbbVie zpevnily o 10,1 % poté, co firma zveřejnila nečekaně lepší čtvrtletní výsledky, než čekali analytici. Akcie řetězce lékáren CVS Health naproti tomu klesly a počáteční zisky odevzdaly také akcie finančních společností.

Investoři budou před prosincovým zasedáním měnového výboru americké centrální banky hledat v příštích týdnech ve statistikách podrobnější známky o kondici americké ekonomiky. Už příští pátek je čeká zpráva o nezaměstnanosti v USA. Fed ve středu nechal základní úrokovou sazbu opět beze změny na rekordním minimu, na níž je od finanční krize před sedmi lety. Naznačil ale, že zvýšení základních úroků je do konce roku stále možné.

Slabší dolar a mírně dražší ropa

Japonský jen v pátek na devizových trzích zpevňoval. Podpořilo jej zejména rozhodnutí japonské centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny. Vývoj kurzu dolaru naopak nepříznivě ovlivnily údaje o výdajích amerických spotřebitelů, které vzrostly nejméně za posledních osm měsíců. Za celý říjen však americký dolar přidal zhruba půl procenta.

Cílem japonské centrální banky je dosáhnout míry inflace na úrovni dvou procent a guvernér Haruhiko Kuroda v pátek prohlásil, že tento cíl je stále rozumný. Až zmizí vliv nízkých cen ropy, inflace podle něj opět zrychlí. Banka je také přesvědčena, že relativně příznivá situace na japonském trhu práce povede ke zvýšení mezd a růstu spotřeby.

Euro k dolaru prolomilo hranici 1,10 USD a dostalo se až na 1,1072 EUR/USD. Jednotné evropské měně dále pomáhaly mimo jiné čtvrteční údaje o inflaci v Německu, která se v říjnu vrátila do kladného pásma.

Ceny ropy se v pátek nejprve pohybovaly v úzkém rozpětí, odpoledne ale začaly vykazovat mírný růst. Investoři čekali na údaje o počtu vrtných zařízení v USA, které měly naznačit další vývoj těžby v Severní Americe. Nakonec se ukázalo, že počet aktivních ropných vrtů v USA klesl již devátý týden po sobě, a to hned o 16 na 578. Přibyly naopak čtyři vrty na těžbu zemního plynu.

Na ceny ropy mají neustále vliv zejména obavy z nadměrné nabídky, přestože poptávka po ropě v USA je v současné době nezvykle silná.

Za celý týden ceny vykázaly růst zejména díky vysokému středečnímu zisku. Ten způsobila zpráva o vývoji zásob v USA, která ukázala, že zásoby benzínu a nafty klesly, zatímco zásoby ropy se zvýšily méně, než se čekalo.

Podporu trhu poskytl průzkum agentury Reuters, který ukázal, že těžba ropného kartelu OPEC se v říjnu kvůli poklesu těžby v Saúdské Arábii a v Iráku snížila. K růstu cen přispívá i zpráva, že čínská vláda zdvojnásobila kvóty na dovoz ropy v příštím roce.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Osobní příjmy Američanů vzrostly v září o 0,1 %, stejně jako výdaje. Čekalo se, že jak příjmy, tak výdaje vzrostou o 0,2 %. Tempo růstu příjmů tak oproti srpnu, kdy činilo +0,4 % (revidováno z +0,3 %), výrazně zpomalilo. Osobní výdaje v srpnu rovněž rostly tempem 0,4 %.
 • Jádrové náklady na osobní spotřebu v září vzrostly stejně jako v srpnu meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,2 %) a meziročně o 1,3 % (odhad: +1,4 %).
 • ECI, index nákladů na práci, ukázal, že ve třetím kvartálu v USA platy Američanů vzrostly o 0,6 % po 0,2% růstu v druhém čtvrtletí.
 • Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v říjnu vyskočil na 56,2 bodu (odhad: 49,4 bodu, září: 48,7 bodu).
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle finálních dat v říjnu vzrostl jen na 90 bodů ze zářijových 87,2 bodu (flash: 92,1 bodu).
 • Valeant Pharmaceuticals ukončila partnerství s prodejcem speciálních léků Philidor kvůli jeho kontroverzním obchodním praktikám.
 • Susquehanna zvyšuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 300 dolarů z 270 dolarů, Wedbush Securities ji zvyšuje na 232 z 200 dolarů.
 • Americký Kongres v pátek schválil zákon, který prodlužuje vládě Spojených států právo půjčovat si peníze do roku 2017. Zákon, jenž odstraňuje bezprostřední hrozbu platební neschopnosti vlády, by nyní měl podepsat prezident Barack Obama.
 • Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává po celém světě do servisů téměř 900 000 sportovně-užitkových vozů Jeep, Dodge a Fiat kvůli potížím s brzdami a airbagy. Informovala o tom v pátek agentura AP.
 • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl již devátý týden po sobě, a to hned o 16 na 578.

Výsledková sezóna

 • Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 67,3 miliardy USD (odhad: 59,39 miliardy USD).
 • Výsledky CVS Health ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,29 USD v souladu s odhady, tržby: 38,64 miliardy USD (odhad: 38,21 miliardy USD).
 • Výsledky Colgate-Palmolive ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,72 USD v souladu s odhady, tržby: 4 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
 • Výsledky AbbVie ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby: 5,94 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD).
 • Výsledky Chevron ve 3Q: Zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,76 USD), firma propustí 6 000-7 000 zaměstnanců.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 67,3 miliardy USD (odhad: 59,39 miliardy USD).
 • Výsledky CVS Health ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,29 USD v souladu s odhady, tržby: 38,64 miliardy USD (odhad: 38,21 miliardy USD).
 • Výsledky Colgate-Palmolive ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,72 USD v souladu s odhady, tržby: 4 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
 • Výsledky AbbVie ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby: 5,94 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD).
 • Výsledky Chevron ve 3Q: Zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,76 USD), firma propustí 6 000 až 7 000 zaměstnanců.
 • Americká ropná společnost ConocoPhillips ve třetím čtvrtletí spadla do ztráty, která byla nejvyšší od roku 2008. Důvodem byl pokračující propad cen ropy na světových trzích. Firma, která je největší nezávislou ropnou společností v USA, rovněž snížila plánované kapitálové výdaje na letošní rok.
 • Americkému vydavateli platebních karet MasterCard mírně vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez mimořádných položek na 1,03 miliardy USD z loňských srovnatelných 1,02 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky vyššímu objemu zpracovaných transakcí.
 • Výsledky Time Warner ve 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 5,92 miliardy USD (odhad: 5,96 miliardy USD).
 • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 780 milionů USD (+37 % meziročně, odhad: 756 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +9 %.
 • Výsledky Starbucks ve 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (v souladu s odhady), tržby 4,91 miliardy USD (odhad: 4,9 miliardy USD, před rokem 4,18 miliardy USD). Výhled zisku ve 4Q firma oznámila horší, než čekal trh. Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi -2,8 %.
 • Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 3,38 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrteční after-marketu +10 %.
 • Výsledky Electronic Arts v kalendářním 3Q: Ztráta na akcii 0,45 USD, očištěný zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Navzdory výhledu prakticky v souladu s odhady analytiků akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi ztrácely zhruba 1,4 %.
 • Výsledky Hershey ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 28,52 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 19,06 miliardy USD).
 • Výsledky Mondelez ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 6,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Výsledky Valero Energy ve 3Q: Zisk na akcii 2,79 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 22,58 miliardy USD (odhad: 18,23 miliardy USD).
 • Výsledky Boston Scientific ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,86 miliardy USD).
 • Výsledky Northrop Grumman ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 5,98 miliardy USD (odhad: 5,86 miliardy USD).
 • Výsledky Ferrari ve 3Q: Čistý zisk 94 milionů EUR (loni: 58 milionů EUR), tržby 723 milionů EUR (meziročně +9,2 %). Společnost očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy EUR a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů EUR. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy EUR.
 • Provozní zisk italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve třetím čtvrtletí vzrostl o 35 %. Výrazně se zvýšily také její tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména silný prodej na severoamerickém trhu, sdělila ve středu společnost. Čistý výsledek byl ale kvůli nečekanému odpisu do rezerv záporný.
 • Výsledky PayPal ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD, loni: 1,97 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -5 %.
 • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 400,3 milionu USD (odhad: 433,4 milionu USD, loni: 280 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -15 %.
 • Výsledky Yelp ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 143,6 milionu USD (odhad: 141,3 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ +2 %.
 • Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.
 • Výsledky DuPont ve 3Q: Provozní zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
 • Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 3,63 jüanu (odhad: 3,43 jüanu), tržby: 22,2 miliardy jüanů (odhad: 21,3 miliardy jüanů).
 • Výsledky Pfizer ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 12,09 miliardy USD (odhad: 11,56 miliardy USD, loni: 12,36 miliardy USD)
 • Výsledky Merck ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,08 miliardy USD).
 • Výsledky UPS ve 3Q2015: Zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 14,24 miliardy USD (odhad: 14,41 miliardy USD, loni: 14,29 miliardy USD).
 • Výsledky Ford Motor ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 38,1 miliardy USD (meziročně +3,2 miliardy USD).
 • Výsledky Apple ve 4QFY2015: Zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 51,5 miliardy USD (meziročně +22 %).
 • Výsledky Twitter ve 3Q Čistá ztráta 131,7 milionu USD (loni: 175,5 milionu USD), tržby 569,2 milionu USD (meziročně +57,6 %).
 • Americký výrobce kancelářské techniky Xerox se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty a jeho tržby výrazně klesly. Firma známá svými kopírovacími přístroji a tiskárnami v pondělí uvedla, že "komplexně přezkoumá své strukturální možnosti" a rozhodne o své další strategii.
 • Výsledky Broadcom ve 3Q: Zisk na akcii 0,69 USD (loni: 0,16 USD), tržby 2,19 miliardy USD (loni: 2,26 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu kolem 21.30 SEČ +0,5 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK, Zero Hedge

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat