Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, za celý týden ale posílily zhruba o procento

Hlavní americké akciové indexy se po většinu pátečního obchodování pohybovaly na dohled čtvrtečním závěrečným úrovním. Za celý týden ale mírně posílily, Nasdaq Composite dokonce o více než 2 % po intratýdenním poklesu o 8,79 %. Jde o největší obrat v rámci jednoho obchodního týdne v historii.

Akcie ve Spojených státech zakončily páteční obchodování bez výraznějších změn, investoři se po prudkých výkyvech během týdne nechtěli pouštět do větších transakcí. Trhy reagovaly i na vyjádření některých činitelů americké centrální banky, kteří naznačili, že zářijové zvýšení úrokových sazeb v USA je pravděpodobnější, než si někteří investoři mysleli. Dolar na devizových trzích čtvrtým dnem za sebou posiloval.

Index Dow v pátek klesl o 0,07 % na 16 642,47 bodu, S&P 500 ale povyrostl o 0,06 % na 1 988,86 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,32 % na 4 828,33 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím energetiky a základních materiálů, nejvíce ztrácely telekomunikační firmy. Index volatility po rychlém růstu a propadu v poslední hodině obchodování zůstal prakticky beze změny na 26,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nakonec klesl jen o necelý bazický bod na 2,18 %, během dne se dostal přitom až na 2,13 %.

V americkém Jackson Hole druhým dnem pokračovalo setkání centrálních bankéřů, na němž někteří představitelé Fedu uklidňovali investory, že banka spíše nechce reagovat na krátkodobé tržní výkyvy. Možnost, že by základní sazba v USA bla zvýšena již v září, se tedy opět jeví jako o něco pravděpodobnější, což nepochybně akciovým býkům vzalo v pátek trochu větru z plachet.

"Podle toho, jak trh reaguje na to, co řeknou, ale i na to, co neřeknou guvernéři Fedu, bych odhadoval, že zvýšení sazeb má aktuálně váhu zhruba 6-7 % hodnoty indexu S&P 500," uvedl Jack Ablin z BMO Private Bank.

Index S&P 500 po 1 016 obchodních dnech zažil v pátek takzvaný kříž smrti (50denní průměr shora prorazil linii 200denního průměru). Tento krátkodobě negativní signál ale v půlročním horizontu bývá následován v průměru více než 8% posílením indexu, což je zhruba dvojnásobek průměrného zhodnocování v šestiměsíčním období.

Z velkých firem v pátek zajímavé zisky zažily například Facebook (+1,43 %), Chevron (+3,59 %) nebo Intel (+2,52 %), nedařilo se naopak Googlu (-1,24 %), Wal-Mart Stores (-1,73 %), Pfizeru (-1,80 %) nebo Johnson & Johnson (-1,09 %). Velké banky zůstaly v mírném záporu, Apple přidal kosmetických 0,33 %, General Electric 0,60 %.

Americké akcie zažily v týdnu kvůli obavám ze zpomalení čínské ekonomiky nejhorší den za čtyři roky. Propad ale naopak vystřídal největší dvoudenní vzestup od finanční krize. Celý týden tak nakonec byl pro všechny tři hlavní akciové indexy ziskový (Dow +1,11 %, S&P 500 +0,91 %, Nasdaq Composite +2,60 %).

"Po uplynulém týdnu jsou podle mě všichni trochu unavení. I proto je závěr týdne na trzích celkem klidný," uvedl Mark Heppenstall z Penn Mutual Asset Management. Panika v první polovině týdne přitom vedla například k největšímu odlivu peněz z fondů zaměřených na americké akcie od roku 2002, přičemž úterní odliv byl rekordní od roku 2007, uvedla Bank of America Merrill Lynch.

Až se bude na poslední srpnový týden roku 2015 vzpomínat, nemělo by zapadnout, že v úterý odteklo z amerických akciových fondů nejvíce peněz od roku 2007.

Posted by investicniweb.cz on 28. srpen 2015

Silnější dolar i ropa

Americký dolar v pátek na devizových trzích čtvrtým dnem za sebou zpevňoval. Pomáhala mu klidnější situace na finančních trzích a celkově optimistické údaje z USA, které posílily názor, že největší světová ekonomika je na cestě stabilního hospodářského růstu.

Dolarový index se blíží 96 bodům, když ještě v pondělí během prudkého propadu na světových akciových trzích klesl na sedmiměsíční minimum 92,621 bodu.

Prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley po prudkém propadu na světových burzách, vyvolaným obavami ohledně Číny, tento týden naznačil, že zvýšení úrokových sazeb v USA je v září méně pravděpodobné. Některé činitele Fedu, jak zní zkratka americké centrální banky, ale nedávný kolaps na trzích neohromil. "Nestalo se nic, co by tak radikálně změnilo vyhlídky americké ekonomiky, aby se základní trajektorie měnové politiky změnila," uvedl podle agentury Reuters prezident Fedu v St. Louis James Bullard na konferenci světových centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu. Jeho názor sdílela i šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová. Americká ekonomika by podle ní mohla mírné zvýšení úrokových sazeb stále ustát. Nepřislíbila však, že na příštím zasedání Fedu v září takový krok podpoří.

Viceguvernér Fedu Stanley Fischer v rozhovoru pro CNBC uvedl, že je příliš brzy na hodnocení dopadů devalvace čínské měny a nejistoty spojené s růstem čínské ekonomiky. "Je to nová situace a bude trvat, než ji zhodnotíme," řekl.

Americká ekonomika podle čtvrtečních dat zrychlila tempo růstu ve druhém čtvrtletí na 3,7 % namísto původně předpokládaného vzestupu o 2,3 %. Páteční údaje ukázaly, že spotřebitelské výdaje v červenci vzrostly o 0,3 %. Spotřebitelská důvěra ale v srpnu na pozadí poklesu cen akcií mírně klesla.

Světové ceny ropy pokračovaly v prudkém oživování z minim za šest a půl roku a zhruba 7% přírůstky navazovaly na čtvrteční vzestup, který přesáhl deset procent. K jejich oživování přispívá zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu a zpráva o solidním růstu americké ekonomiky. Poprvé za devět týdnů tak ceny ropy vzrostly a ukončily nejdelší sérii týdenních poklesů od roku 1986.

Cena ropy Brent se v pátek vrátila nad 50 USD za barel a cena americké WTI stoupla nad 45 USD za barel.

Po většinu dne se trh stabilizoval na úrovních dosažených ve čtvrtek. Později jej ale podpořil silný růst burzovních cen benzínu v USA po zprávě, že společnost Phillips 66 přerušila kvůli úniku ropných látek provoz krakovací jednotky rafinérie v New Jersey. Někteří analytici také připisují obnovení růstu cen obavám z tropické bouře Erika, která směřuje k ropným zařízením v Mexickém zálivu.

Trh v minulých měsících srážely vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a také obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesla cena Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009, zejména pod vlivem obav z výrazného zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Podle analytiků byla ale poslední vlna poklesu příliš výrazná a rychlá, takže se prudké oživení dalo očekávat. "Oživení cen muselo dříve či později přijít vzhledem k tomu, že ceny padaly od konce června prakticky nepřetržitě," řekl agentuře Reuters komoditní analytik z Commerzbank Carsten Fritsch.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Osobní příjmy ve Spojených státech v červenci v souladu s odhady vzrostly o 0,4 %, a zvýšily se tak stejným tempem jako v předchozím měsíci. Růst osobních výdajů zrychlil na 0,3 % z 0,2 % v červnu, když se čekal růst o 0,4 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, klíčový inflační indikátor Fedu, se meziročně zvýšily o 1,2 % po růstu o 1,3 % v červnu. Jsou tak již 39 měsíců pod 2% cílem centrální banky.
 • Spotřebitelská důvěra se ve Spojených státech v srpnu zhoršila. Vyplývá to z finálních dat zveřejněných Michiganskou univerzitou. Index spotřebitelské důvěry klesl na 91,9 bodu z 93,1 bodu v červenci. Čekal se přitom růst na 93,3 bodu.
 • Počet aktivních ropných vrtů v USA podle dat společnosti Baker Hughes v týdnu stoupl o jeden na 675. Jde o šestý týdenní nárůst v řadě.
 • Automatic Data Processing plánuje vydat dluhopisy za 2 miliardy dolarů, na trhu chce skoupit dalších 25 milionů vlastních akcií.
 • Potravinářská firma B&G Foods je blízko převzetí společnosti Green Giant.
 • Akcionáři farmaceutické firmy Mylan jednoznačně schválili předloženou nabídku na převzetí konkurenta Perrigo.*
 • RBC Capital Markets zvyšuje doporučení na akcie Abercrombie & Fitch na "sector perform" z "underperform".
 • On-line obchodní platforma společnosti Charles Schwab před startem obchodování byla mimo provoz, později ale opět začala fungovat.
 • Spoluzakladatel internetové a technologické firmy Google Sergey Brin prodal tento týden 33 332 akcií Googlu třídy A a 30 573 akcií Googlu třídy C poté, co se jejich cena propadla na 6týdenní minima. Vyplývá to z hlášení, které Brin zaslal americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
 • Šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová věnovala nedávným turbulencím na finančních trzích pozornost, její pohled na budoucnost amerických úrokových sazeb se ale nezměnil. Mesterová to řekla v pátek v rozhovoru pro list Wall Street Journal. Nadále tak zastává názor, že je americká ekonomika dost silná na to, aby zvýšení sazeb v blízké době zvládla.
 • Šéf saintlouiského Fedu James Bullard si nemyslí, že by americká centrální banka změnila svůj výhled kvůli kolísání trhů, které přišlo poté, co se zvýšily obavy z dalšího vývoje čínské a světové ekonomiky. Bullard to řekl v pátek v televizi Bloomberg. Přiznal, že procházíme volatilním obdobím, odmítl ale, že by deset dní výkyvů trhů bylo důvodem pro to, aby Fed měnil své postoje.
 • Ratingová agentura Moody's snížila odhad globálního růstu v letošním roce z původních 3,1 % na 2,8 %. Důvodem je zpomalování v Číně a pokles cen komodit.
 • Čínská centrální banka podruhé v tomto týdnu poskytla finanční injekci mezibankovnímu trhu. Formou krátkodobých půjček na podporu likvidity (SLO) do něj v pátek nalila 60 miliard jüanů.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna za uplynulý týden

 • Výsledky Toll Brothers ve 3QFY2015: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,03 miliardy USD (loni: 1,06 miliardy USD).
 • Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD).
 • Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: ztráta 0,04 USD), tržby 817,8 milionu USD (odhad: 812 milionů USD)
 • Výsledky Tiffany & Co. ve čtvrtletí do konce července: Tržby klesl o 0,2 % na 990,5 milionu USD (po očištění o změny kurzů měn +7 %), analytici čekali tržby 1 miliardu USD. Zisk na akcii dosáhl 0,81 USD, po očištění 0,86 USD, analytici čekali 0,91 USD. Firma překvapila výhledem poklesu celoročního zisku, nyní odhaduje 3,99-4,12 USD, trh čekal 4,26 USD. Akcie ve čtvrtek -2,10 %.
 • Výsledky Dollar General ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,94 USD), tržby lehce pod očekáváním. Akcie ve čtvrtek -3,18 %.
 • Výsledky Autodesk ve 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,17 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly, kvůli slabému výhledu ale zhruba po hodině odepisovaly zhruba 6 %.
 • Výsledky Aeropostale ve 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,56 USD).
 • Výsledky GameStop ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,24 USD). Tržby 1,76 miliardy USD (+1,8 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu i díky zlepšení výhledu ziskovosti +4,5 %.
 • Výsledky Smith & Wesson Holding ve 2Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,22 USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi +7 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, Wall Street Journal, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat