Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden za více než dva roky

Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší týdenní pokles za posledních dva a půl roku kvůli pokračujícímu zlevňování ropy a datům z čínského průmyslu.

Akcie v pátek krátce mazaly předchozí ztráty po zprávě o spotřebitelské důvěře, která se podle předběžných dat v prosinci zlepšila, následně však opět zamířily do červených čísel.

Index Dow odepsal 1,79 %, S&P 500 1,62 % a technologický Nasdaq 1,16 %. V pátek v indexu Dow zakončily pouze akcie společnosti Wal-Mart na zelené nule, a to díky zprávě o spotřebitelské důvěře, která podržela celý sektor maloobchodu. Zbývající tituly v indexu odepisovaly, nejvíce IBM, DuPont a ExxonMobil. Objem obchodování v indexu S&P 500 byl v pátek 22 % nad třicetidenním průměrem.

Za celý týden Dow ztratil 3,7 %, S&P 500 3,46 % a Nasdaq 2,66 %.

"Všichni jsou stále nervózní kvůli klesajícím cenám ropy, situace v eurozóně je také znepokojivá," říká John Carey z Pioneer Investment Management. "Data o spotřebitelské důvěře a čtvrteční čísla o maloobchodních tržbách byla solidní, obrázek domácí ekonomiky je tedy povzbudivý, ale někteří se domnívají, že zbytek světa stáhne USA dolů," dodává.

Akcie ztratily v uplynulém týdnu celkově více než bilion dolarů na své hodnotě kvůli propadu cen ropy, což rozvířilo obavy z vývoje světové ekonomiky. Index volatility VIX v minulém týdnu vyskočil o 84 %, což představuje největší týdenní rally za poslední čtyři roky.

Investory v pátek vyplašila data z čínského průmyslu, podle nichž růst čínské průmyslové výroby v listopadu zpomalil více, než se čekalo. Meziročně produkce vzrostla jen o 7,2 %, čekal se přitom 7,5% růst. Ani vývoj na evropských trzích není povzbudivý. Regionální Stoxx Europe 600 v pátek odepsal přes 2,5 %, za celý týden ztratil téměř šest procent, což byl jeho nejhorší týdenní výkon za poslední tři roky.

Trhy v pátek sledovaly také americký index výrobních cen, který v listopadu klesl více, než se čekalo, kvůli klesající ceně energií. Inflační tlaky tak očividně zůstávají slabé navzdory tomu, že největší světová ekonomika expanduje. Po říjnovém 0,2% růstu v listopadu meziměsíčně index výrobních cen naopak o 0,2 % klesl.

Slabá inflace dává guvernérům Fedu, kteří se příští týden sejdou, prostor pro zachování úrokových sazeb nízko delší dobu i poté, co ukončili nákup dluhopisů. "Vysoká inflace skutečně nehrozí, Fed má spoustu prostoru," tvrdí Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates.

Americký dolar v pátek oslaboval vůči euru i jenu, odpoledne se mu však díky příznivé statistice podařilo část ztrát smazat. Kvůli poklesu cen ropy však oslabila norská koruna a kanadský dolar a americký dolar k norské koruně stoupl až na nejvyšší hodnotu za 11 let.

Ve 21.45 SEČ euro vůči dolaru zpevnilo o 0,4 % na 1,2455 USD a k jenu o 0,34 % na 147,77 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,05 % na 118,65 JPY. K norské koruně však dolar stoupl až na 7,395 NOK, nejvýše od září 2003, následně však mírně ztratil na 7,37 USD/NOK.

Cena Brentu spadla pod 62 dolarů, trh sráží prognóza IEA

Světové ceny ropy v pátek dále prudce klesly a severomořský Brent poprvé za pět a půl roku sestoupil pod 62 dolarů za barel. Obavy, které má trh z přebytku nabídky nad poptávkou, ještě zesílila prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž zůstane produkce ropy vysoká a její spotřeba bude nižší, než se čekalo.

Brent se propadl až na 61,35 dolaru, tedy nové minimum od července 2009. Ke konci dne ztrácel téměř dva dolary na 61,70 USD. Od počátku týdne ztratil Brent přes deset procent a je více než 45 % pod letošním červnovým maximem nad 115 dolary za barel.

Americká lehká ropa WTI oslabila v závěru o 2,25 dolaru na 57,69 USD (předtím spadla až na 57,34 USD, minimum od května 2009). Ve čtvrtek se poprvé za téměř pět a půl roku propadla pod hranici 60 dolarů a tento týden ztrácí asi 13 %.

Příčinou stupňujícího se propadu cen jsou rostoucí obavy z přebytku suroviny na světovém trhu, zvláště poté, co ropný kartel OPEC v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením produkce. IEA v pátek snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok kvůli nižší spotřebě v Rusku a dalších zemích a označila za pravděpodobný další pokles cen, protože produkce ropy zůstane na vysoké úrovni.

OPEC tento týden předpověděl, že poptávka po jeho ropě příští rok klesne na 28,92 milionu barelů denně, a bude tak nejnižší za více než deset let. Poptávka by měla být o více než milion barelů denně nižší, než činí současná produkce kartelu.

Podle některých analytiků mohou ceny Brentu dále klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku se v prosinci výrazně zvýšila. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vyskočil na 93,8 bodu z 88,8 bodu v listopadu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2007. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Analytici podle ankety agentury Reuters čekali nárůst indexu jen na 89,5 bodu.
  • Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně vzrostl v souladu s odhady o 1,4 % po růstu o 1,5 % v říjnu. Meziměsíčně ale index o 0,2 % klesl. Oproti říjnu se čekal mírnější pokles o 0,1 % po předchozím meziměsíčním růstu o 0,2 %.
  • Americká centrální banka (Fed) by investory měla připravit na možnost, že zvyšování úrokových sazeb nebude pozvolné, ale skokové. V pátek to v rozhovoru pro server MarketWatch prohlásil bývalý člen Rady guvernérů Fedu Frederic Mishkin. Podle něj by v současné situaci americká centrální banka neměla sazby zvyšovat pozvolna jako naposledy mezi lety 2004 a 2006.
  • Americká internetová společnost Google plánuje uzavřít své inženýrské oddělení v Rusku, pracovníky v jiných oblastech své činnosti ale prý v zemi ponechá. V pátek o tom informoval ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Google, který je provozovatelem největšího internetového vyhledávače na světě, se podle WSJ pro tento krok rozhodl poté, co Moskva schválila opatření, která regulují způsob vyjadřování na internetu. Mluvčí Googlu se k informacím WSJ odmítl vyjádřit.
  • JPMorgan Chase zvyšuje investiční doporučení na akcie GoPro na "overweight" z "neutral".
  • Credit Suisse zvyšuje investiční doporučení na akcie Jumei na "neutral" z "underperform".
  • Šéfka čínské divize automobilky Tesla Motors Veronica Wuová rezignuje na svoji funkci.
  • Čínský internetový vyhledávač Baidu údajně plánuje jako investor vstoupit do alternativní taxislužby Uber. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to v pátek uvedla zpravodajská agentura Reuters. Další podrobnosti k velikosti plánované investice Baidu nicméně agentura neuvedla.
  • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí více než miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování ve Spojených státech. Druhá největší banka v Německu tam čelí podezření z porušování amerických ekonomických sankcí a zákonů proti praní špinavých peněz. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává několik finančních médií. Jednání jsou podle nich v závěrečné fázi a dohoda by mohla být oznámena v lednu.
  • Narayana Kocherlakota, šéf pobočky Fedu v Minneapolis a hlasitý kritik letošního utahování měnové politiky americké centrální banky, v pátek oznámil, že z vykonávané funkce na začátku roku 2016 odejde. O setrvání na pozici šéfa minneapoliské pobočky Fedu již prý usilovat nebude. Jeho současný mandát vyprší v únoru 2016.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat