Americké akcie v pátek mírně posílily, za celý týden si ale připsaly zhruba procentní ztrátu

Americké trhy v pátek mírně vzrostly, za celý týden však klesly a vykázaly nejhorší propad za měsíc. Investoři pouze vlažně zareagovali na první zběžné výsledky hospodaření a pokles cen ropy způsobil propad energetických firem. Obchodníci vstřebávali hospodářská čísla banky Wells Fargo, která oznámila tržby mírně nad odhady a sdělila, že americká ekonomika oživuje. Příští týden začne výsledková sezóna naplno a očekávání trhu během uplynulého týdne mírně narostla.

Index Dow v pátek posílil o 0,17 % na 16 943,81 bodu (za celý týden -0,73 %), S&P 500 přidal 0,15 % na 1 967,55 bodu (za týden -0,9 %) a Nasdaq narostl o 0,44 % na 4 415,49 bodu (za týden -1,57 %). Nejvíce se dařilo sektorům technologií a telekomunikací, nejhůře se naopak vedlo společnostem ze sektorů síťových služeb a energetiky. Index volatility VIX klesl o necelá 4 % na 12,11 bodu (za týden ovšem +17 %), výnosy 10letých amerických státních dluhopisů spadly o další dva bazické body na 2,52 % (před týdnem 2,63 %). Mírně vzrostla cena zlata na spotovém trhu, futures ale nepatrně ztrácely.

Po zveřejnění hospodářských výsledků ztrácely akcie banky Wells Fargo, nakonec odepsaly 0,62 %. Její příjmy sice překonaly očekávání, bance se však poprvé od roku 2009 nepodařilo zvýšit zisk na akcii a příjmy z poskytnutých hypoték se propadly o 39 %. Wells Fargo je první velkou americkou bankou, která zveřejnila hospodářské výsledky. Příští týden ji budou následovat Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Bank of America.

Zpevňovaly však akcie internetových firem, například Amazon posílil o více než 5 % po zprávě, že firma zažádala o možnost testovat své bezpilotní letouny mimo laboratoře. O 1,11 % zdražily akcie společnosti Whirlpool, která kupuje podíl v italském Indesitu.

Akcie společnosti Lorillard posílily a cenné papíry Reynolds American zlevnily poté, co firmy potvrdily jednání o možné fúzi. Řetězec GAP na burze ztratil 0,78 %, protože oznámené červnové tržby byly nižší než ty v květnu.

Očekávání ohledně výsledků za druhý kvartál se obecně mírně zlepšují. "To trochu zvyšuje riziko zklamání," uvedl Bruce McCain, stratég z Key Private Bank. "V prvním kvartálu se všechno svedlo na tuhou zimu, nyní se čeká výrazné zlepšení. Při současných valuacích musejí firmy opravdu předvést solidní čísla."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července
Které americké a evropské firmy představí výsledky hospodaření za druhý kvartál v týdnu od 14. července? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Kurz amerického dolaru k jenu se po čtvrtečním poklesu stabilizoval a téměř beze změny zůstal i vůči euru.

Ve čtvrtek investoři v reakci na zprávu o problémech přední portugalské banky BES kupovali bezpečný jen, který tak k euru stoupl nejvýše za pět měsíců a k dolaru na dvouměsíční maximum. Dnes se však situace uklidnila, protože banka ujistila že problémy jejích majitelů nejsou rizikem pro činnost banky a ústav má dostatek kapitálu.

Cena severomořské ropy Brent po čtvrtečním mírném vzestupu opět klesla a sestoupila pod hranici 108 USD za barel. Má tak za sebou třetí týdenní ztrátu v řadě. Ještě v červnu se barel Brentu prodával za více než 115 USD, mimo jiné i kvůli zhoršení bezpečnostní situace v Iráku. Obavy z výpadku dodávek této strategické suroviny z Blízkého východu a ze severní Afriky se ale v poslední době poněkud zmírnily, což ceny ropy tlačí dolů.

Ropa za poslední měsíc sice zlevnila, nervozita ohledně budoucího narušení plynulosti dodávek ale nezmizela. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek upozornila, že v několika důležitých ropných oblastech je produkce ropy nadále ohrožena. Nabídka ropy na trzích v mnoha spotřebitelských oblastech je ale podle agentury Reuters i přes napětí v Iráku a Libyi rozsáhlá. Zvýšení dodávek z Libye by u zářijového kontraktu mohlo pomoci stlačit cenu na zhruba 107 USD za barel, míní analytik Andy Sommers ze společnosti EGL ve Švýcarsku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 5. července nečekaně klesl o 11 tisíc na 304 tisíc. Čekala se stagnace na původně hlášených 315 tisících nových žádostí z předchozího týdne. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3,5 tisíce na 311,5 tisíce. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 28. června na 2,584 milionu z 2,574 milionu (revidováno z 2,579 milionu), očekávala se stagnace na původně hlášených 2,579 milionu.
 • Podnikové zásoby v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,6 %, duben revidován na +1 % z +1,1 %).
 • Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou 8,834 miliardy dolarů.
 • Druhá největší německá banka Commerzbank by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
 • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu na akcie Yahoo! na 40 USD z 42 USD.
 • Výsledky Family Dollar v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD).
 • Měnový výbor americké centrální banky začal na svém posledním zasedání v polovině června podrobněji pracovat na budoucím odchodu od své krajně uvolněné měnové politiky. Vyplývá to ze zápisu z červnového zasedání, který ve středu Fed zveřejnil.
 • Tigress snižuje doporučení na akcie společnosti Facebook na "neutral" z "kupovat".
 • Společnost American Apparel dosáhla dohody s hedgeovým fondem Standard General. Již v úterý firma potvrdila, že s fondem, který ní drží 43% podíl, jedná o financování a případných změnách v managementu. American Apparel, která musí splatit 10 milionů dolarů investiční firmě Lion Capital, od Standard General dostane 25 milionů dolarů výměnou za to, že Standard General bude moci do představenstva dosadit tři své lidi a další dva budou zvoleni oběma stranami. Představenstvo se tak rozšíří o pět nových členů.
 • Analytický tým Goldman Sachs vedený Davidem Kostinem vydal čtvrtletní zprávu, v níž mimo jiné zmiňuje nejpodhodnocenější akcie, které nyní na trhu vidí. V první polovině roku index S&P 500 zpevnil o 7 %, ale podle Kostina by 7 akcií, které se nacházejí pod cílovou cenou Goldman Sachs, mohlo investorům nabídnout 29-51% zhodnocení.
 • Jeffrey Kleintop z LPL Financial upozorňuje na to, že za posledních padesát let inverzní výnosová křivka (výnosy dluhopisů v delším období nižší než v kratším období) vždy předcházela recesi. "Tato situace nastala v sedmi případech ze sedmi, to je perfektní bilance predikcí," píše Kleintop v poznámce klientům.
 • Americké ministerstvo spravedlnosti a americká banka Citigroup se přiblížily k dohodě o urovnání obvinění, podle kterého banka před finanční krizí z roku 2008 prodávala nekvalitní hypoteční cenné papíry. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal na webu americký list Wall Street Journal. Dohoda by prý mohla být oznámena příští týden. Finanční dům bude v rámci dohody údajně muset zaplatit zhruba sedm miliard dolarů.
 • Report JOLT (počet otevřených pracovních pozic) překvapil příjemně. Pozic v květnu bylo 4,635 milionu, analytici čekali od zprávy, kterou pozorně sleduje i Janet Yellenová, naopak pokles na 4,35 milionu z dubnových 4,455 milionu. Ukazuje to na silnější americkou ekonomiku, než se čekalo. Poměr lidí, kteří hledají práci, a počtu pozic, klesl na minimum od roku 2008 (2,11).
 • USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 95 bodů z 96,6 bodu v květnu (odhad: 96,6 bodu).
 • Objem spotřebitelských půjček se v květnu zvýšil o 19,6 miliardy USD, čekalo se podle různých odhadů 17,5 miliardy USD až 20 miliard USD. Dubnový přírůstek byl revidován z 26,8 miliardy USD na 26,1 miliardy USD.
 • Americké úřady začaly jednat s druhou největší německou bankou Commerzbank o urovnání podezření, že se banka angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. S odvoláním na své zdroje to píše americký list The New York Times. Commerzbank je podle listu v podezření, že prostřednictvím svých aktivit v USA uskutečňovala převody finančních prostředků pro firmy v Íránu a Súdánu. K případné dohodě o urovnání sporu by podle zdrojů mohlo dojít ještě v létě. Očekává se, že dohoda bude zahrnovat pokutu minimálně půl miliardy dolarů.
 • Americká farmaceutická společnost AbbVie v úterý již počtvrté zvýšila svou nabídku na převzetí britského výrobce léků Shire. Hodnota nabídky se proti dosavadnímu návrhu zvýšila o 11 % na 30,1 miliardy liber. Shire označila všechny dosavadní nabídky za podhodnocené, k úternímu návrhu se ještě nevyjádřila.
 • Sameet Sinha z B. Riley zvyšuje investiční doporučení na akcie Grouponu na "buy" z "neutral", cílová cena 9,5 USD.
 • Výsledky společnosti Alcoa v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 5,84 miliardy dolarů (odhad: 5,63 miliardy dolarů).
 • Podle informací listu Wall Street Journal se Tim Cook, šéf Applu, rozhlíží po trhu a vybírá nové členy do jednoho z nejprestižnějších firemních klubů USA - do osmičlenného představenstva společnosti Apple.
 • Hrubý příjem Googlu z kanálu YouTube byl loni pouze 3,5 miliardy USD. na základě informací od dvou zdrojů to uvedl Amir Efrati ze serveru theinformation.com. Google samotný hospodaření YouTube oficiálně nezveřejňuje, odborníci ale v odhadech počítali se zhruba 3,6 až 5,6 miliardy USD.
 • Podle společnosti Gartner se v letošním roce zmenší celosvětový trh s osobními počítači o 2,9 %.
 • Po zpevnění o 138 % mezi lety 1999 a 2000, které táhla investiční bublina, jež nafoukla Nasdaq na rekordní hodnotu 5 132 bodů v březnu 2000, index ztratil 79 % a spadl na rekordní dno 1 108 bodů v říjnu 2002. Po internetové bublině se zdálo, že už nikdy na maximum z března 2000 nedosáhne. Nyní je však jen 12,5 % pod ním. Pondělní pokles ho ovšem od něj opět mírně vzdálil.
 • Goldman Sachs vydala minulý týden svou čtvrtletní zprávu, v níž analytický tým vedený Davidem Kostinem poukazuje například na to, že v první polovině roku si akcie vedly lépe než dluhopisy a že podílové i hedgeové fondy zaostávaly za indexem S&P 500. Pro druhou polovinu roku Goldman Sachs doporučuje všímat si více sektorů spotřebního zbytného zboží, průmyslu a technologií.

Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters, MarketWatch, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat