Americké akcie v pátek mírně zdražily, v plusu skončily i za celý předvánoční týden

Americké akcie v závěru týdne mírně posílily. Investoři se ale před svátky a třídenní přestávkou nepouštěli do velkých transakcí, a obchodování tak bylo oslabené. Výrazně se nezměnil ani kurz amerického dolaru.

Dow nakonec stoupl o 0,07 % na 19 933,81 bodu, širší S&P 500 přidal 0,13 % na 2 263,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 462,69 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,09 % na 11,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,537 %.

Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, pod nulou skončily sektor cyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+0,9 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (0,58 %) a kartové firmy American Express (+0,52 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové společnosti Microsoft (-0,49 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,47 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,44 %).

"Všichni v pátek mysleli na svátky, takže se nedalo čekat, že by bylo 20 000 bodů indexu Dow v ohrožení. Objem obchodů byl celkově nižší, stejně tak volatilita," říká Frank Davis, šéf prodejní a obchodní divize ve firmě LEK Securities.

Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.

"Dostat se nad 20 000 bodů bude těžké. Bude to možné, ale bude to potřebovat nějaký katalyzátor," řekl Jeff Kravetz z Private Client Reserve ze skupiny U.S. Bank.

Dow si od začátku roku připisuje asi 14 %, z toho většinu od listopadového zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Další vývoj bude záviset na tom, jak bude Trump plnit své sliby podpory hospodářského růstu a jak na jeho výdajové návrhy bude reagovat Kongres, shodují se analytici oslovení agenturou Reuters.

Akcie německé bankovní jedničky Deutsche Bank (+0,49 %) obchodované na NYSE v pátek mírně zdražily poté, co finanční dům oznámil, že se s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodl na urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů v předkrizovém období. Deutsche Bank za urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy dolarů, původně ministerstvo požadovalo 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek dohodnuté částky.

Naopak akcie švýcarské Credit Suisse (-0,54 %) obchodované na NYSE mírně zlevnily. Také Credit Suisse oznámila dohodu na urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. V jejím případě bude odpustek stát 5,3 miliardy dolarů.

Akcie největšího amerického výrobce uniforem Cintas (-3,11 %) spadly zhruba o tři procenta poté, co společnost ve čtvrtek večer oznámila, že za finanční rok 2017 očekává zisk na akcii 4,57 až 4,65 USD při tržbách 5,18 až 5,23 miliardy USD. Trh čeká zisk na akcii 4,61 USD a tržby 5,22 miliardy USD.

Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,46 %, S&P 500 se zvýšil o 0,25 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,47 %.

Eurodolar stagnoval, ropa se vzpamatovala z úvodního poklesu

Kurz eurodolaru se v předvánoční seanci výrazně nezměnil. Euro k americkému dolaru ke konci newyorského obchodování rostlo o 0,12 % na 1,045 USD. Dolar se tak držel poblíž maxima za 14 let, na něž se dostal v předešlých dnech.

Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se pohyboval v úzkém pásmu a večer osciloval kolem úrovně 103 bodů. V úterý se dolarový index dostal na 14leté maximum 103,65 bodu.

Evropská měna byla v pátek poměrně stabilní díky tomu, že italská vláda schválila záchranný balík pro banku Monte dei Paschi di Siena. Obavy o evropské banky se zmírnily také po zprávách, podle nichž se Deutsche Bank a Credit Suisse dohodly s americkými úřady na urovnání sporů kolem prodeje hypotečních cenných papírů.

Dolar by po návratu investorů po svátcích mohl testovat nová mnohaletá maxima, řekli v pátek analytici agentuře Reuters. Od listopadového zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA získává americká měna asi pět procent.

Ceny ropy v pátek klesaly, v závěru newyorské obchodní seance se ale vyšvihly do zelených čísel a severomořský Brent se tak udržel nad 55 USD za barel.

Investoři čekají, že více suroviny na trh začnou dodávat Libye a Nigérie, které mají od kartelu OPEC výjimku z omezení těžby. Na něm se v listopadu dohodli členové organizace a k nim se připojily i některé další nečlenské státy.

Na trh by se v lednu měla dostat také část americké ropy ze strategických rezerv. "Americká vláda dodává na trh ropu v době, kdy se OPEC snaží dodávat jí méně," citovala agentura Reuters newyorskou poradenskou firmu Poten & Partners.

Zlato v pátek večer zdražovalo o necelé tři dolary na 1 131,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o šest centů na 15,75 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat