Americké akcie v pátek obnovily růst, za celý týden stouply hlavní indexy o 2 až 3,5 %

Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a v plusu se držely celý den. V druhé polovině obchodování hlavní indexy ustály i projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla, že by Fed měl brzy opatrně zvýšit úrokové sazby. Pozornost trhy věnovaly i revidované zprávě o vývoji americké ekonomiky na začátku letošního roku. V týdenním horizontu americké akcie zpevnily nejvíce za poslední dva měsíce.

Dow v pátek stoupl o 0,25 % na 17 873,22 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,43 % na 2 099,06 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,65 % na 4 933,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,31 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,851 %.

V plusu skončilo v pátek osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickému odvětví. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví a jen minimálně stouplo telekomunikační odvětví.

Od pondělí do pátku Dow přidal 2,13 %, S&P 500 vzrostl o 2,28 % a Nasdaq Composite přidal 3,44 %. Pro index Dow jde o nejlepší týden od týdne do 18. března, a pro S&P 500 dokonce od týdne do 4. března.

V indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie mobilního operátora Verizon Communications (+0,92 %), vydavatele platebních karet Visa (+0,84 %) a softwarové společnosti Microsoft (+0,83 %). Nedařilo se naopak cenným papírům řetězce restaurací s rychlým občerstveném McDonald's (-0,44 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,17 %) nebo maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,14 %).

"Ekonomika se dále zlepšuje, její růst podle všeho zrychluje. Jestliže to tak půjde dál a nadále se bude zlepšovat i situace na trhu práce, což očekávám, bylo by zvýšení sazeb v příštích měsících přiměřeným krokem," řekla v pátek v ostře sledovaném projevu na Harvardově univerzitě Janet Yellenová.

Finanční trhy vzhledem k výraznému zpomalení růstu americké ekonomiky v posledních dvou čtvrtletích donedávna očekávaly, že Fed naváže na krok z loňského prosince nejdříve ke konci roku. Minulý týden však vyšel zápis z posledního zasedání Fedu, na němž dali jeho činitelé najevo, že pokud se bude stav ekonomiky zlepšovat, bude možné přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb už v červnu.

Nyní se podle agentury Reuters analytici zaměřují zejména na červenec. Příští měsíc podle nich Fed zřejmě ještě nezakročí, aby nezhoršil situaci na finančních trzích, které by mohly zasáhnout otřesy v souvislosti s britským referendem o vystoupení z Evropské unie naplánovaným na 23. června.

Z jednotlivých titulů byl pátek úspěšný i pro akcie farmaceutické společnosti Valeant Pharmaceuticals (+5,49 %), které posílily o více než pět procent poté, co se na trhu objevila zpráva, že firma dříve v tomto roce odmítla nabídku na převzetí od japonské společnosti Takeda Pharmaceutical.

Přes procento přidaly akcie technologického holdingu Alphabet (+1,45 %) po zprávě, že firma Google ve čtvrtek vyhrála letitý spor se softwarovým vývojářem Oracle. Jádrem pře bylo využívání programovacího jazyku Java, v současnosti vlastněného Oraclem, v operačním systému Android, jehož autorem je Google.

Dolar po projevu šéfky Fedu zpevnil, ropa se vrátila pod 50 USD

Dolar v pátek po projevu Yellenové a příznivých statistických údajích posílil a dolarový index stoupl nejvýše za dva měsíce. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabovalo o 0,7 % na 1,1114 USD a k jenu klesalo o 0,2 % na 122,61 JPY. Dolar vůči jenu posiloval o půl procenta na 110,32 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvyšoval o 0,7 % na 95,77 bodu.

Páteční statistika ukázala, že tempo růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalilo, avšak ne tak prudce, jak se původně myslelo. Podle zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA hrubý domácí produkt stoupl v prvním čtvrtletí o 0,8 % místo původně uváděných 0,5 %. V předešlém kvartálu vzrostla největší světová ekonomika o 1,4 %.

Světové ceny ropy v pátek sestoupily ze čtvrtečních sedmiměsíčních maxim nad 50 dolary za barel. Obchodníci předpokládají, že díky silnému oživení cen z lednových 12letých minim by mohla těžba suroviny začít znovu růst. Ropný trh oslabil i silnější dolar.

Cenám ropy v minulých dnech pomáhaly k růstu výrazné výpadky těžby v řadě zemí od Kanady po Nigérii. Ty snížily světovou denní produkci o čtyři miliony barelů, podle analytiků jde ale vesměs jen o dočasný problém.

Zlato v pátek zlevnilo o 1,19 % na 1 211,65 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,55 % na 16,18 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, protože stav amerického hospodářství se zlepšuje. V pátek to během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla šéfka centrální banky USA Janet Yellenová. Její slova dále zvýšila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud výrazně uvolněné měnové politiky.
 • Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 %, což je nejslabší tempo růstu za poslední rok. Výsledek páteční zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA byl však lepší než první dubnový odhad, který ukazoval na zpomalení růstu na 0,5 %. V předešlém kvartálu vzrostla největší světová ekonomika o 1,4 %. K lepšímu výkonu přispěl nižší obchodní deficit spolu se zlepšením firemních zisků. Ekonomiku však celkově srážel silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka, což podkopalo vývoz a průmyslový sektor. Nadále ji oslabuje také propad investic v energetickém sektoru, který je reakcí na dvouletý pokles světových cen ropy.
 • Růst spotřeby amerických domácností dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku hodnoty 1,9 %, stejně jako v kvartálu předchozím. Očekávalo se ale, že tempo růstu bude ještě o dvě desetiny procentního bodu vyšší.
 • Zisky amerických korporací v prvním čtvrtletí letošního roku stouply ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,6 %, kdy naopak mezikvartálně o 8,4 % klesly.
 • Firmy z Ruska a USA uvedou společně na americký trh ruské jaderné palivo pro tlakovodní reaktory provozované ve Spojených státech. Podle zprávy agentury TASS se na "strategické alianci" dohoda ruská palivová společnost TVEL s americkou firmou Global Nuclear Fuel Americas (GNF-A). Dohoda podléhá schválení americké Komise pro regulaci jaderné energie (NRC).
 • Vývojář aplikace Snapchat se podle všeho připravuje ke vstupu na burzu. Nový člen představenstva firmy Stan Merseman na své soukromé internetové stránce píše, že "pomáhá generálním a finančním ředitelům připravovat jejich firmy na existenci ve formě akciových společností". V minulosti již Meresman na burzu pomohl například firmám LinkedIn, Zynga, Riverbed Technology a Polycom.
 • Těžařská společnost Freeport-McMoRan údajně jedná o odprodeji přinejmenším části svých provozů v Jižní a Severní Americe.
 • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v uplynulém týdnu klesl o dva na 316. V předchozím týdnu se poprvé po devíti týdnech počet aktivních ropných vrtů nesnížil. Počet aktivních vrtů pro těžbu zemního plynu pak v uplynulém týdnu vzrostl o dva na 87.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Best Buy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 8,44 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD).
 • Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (v souladu s odhady), tržby 12,71 miliardy USD (odhad: 12,36 miliardy USD).
 • Tržby amerického klenotnictví Tiffany se v prvním finančním čtvrtletí snížily meziročně o 7,4 % na 891,3 milionu dolarů. Zaznamenaly tak nejvýraznější propad od vrcholu světové finanční krize v roce 2009. Společnost se potýká s negativními dopady silného dolaru. Ten odrazuje zahraniční turisty od nákupů v USA a současně snižuje hodnotu zahraničních příjmů podniku. Akcie ve středu po počátečních ztrátách nakonec +0,06 %.
 • Výsledky HP ve 2FQ2016: Očištěný zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 11,59 miliardy USD (odhad: 11,72 miliardy USD). Firma čeká v tomto kvartálu zisk na akcii 0,37-0,40 USD (odhad: 0,40 USD) a za celý rok 1,59-1,65 USD (sníženo z 1,69 USD) na akcii (odhad: 1,59 USD). Akcie ve středečním after-marketu zhruba -3 %.
 • Výsledky Dollar Tree v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar General v 1Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 5,27 miliardy USD (odhad: 5,28 miliardy USD).
 • Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q: Ztráta na akcii 0,59 USD (odhad: -0,51 USD), tržby 685,5 milionu USD (odhad: 709,5 milionu USD).
 • Výsledky Patterson v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 1,45 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
 • Výsledky Signet Jewelers v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,95 USD (odhad: 1,94 USD), tržby 1,58 miliardy USD (odhad: 1,54 miliardy USD).
 • Výsledky Airgas v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 1,29 miliardy USD (odhad: 1,34 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat