Index Dow se v pátek prakticky nezměnil, obchodování zakončil na 24 715,09 bodu, širší index S&P 500 však klesl o 0,26 % na 2 712,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 7 354,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,07 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 3,06 %.
Dařilo se průmyslovému sektoru a odvětví základních materiálů, pod nulou naopak skončily finanční sektor, energetické odvětví nebo sektor necyklického spotřebního zboží.

"Domnívám se, že všichni čekají na to, jakým směrem se budou ubírat jednání o americkém mezinárodním obchodu," uvedl analytik Oliver Pursche ze společnosti Bruderman Asset Management.
Peking v pátek popřel informace, že nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má snížit deficit obchodu USA s Čínou až o 200 miliard dolarů ročně.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,47 %, S&P 500 se snížil o 0,54 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,66 %.

Dolar posiloval, ceny ropy se nezměnily
Na devizovém trhu v pátek dolar posiloval díky očekávání, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Euro se naopak dostalo pod tlak kvůli politické nejistotě v Itálii a sestoupilo až na pětiměsíční minimum 1,175 USD. "Možnost euroskeptické vlády v Římě otřásá důvěrou investorů," uvedl analytik David Madden ze společnosti CMC Markets.
Italské protestní Hnutí pěti hvězd zveřejnilo konečnou verzi koaliční smlouvy s euroskeptickou a protiimigrační Ligou severu. V dokumentu sice není zmínka o odchodu země z eurozóny, o kterém se spekulovalo v průběhu týdne, antisystémové strany se v něm ale odvracejí od úsporných opatření.
Ceny ropy byly v pátek téměř beze změn. Ve čtvrtek cena Brentu poprvé od listopadu 2014 přesáhla 80 USD za barel. Britská banka Barclays zvýšila s poukazem na situaci ve Venezuele a rýsující se americké sankce proti Íránu odhad letošní průměrné ceny za barel Brentu na 70 USD z původních 63 USD a na příští rok na 65 USD ze 60 USD.
Rostoucí ceny ropy již vyvolaly poplach mezi velkými spotřebitelskými zeměmi, obavy vyjádřila například Indie. Saúdská Arábie, hlavní těžařský stát v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), však ujišťuje, že svět bude ropou zásobovat dostatečně. Globální ekonomický růst je podle saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha jedním z klíčových cílů království.
Hlavní páteční události na amerických trzích
Výsledková sezóna
-
Výsledky Deere & Co v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 3,3 USD), tržby 9,747 miliardy USD (odhad: 9,822 miliardy USD).
-
Výsledky Campbell Soup v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,7 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 2,125 miliardy USD (odhad: 2,133 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
-
ConocoPhillips, přední ropná společnost USA, připravuje prodej svých aktivit v oblasti Severního moře. Opouští ji po více než 50 letech. Firma se chce soustředit na těžbu ropy z břidlic na svém domácím trhu. Uvedla to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na své zdroje z průmyslových a bankovních kruhů.
-
Americký výrobce kopírek a tiskáren Xerox odstoupil od dohody o spojení s japonskou firmou Fujifilm Holdings. Proti dohodě se stavěli investoři Carl Icahn a Darwin Deason, kteří dohromady vlastní zhruba 15 procent Xeroxu. Dohoda v hodnotě 6,1 miliardy dolarů podle těchto investorů Xerox podhodnocovala, napsal server BBC.
-
Americká internetová společnost Facebook zatím identifikovala zhruba 200 aplikací, u kterých má podezření na zneužívání údajů o uživatelích své sociální sítě. Firma v pondělí také uvedla, že v rámci vyšetřování, které v březnu ohlásil její zakladatel a generální ředitel Mark Zuckerberg, již prověřila tisíce aplikací.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Caterpillar na 174 ze 176 USD.
- JPMorgan Chase začala pokrývat akcie Western Digital s doporučením "overweight" a cílovou cenou 120 USD.
-
Americká oděvní firma Gap se v úterý omluvila Pekingu za prodej triček, na nichž je zobrazena mapa Číny, která nezahrnuje ostrov Tchaj-wan. Ten Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.
-
Maloobchodní tržby v USA v dubnu meziměsíčně podle očekávání vzrostly o 0,3 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,3 % po předchozím 0,4% růstu (revidováno z +0,2 %). Analytici počítali se zvýšením o 0,5 %.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v květnu stoupl na 20,1 bodu z 15,8 bodu v dubnu (odhad: 15 bodů).
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v květnu stoupl na 70 bodů z 68 bodů v dubnu (odhad: 69 bodů).
-
Podnikové zásoby v březnu meziměsíčně stagnovaly (odhad: +0,1 %, únor: +0,6 %).
- Piper Jaffray snížila doporučení na akcie Ford Motor na "neutral" z "overweight".
-
Investiční společnost amerického finančníka maďarského původu George Sorose v prvním čtvrtletí nakoupila dluhopisy výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +0,81 %) v hodnotě 35 milionů dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle které tak automobilka vedená podnikatelem Elonem Muskem získala významného podporovatele.
-
Venezuelské úřady zabavily závod amerického potravinářského koncernu Kellogg (ve středu +0,39 %). Prezident Nicolás Maduro prohlásil, že provoz bude předán zaměstnancům a výroba bude pokračovat. Společnost v úterý oznámila, že se rozhodla zastavit své aktivity ve Venezuele kvůli zhoršujícím se hospodářským podmínkám v zemi.
-
Investiční společnost Berkshire Hathaway (ve středu +0,21 %) amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila svůj podíl v izraelské farmaceutické firmě Teva Pharmaceutical Industries (ve středu +2,86 %%), která má výrobní aktivity také v České republice.
-
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. května po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
-
Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,336 milionu jednotek (revidováno z 1,319 milionu jednotek) na 1,287 milionu jednotek, což představuje pokles o 3,7 % po +3,6 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,31 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v dubnu klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,377 milionu na 1,352 milionu, čekalo se 1,35 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 1,8 % po 4,1% růstu v březnu.
- USA: Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně stoupla o 0,7 % (odhad: 0,6 %, březen: 0,7 %).
-
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,404 milionu barelů (odhad: -0,763 milionu barelů, předchozí týden: -2,197 milionu barelů).
-
Susquehanna Financial zvýšila doporučení na akcie Advanced Micro Devices (ve středu +2,97 %) na "neutral" z "negative".
- Evropská unie je připravena k jednáním o recipročním snižování bariér ve vzájemném obchodování se Spojenými státy. Při příchodu na summit EU a zemí západního Balkánu to ve čtvrtek v Sofii prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Po středeční večeři šéfů států a vlád bloku, kde se téma probíralo, ale Merkelová zopakovala, že unie také od Spojených států čeká trvalé vyjmutí z vysokých dovozních cel na ocel a hliník.
-
Americký kavárenský řetězec Starbucks chce téměř zdvojnásobit počet svých provozoven v Číně. Zatímco v současné době jich tam má zhruba 3 300, do konce roku 2022 by jich mělo být 6 000, informoval server CNN.
-
Internetový portál YouTube společnosti Google ze skupiny Alphabet spustí 22. května novou hudební streamovací službu YouTube Music. Ta kromě jiného nabídne personalizované seznamy skladeb založené na historii jednotlivých uživatelů na YouTube, oznámil server na svém blogu.
-
Americký internetový prodejce Amazon přišel o dalšího klíčového muže, v dubnu firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentkou Alexa. Za poslední měsíce tak Amazon opustilo více než deset předních manažerů, napsal server CNBC. Podle personalistů je důvodem takzvaný syndrom vyhoření a také velký zájem jiných firem o zaměstnance světové jedničky.
-
Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. května 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 211 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc nových žádostí.
- Spojené státy se obávají bezpečnostních rizik spojených s projektem plynovodu Nord Stream II mezi Ruskem a Německem a jsou proti němu, protože by mohl zvýšit neblahý vliv Ruska v Evropě. Prohlásila to ve čtvrtek v Berlíně expertka na energetickou politiku na americkém ministerstvu zahraničí Sandra Oudkirková, která v této souvislosti hovořila také o možnosti zavedení amerických sankcí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
-
Výsledky Agilent Technologies v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 1,21 miliardy USD (v souladu s odhady).
-
Výsledky Home Depot v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,09 USD (odhad: 2,06 USD), tržby 23,9 miliardy USD (odhad: 25,23 miliardy USD).
-
Výsledky Macy's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 5,54 miliardy USD (odhad: 5,43 miliardy USD).
-
Výsledky Cisco Systems (akcie ve středečním after-marketu -4,1 %) v 3FQ: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 12,46 miliardy USD (odhad: 12,43 miliardy USD).
-
Největšímu maloobchodnímu řetězci světa Walmart klesl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 2,13 miliardy USD. Výsledky nicméně překonaly očekávání analytiků a příjmy vzrostly.
-
Výsledky J.C. Penney v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,22 USD (odhad -0,23 USD), tržby 2,67 miliardy USD (odhad: 2,61 miliardy USD).
-
Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,46 miliardy USD).
-
Výsledky Applied Materials v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 4,57 miliardy USD (loni: 3,55 miliardy USD).