Americké akcie v pátek srážela hrozba zavedení dalších protičínských cel, v mínusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie zakončily páteční obchodování se ztrátami. Hlavní indexy oslabilo varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že má připravena cla na dovoz dalšího čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 267 miliard dolarů. Toto opatření by se podle agentury Reuters mohlo dotknout i výrobků americké společnosti Apple.

Index Dow oslabil o 0,31 % na 25 916,54 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 871,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,25 % na 7 902,54 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,57 % na 14,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o přibližně 7 bazických bodů na 2,94 %.

Za celý týden index S&P 500 klesl o 1,03 %, Dow oslabil o 0,19 % a Nasdaq Composite ztratil 2,55 %. Pro Nasdaq Composite šlo o nejvýraznější týdenní propad od konce března.

Nejnovější Trumpovo varování ohledně nových cel přichází v době, kdy svět čeká na jeho rozhodnutí ohledně staršího plánu uvalit 25% clo na čínský dovoz v roční hodnotě 200 miliard dolarů. Ve čtvrtek skončilo období veřejných konzultací tohoto jeho návrhu.

"Trumpovy komentáře jsou jednou z těch divokých karet, které se objeví nečekaně a pošlou trhy směrem dolů," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Hodges Funds Gary Bradshaw.

Výrazný propad zaznamenaly v pátek cenné papíry amerického výrobce elektromobilů Tesla (-6,30 %). Investory znepokojila zpráva o rezignaci hlavního účetního firmy Davea Mortona a o vystoupení zakladatele a šéfa podniku Elona Muska v internetovém pořadu, během něhož krátce kouřil směs údajně obsahující marihuanu.

Dolar v pátek v reakci na data z trhu práce posiloval, ceny ropy klesaly

Americký dolar v pátek zpevňoval díky příznivým údajům o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Výraznějšímu růstu ale bránily přetrvávající obavy z eskalace obchodního konfliktu mezi USA a Čínou.

Po 22.00 SELČ ztrácelo euro na dolar zhruba 0,54 % na 1,1559 USD. K japonskému jenu dolar přidával 0,23 % na 111,01 JPY a dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval 0,37 % na 95,38 bodu.

Ministerstvo práce USA odpoledne oznámilo, že ekonomika Spojených států v srpnu mimo zemědělství vytvořila asi 201 000 pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že vzniklo pouze 191 000 pracovních míst. Údaje ministerstva rovněž ukázaly, že průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,9 %, což představuje nejvyšší tempo růstu za více než devět let.

Zpráva o srpnovém vývoji trhu práce utvrdila investory v očekávání, že americká centrální banka tento měsíc přikročí k dalšímu zvýšení sazeb. Na devizovém trhu nicméně nadále panuje napětí kvůli vyhlídkám na zavedení dalších amerických cel na zboží z Číny.

Ve čtvrtek ve Spojených státech skončilo období veřejných konzultací ohledně plánu prezidenta Donalda Trumpa na uvalení 25% cla na zboží z Číny, jehož roční dovoz do USA dosahuje 200 miliard dolarů. Clo by tak nyní mohlo být uvedeno v platnost. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow uvedl, že Trump o navrhovaných clech rozhodne poté, co jeho administrativa posoudí názory získané v konzultačním období.

Ceny ropy se v pátek snižovaly, dolů je tlačily silnější kurz dolaru a pokles akciových trhů. K poklesu cen přispívala rovněž skutečnost, že tropická bouře Gordon měla na těžbu ropy ve Spojených státech menší dopad, než se předpokládalo.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který před dvěma lety vyvolal v USA velké pozdvižení, když na protest proti rasové diskriminaci v USA poklekl při hraní hymny před zápasem, se stal jednou z tváří nové reklamní kampaně firmy Nike. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54,7 bodu z červencových 55,3 bodu. Analytici počítali s poklesem na 54,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v srpnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zrychlila na 61,3 bodu z 58,1 bodu v červenci (odhad: 57,7 bodu).
 • Stavební výdaje v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,5 %, červen: -1,1 %).
 • Index ekonomického optimismu v září klesl na 55,7 bodu z 58 bodů v srpnu (odhad: 57,8 bodu).
 • Barclays snížila cílovou cenu akcií AT&T na 31 ze 40 USD.
 • Vrcholní manažeři Facebooku (ve středu -2,33 %) a Twitteru (ve středu -6,06 %) v americkém Senátu hájili přístup svých firem vůči snahám manipulovat veřejností. Senátoři dávali najevo svou nespokojenost s tím, jak vlivné sociální sítě bojují s falešnými profily určenými například k ovlivňování průběhu podzimních voleb.
 • Společnost Facebook žaluje kanadskou firmu BlackBerry (ve středu -6,30 %) kvůli porušení patentu na technologii hlasových zpráv. Učinila tak další krok v eskalaci vzájemné právní bitvy o chráněnou technologii, uvedla agentura Bloomberg. Žaloby padají z obou stran.
 • Americká společnost Theranos, která slibovala novátorské řešení krevních testů, definitivně končí. Skandálem opředené firmě se nepodařilo získat žádného z 80 investorů, které kontaktovala. V e-mailu akcionářům to uvedl ředitel David Taylor.
 • Obchodní deficit Spojených států se v červenci vyšplhal na pětiměsíční maximum. Zatímco export klesl, import vystoupil na maximum a rekordní byly rovněž schodky v obchodování se zbožím s Evropskou unií a Čínou. Vyplývá to ze středečních údajů amerického ministerstva obchodu. Americký prezident Donald Trump přitom usiluje o snižování obchodního deficitu.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 31. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 0,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Americká internetová společnost Facebook vloží přes jednu miliardu dolarů do výstavby datového centra v Singapuru. Oznámila to ve čtvrtek firma. Její první zařízení svého druhu na asijském kontinentu má být otevřeno v roce 2022.
 • Americká automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe dva miliony vozů F-150 kvůli problému s bezpečnostními pásy, který může vést k požáru. Oznámila to ve čtvrtek firma, která obdržela ze Spojených států a Kanady 23 zpráv o požáru či kouři v souvislosti s předpínači bezpečnostních pásů. Zatím však podle ní nebyly hlášeny žádné nehody ani zranění.
 • Americký řetězec kaváren Starbucks v pátek otevře svou první pobočku v Itálii. Expanzi do země, odkud pochází espresso a která má velkou kulturu pití kávy, dlouho odkládal. Reprezentativní pražírnu otevře v srdci Milána a kromě kávy ze 30 zemí zde bude nabízet i pečivo, chléb a pizzu pečené v peci vytápěné dřevem a zmrzlinu z kapalného dusíku, napsal zpravodajský server BBC.
 • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 163 000 nových pracovních míst. Ve čtvrtek to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V červenci vzniklo 217 000 nových pracovních míst.
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. září 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 213 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 214 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil na 1,707 milionu žádostí z 1,71 milionu (odhad: 1,71 milionu).
 • Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54,8 bodu z červencových 56 bodů. Analytici počítali s poklesem na 55,2 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,7 bodu z 55,7 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55 bodů).
 • USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v srpnu stoupl na 58,5 bodu z 55,7 bodu v červenci (odhad: 56,8 bodu).
 • Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červenci o 0,8 % nižší než v červnu. Po červnovém meziměsíčním růstu o 0,7 % trh očekával pokles o 0,6 %.
 • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,302 milionu barelů (odhad: -1,294 milionu barelů, předchozí týden: -2,566 milionu barelů).

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Workday v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 671,7 milionu USD (odhad: 662,8 milionu USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 23:00
VE STŘEDU V 9.30 ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat