Americké akcie v pátek zakončily obchodování okolo nuly. Ekonomika poroste, ale sazby Fed ponechá nízké, řekl Bernanke

Americké akciové trhy se po čtvrtečním výrazném poklesu v závěru týdne stabilizovaly. Wall Street se ale potýká s následky sněhové bouře na severovýchodě USA, obchodování tak bylo oslabené. Ke konci dne investory podpořila vyjádření šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho na adresu americké ekonomiky.

Index Dow v pátek přidal 0,17 % na 16 469,99 bodu, S&P 500 odepsal nepatrných 0,03 % na 1 831,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,27 % na 4 131,91 bodu. V plusu se udržely sektory průmyslu, financí a zdravotní péče, k nejhorším naopak patřily energetika, technologie a telekomunikace.

"V pátek se investoři po čtvrtečním překvapivě silném poklesu tak trochu dávali dohromady," řekl Donald Selkin, hlavní tržní stratég National Securities Corp. "Stále si myslím, že je na současném trhu každý pokles příležitostí k nákupu," doplnil Terry Sandven, hlavní akciový stratég US Bank Wealth Management. "Rok 2014 by mohl být rokem změny, kdy růst cen akcií nebude tažen růstem valuací a penězi z Fedu, ale zvyšováním zisků."

Investoři v pátek sledovali komentáře některých členů Fedu, zejména Bena Bernankeho, na konferenci ve Filadelfii. Bernanke ve vystoupení předestřel optimistické hodnocení vyhlídek americké ekonomiky. Dobré zprávy z trhu bydlení, finančního sektoru a z rozpočtové politiky však tlumil opakovaným poukazem na to, že oživení ekonomiky "zůstává rozhodně nedokončené".

"Prosincový krok nenaznačuje žádné oslabení našeho závazku udržovat vysoce podpůrnou měnovou politiku tak dlouho, jak bude potřeba," řekl Bernanke na fóru Americké ekonomické asociace (AEA). "Spíše odráží pokrok, který jsme udělali na cestě za svým cílem podstatně zlepšit výhled trhu práce."

Fed se 18. prosince rozhodl začít omezovat uvolněnou měnovou politiku a oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů v průměru o deset miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Naznačil ale, že klíčová úroková sazba zůstane na nynější prakticky nulové úrovni déle, než dosud sliboval. Banka rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů zdůvodnila zlepšujícími se podmínkami na trhu práce.

"Opatrnost na trhu lze možná vysvětlit tím, že podle Fedu i posledních makrodat jde nyní všechno perfektně. A perfektní není nikdy nic," uvedl Ron Florance, investiční ředitel Wells Fargo Private Bank. "Bude důležité, zda blížící se výsledková sezóna potvrdí vzepětí amerického HDP na konci loňského roku."

Čtěte také: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Investor Carl Icahn se rozhodl investovat do společnosti Hertz Global Holdings, která je druhou největší sítí autopůjčoven ve Spojených státech. Tvrdí to nejmenované zdroje televize CNBC, podle kterých miliardář Icahn získal 30 až 40 milionů akcií firmy. Akcie Hertz po zprávě stouply na nový rekord. Icahnova investice se podle CNBC neomezila pouze na nákup akcií, ale i na nákup derivátů. Akcie společnosti Hertz na zprávu reagovaly růstem a v průběhu obchodování se dostaly až na 29,81 USD. To je nejvyšší průběžná hodnota od jejich úpisu před více než sedmi lety. Nakonec v pátek ale odepsaly 0,63 %.

Ropa pokračovala v poklesu, dolar posiloval

Ropa Brent večer ztrácela zhruba 80 centů a pohybovala se blízko 107 USD za barel. Americká lehká ropa WTI byla levnější o více než dolar a prodávala se za zhruba 94,30 USD za barel. Ve čtvrtek, kdy se s ropou obchodovalo v letošním roce poprvé, se její ceny na obou stranách Atlantiku prudce propadly. Libyjská státní ropná společnost totiž oznámila, že znovu spustí provoz na velkém ropném poli na jihozápadě země. Demonstranti předtím souhlasili s přerušením dvouměsíční stávky a Libye doufá, že těžbu na tomto poli obnoví do tří dnů od dohody s demonstranty.

Libye je členem ropného kartelu OPEC, její celková produkce se ale kvůli protestům a násilí snížila z červencových 1,4 milionu barelů denně na méně než 250 000 denních barelů. Zvýšení dodávek by znamenalo vyšší nabídku na trhu a tlak na pokles cen. Barel Brentu i americké WTI ve čtvrtek v obou případech zlevnil o více než tři dolary.

V pátek trhy ovlivnila i pravidelná zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 7 milionů barelů. To je více než dvojnásobek množství, které čekali analytici. Podle nich je na vině daňová pobídka, která ropné firmy podporuje v tom, aby ke konci roku zásoby využívaly více.

Americký dolar vůči euru v pátek posílil o zhruba půl procenta. Dařilo se ale i zlatu a stříbru, které zdražily o více než procento.

Týden v mírném záporu

Přelom roku zastihl americké akcie v solidní kondici, když poslední obchodní den roku 2013 zakončily na historických maximech. Ve čtvrtek ale přišlo vybírání zisků, které týdenní statistiku poslalo do mírného záporu. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 0,54 % a Nasdaq 0,59 %. Ve čtvrtek americký trh zaznamenal nejhlubší pokles od 11. prosince.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích:

 • Přední světový dluhopisový fond Pimco loni zažil nejhorší rok za zhruba dvě desítky let. Páteční údaje společnosti Morningstar ukázaly, že investoři z něj v průběhu roku vybrali 41,1 miliardy dolarů. Je to nejvíce od roku 1993, kdy Morningstar začala výkonnost fondu sledovat.
 • Takzvané stínové bankovnictví, tedy méně regulované aktivity vesměs nebankovních finančních institucí, je ohroženo nájezdy na banky více než klasické banky s pojištěnými vklady a je méně stabilní. V pátek to uvedl člen vedení americké centrální banky Jeremy Stein. Stínové bankovnictví se neopírá tolik o hospodaření s vklady, nevyužívá pojištění vkladů a nemá přístup k vládní podpoře. Sektor stínového bankovnictví zahrnuje podle definice šéfa Fedu Bena Bernankeho z roku 2012 všechny bankovní aktivity ve finančním zprostředkování, ale vedené mimo systém garantovaných vkladů. Patří sem všechny možné typy investičních fondů, trhy finančních derivátů, hypoteční banky a také banky investiční. Podle některých tam patří rovněž operace běžných komerčních bank mimo tradiční hospodaření s vklady.
 • Prodej automobilů na americkém trhu loni vzrostl o 7,6 procenta na zhruba 15,6 milionu vozů a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2007. V posledním měsíci roku ale nákupy automobilů kvůli sněhovým bouřím v klíčových oblastech Spojených států celkově stagnovaly. Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 10,5 %, čekal se růst o 13 %. Prodeje automobilky Toyota ve Spojených státech v prosinci klesly o 1,7 %, čekal se růst o 3,1 %. Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v prosinci klesly o 6,3 %, čekal se růst o 1,5 %. Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 1,7 %, čekal se růst o 4,3 %. Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 5,7 %, čekal se růst o 8,4 %.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci klesl na 63,8 bodu z 69,5 bodu v listopadu.
 • Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu.
 • Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.
 • Americká společnost Hewlett-Packard Company zruší dalších 5 000 pracovních míst. Celkový počet míst rušených v rámci úsporného programu se tak zvýší na 34 000. Jde o zhruba 11 % celkové pracovní síly společnosti, která je největším světovým výrobcem počítačů. S odvoláním na pondělní zprávu firmy o tom v úterý informovaly agentury Reuters a DPA.
 • Index cen domů S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně vzrostl o 13,6 %, ačkoli se očekával silnější růst o 13,7 % po zářijových +13,3 %. V meziměsíčním srovnání index cen domů vyskočil v souladu s odhady o 1 %, stejně jako v září. Sezónně neočištěné údaje však naznačují, že tempo růstu cen domů v říjnu zpomalilo na 0,2% ze zářijových 0,7 %.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci nečekaně spadl na 59,1 bodu z listopadových 63 bodů (odhad: 61,3 bodu).
 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci nečekaně vyskočila na 78,1 ze 72 bodů v listopadu (odhad: 76,3 bodu).
 • Společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se dohodla na koupi divize petrochemické společnosti Phillips 66. Divize vyrábí chemikálie pro lepší průchod ropy ropovody. Hodnota transakce by měla činit zhruba 1,4 miliardy USD.
 • Rozjednané prodeje domů v USA vzrostly v listopadu meziměsíčně o 0,2 % (očekávání +1 %), meziročně klesly o 0,4 % (očekávání +0,1 %).

Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat