Americké akcie v pátek znovu navýšily historická maxima, za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta

Hlavní akciové indexy v USA v pátek uzavřely téměř beze změny. Technologický index Nasdaq Composite ukončil období růstu, které trvalo 11 dní a ve kterém se mu podařilo poprvé překonat hranici 9 000 bodů. Všechny tři hlavní indexy ale i tak stouply na nová maxima, za celý vánoční týden pak posílily do procenta.

Index Dow v pátek stoupl o 0,08 % na nové zavírací maximum 28 645,26 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,11 bodu na nové zavírací maximum 3 240,02 bodu a index technologického Nasdaq Composite se snížil o 0,17 % na 9 006,62 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,17 % na 13,43 bodu a výnos 10letých vládních bondů USA klesl o dva bazické body na 1,88 %.

Všechny tři hlavní indexy navýšily také svá historická maxima, Dow na 28 701,66 bodu, S&P 500 na 3 247,93 bodu a Nasdaq Composite na 9 052 bodů.

K růstu trhů koncem roku pomáhá očekávání investorů, že USA a Čína brzy podepíší první fázi vzájemné obchodní dohody. V pátek posilovaly hlavně akcie podniků závislých na výdajích spotřebitelů a technologické společnosti. Naopak klesaly akcie bank a poskytovatelů komunikačních služeb.

Za celý týden Dow vzrostl o 0,67 %, S&P 500 o 0,58 % a Nasdaq Composite o 0,92 %.

Od začátku roku index S&P 500 posiluje o více než 29 %, což je zatím jeho nejvyšší roční procentní růst od roku 2013. Kromě optimismu ze zlepšení obchodních vztahů akciím letos pomohl rovněž pokles úrokových sazeb v USA, lepší statistické údaje a solidní zisky firem.

Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn

Americký dolar v pátek oslabil. Optimismus ohledně americko-čínské obchodní dohody u investorů vyvolal zájem o rizikovější aktiva. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,5 % na 97,02 bodu. Euro k dolaru posílilo o 0,7 % na 1,1176 USD.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Šéf amerického výrobce letadel Boeing (v pondělí +2,91 %) Dennis Muilenburg s okamžitou platností rezignuje. Od 13. ledna se jeho nástupcem stane dosavadní šéf dozorčí rady David Calhoun. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila firma, která se potýká s následky dvou smrtelných nehod letounů své výroby.
 • Prodeje nových domů v USA se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 1,3 % na celoročně přepočítané tempo 719 tisíc jednotek. Trh vyhlížel pokles o 0,3 % po říjnovém revidovaném poklesu o 2,7 % na 710 tisíc jednotek.
 • Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v listopadu nečekaně klesl. V meziměsíčním srovnání se snížil o 2 % po říjnovém růstu o 0,2 %. Analytici očekávali růst o 1,5 %.
 • Index aktivity chicagského Fedu v listopadu stoupl na 0,56 bodu z -0,76 bodu v říjnu (odhad: -0,09 bodu).
 • Wedbush Securities zvýšila cílovou cenu akcií Apple (v pondělí +1,63 %) na 350 z 325 USD.
 • JPMorgan zlepšila doporučení na akcie 3M (v pondělí +1,77 %) z "underweight" na "neutral".
 • Americký Kongres dostal nové znepokojivé informace o Boeingu 737 MAX. Firma, kterou po dvou smrtelných nehodách těchto strojů vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a právě Kongres, dokumenty dodala v pondělí večer jen několik hodin po rezignaci generálního ředitele Dennise Muilenburga. Uvedl to podle agentury AFP asistent kongresové dopravní komise.
 • Spoluzakladatel a bývalý šéf alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick odchází ke konci roku z jejího představenstva a prodává všechny akcie firmy. Od příštího roku chce začít pracovat v jiném oboru a věnovat se dobročinnosti. Uvedl to v úterním firemním sdělení.
 • Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci klesl na -5 bodů (odhad: 9 bodů, listopad: -1 bod).
 • Akcie americké automobilky Tesla se ve čtvrtek krátce po zahájení obchodování znovu přehouply přes hranici 420 USD, když investoři reagovali na zvýšení jejich cílové ceny o rovných 100 USD na 370 USD ze strany investiční firmy Wedbush Securities.
 • Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 21. prosince 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to pokles z 235 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z předchozího odhadu 234 tisíc). Trh očekával nepatrně pozvolnější pokles na 224 tisíc žádostí.
 • Počet nově podaných žádostí o hypotéku ve Spojených státech během týdne do 20. prosince poklesl o 5,3 procenta ve srovnání s týdnem předcházejícím, kdy zaznamenal pokles pětiprocentní. Vyplývá to ze zprávy tamní asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat