Americké akcie v pondělí spláchla řecká tsunami, S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu

Americké akcie se v úvodu týdne připojily k poklesu světových burz, za nímž stojí eskalace řecké dluhové krize. Propad trhů v USA byl nicméně mírnější než v Evropě, kde hlavní indexy odepsaly až čtyři procenta.

Dow odepsal 1,95 % na 17 596,35 bodu, S&P 500 klesl o 2,09 % na 2 057,64 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,4 % na 4 958,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o 35 % na 18,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přibližně o 15 bazických bodů na 2,324 %.

V mínusu skončilo v úvodu týdne všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily finanční tituly, akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží a cenné papíry technologických podniků.

Z indexu Dow nejvíce zlevnily akcie chemického obra DuPont, provozovatele platebních karet Visa a technologické firmy Cisco Systems. Relativně nejlépe si vedly cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart, které ale i tak odepsaly téměř procento. Stejnou procentuální ztrátu zaznamenaly i akcie farmaceutické firmy Pfizer.

Index S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu, když nyní klesá o 0,06 %. Dow od začátku ledna ztrácí 1,27 %, zatímco Nasdaq je stále 4,7 % v plusu.

Výrazně v pondělí ztrácely především akcie spojené s Řeckem. National Bank of Greece přišla na NYSE bezmála o 24 % a ztráty od začátku roku rozšířila již na zhruba 45 %. Oslabovaly také cenné papíry DryShips (-11,27 %) a Tsakos Energy Navigation (-6,46 %).

Burzovně obchodovaný fond (ETF) Global X FTSE Greek 20, který sleduje dvacet veřejně obchodovaných řeckých firem, odepsal 20 %. Řecká burza se nicméně těmto ztrátám vyhnula, jelikož zůstala spolu s bankami na příkaz vlády zavřená. "Investoři opravdu stále více sázejí na to, že Řecko odejde z eurozóny," upozornil analytik Leo Grohowski z BNY Mellon Wealth Management.

Akcie společnosti Tegna posílily o více než 6 %, když byla vydavatelská divize oficiálně oddělena od mateřské Gannett, jejíž akcie v pondělí přišly o více než 5 %. Akcie Amphenol připsaly přes dvě procenta v reakci na zprávu, že firma jedná o koupi FCI Asia Pte za 1,275 miliardy dolarů.

Cenné papíry Goodyear Tire & Rubber klesly přes pět a půl procenta a byly nejslabší emisí v indexu S&P 500. Akcie tento měsíc zatím oslabila o více než 6,5 %, od začátku roku je však prozatím stále asi 4 % v plusu. Firma minulý týden uvedla, že plánuje propustit až 390 zaměstnanců v Evropě.

EBay, jejíž cenné papíry oslabily téměř o tři procenta, v pátek oznámila, že její správní rada schválila oddělení divize PayPal. Jakmile bude proces 17. července završen, bude PayPal vylistována na Nasdaqu pod tickerem PYPL. Akcie eBay v pondělí také negativně reagovaly na snížení doporučení ze strany BGC na "držet" z "kupovat".

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Ceny ropy kvůli řecké krizi klesly nejníže od začátku června

Ceny ropy v pondělí klesly o více než dolar na barel a dostaly se na nejnižší úroveň za tři týdny. Trh reagoval na prohloubení dluhové krize v Řecku a jednání světových mocností o íránském jaderném programu.

Cena severomořské ropy Brent během evropského obchodování ztrácela skoro dva dolary na barel a dostala se na nejnižší úroveň od 5. června. Později ale ztráty mírně snížila a po 17.30 SELČ se obchodovala za 61,76 USD za barel se ztrátou půldruhého dolaru. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,3 USD na 58,33 USD za barel poté, co se dříve během dne propadla až na nejnižší hodnotu od 9. června.

Situace kolem Řecka se zdramatizovala, když premiér Alexis Tsipras o víkendu vyhlásil na 5. července referendum o plánech mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který by měl vypršet v úterý. Atény následně vydaly výnos, podle něhož zůstanou řecké banky zavřené do příštího pondělí a který omezuje denní limit pro výběr hotovosti z bankomatů na 60 eur.

Trh sleduje také jednání o íránském jaderném programu. Zástupci USA a Íránu již o víkendu uvedli, že rozhovory budou pokračovat i po vypršení původně plánované lhůty, tedy i po 30. červnu. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pondělí sdělil, že zástupci šesti světových velmocí si novou lhůtu pro uzavření dohody o íránském jaderném programu úmyslně nestanovili.

"Dnes je to celé o Řecku. Rovněž lhůta pro jadernou dohodu s Íránem by mohla být posunuta ze zítřka o týden, tudíž tu je snaha omezovat riziko," uvedl podle agentury Reuters analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisors v New Yorku.

Euro kvůli řecké krizi oslabuje, k dolaru se ale kurz ustálil

Euro v pondělí klesalo k většině předních světových měn. Výprodej jednotné evropské měny vyvolalo prohloubení řecké dluhové krize. Kurz eura k americkému dolaru se ale po počátečním prudkém propadu během dne stabilizoval.

Euro se v reakci na prohloubení řecké dluhové krize propadlo vůči dolaru až na 1,0956 USD. Ztráty ale později smazalo a po 18.00 SELČ se obchodovalo se ziskem 0,2 % na 1,1186 USD. Japonský jen, považovaný za bezpečnou investici v době nejistoty, přidával k evropské měně zhruba procento na 136,92 JPY. Švýcarský frank, který se těší podobné pověsti, se vyšplhal až na měsíční maximum 1,0315 CHF. Srazilo jej ale vyjádření centrální banky, která uvedla, že intervenovala ve snaze oslabit měnu.

Obavy kolem Řecka způsobily, že klesla přitažlivost eura jako měny pro financování investičních transakcí, při kterých si investoři půjčují euro a kupují za něj jiné měny s vyššími výnosy, uvedla podle agentury Reuters analytička z Rabobank Jane Foleyová. Podle ní ale bylo pondělní obchodování spořádané a panika kvůli euru "naprosto chyběla".

Dolar na devizových trzích obecně ztrácel. Investoři čekají na čtvrteční zprávu o červnovém vývoji situace na pracovním trhu, ze které se budou snažit odhadnout, kdy centrální banka poprvé od finanční krize zvýší úrokové sazby.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat