Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index Dow se propadl o více než 600 bodů

Akcie ve Spojených státech v úvodu týdne prudce oslabily. Na poklesu se velkou měrou podílely technologická společnost Apple a banka Goldman Sachs. Náladu na trzích kromě korporátních zpráv určoval také rostoucí dolar, nadále rovněž přetrvávala nervozita z obchodního sporu mezi USA a Čínou.

Index Dow odepsal 2,32 % na 25 387,18 bodu, a klesl tak o více než 600 bodů. Širší index S&P 500 ztratil 1,97 % na 2 726,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,78 % na 7 200,87 bodu. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 17,8 % na 20,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 3,18 %.

V červených číslech zakončily obchodování všechny hlavní sektory s výjimkou realit (+0,21 %). Nejvýrazněji kleslo technologické odvětví, které odevzdalo 3,5 %, sektory energetiky, financí, průmyslu a cyklického spotřebního zboží pak oslabily zhruba o 2 %.

Bez výraznějších procentuálních změn zakončily pondělní obchodování nejpopulárnější kryptoměny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com posiloval o 0,06 % na 6 386,57 USD, ethereum si připisovalo 0,2 % na 210,42 USD a ripple rostl o 4 % na 0,523 USD.

Akcie Applu se propadly o zhruba 5 % v reakci na zhoršení prognóz dvou dodavatelů. "Apple ukazuje směr," uvedl analytik Randy Frederick ze společnosti Schwab. "Vždy, když se zdá, že má Apple z jakéhokoli důvodu potíže, panuje pocit, že to bude mít dopad také na další technologické podniky," dodal.

Své výhledy zhoršily firmy Lumentum Holdings a Japan Display. Oba podniky dodávají firmě Apple součástky pro její telefony iPhone. Společnost Lumentum uvedla, že ji jeden z hlavních zákazníků požádal o snížení dodávek. Neupřesnila nicméně, zda je tímto zákazníkem právě Apple.

Výrazný pokles v pondělí zaznamenaly rovněž akcie banky Goldman Sachs (-7,46 %). Zasáhla je zpráva agentury Bloomberg, podle níž hodlá malajsijská vláda požadovat zpět veškeré poplatky, které firmě zaplatila za zajištění transakcí souvisejících s problémovým státním fondem 1MDB.

Prudce dolů zamířily také akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-6,88 %). Generální ředitel podniku Larry Culp v pondělí uvedl, že se GE potýká s nadměrným zadlužením a že kvůli jeho snížení musí urychleně prodat některá aktiva.

Euro vůči dolaru kleslo nejníže od loňského června, ceny ropy nejprve rostly, večer však o zisky přišly

Euro během pondělního obchodování sestoupilo vůči americkému dolaru až na 1,122 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského června. Za výrazným poklesem jednotné evropské měny stojí politická rizika v Evropě.

Investoři mají obavy z rozpočtového sporu mezi italskou vládou a Evropskou komisí i z možnosti odchodu Británie z Evropské unie bez dosažení vzájemné dohody. Euro kolem 22.00 vykazovalo vůči dolaru pokles 0,98 procenta na 1,1221 USD, libra vůči dolaru ztrácela 0,94 procenta na 1,2845 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se v pondělí vyšplhal až na 16měsíční maximum 97,59 bodu. K jeho růstu přispívá očekávání, že americká centrální banka příští měsíc přikročí k dalšímu zvýšení svých úrokových sazeb.

"Rostoucí globální nejistoty a prohlubující se rozdíl mezi úroky v USA a jiných ekonomikách poskytují americkému dolaru podporu," uvedl analytik Richard Turnill ze společnosti BlackRock.

Ceny ropy v pondělí během dne rostly v reakci na prohlášení Saúdské Arábie, že podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích partnerů je oslabení poptávky po ropě dost velké na to, aby těžba byla snížena o zhruba milion barelů denně. Večer však o své zisky přišly a pohybovaly se v mínusu. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 odepisovala 1,3 procenta na 69,27 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zlevňovala o 1,96 procenta na 59,01 dolaru za barel.

Saúdská Arábie, která je největší vývozcem ropy na světě, v neděli uvedla, že s ohledem na nižší poptávku v prosinci sníží dodávky o půl milionu barelů denně. Jak v pondělí řekl saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih, technická analýza podle OPEC a jejích spojenců naznačuje nutnost snížit příští rok těžbu proti říjnu asi o jeden milion barelů denně, aby byl trh v rovnováze.

Cena ropy v říjnu klesla zhruba o 20 procent pod vlivem prudkého zvýšení světové nabídky a ve světle zpomalení poptávky, a to zejména od odběratelů, jako jsou Indie, Indonésie a Čína, jejichž měny vůči americkému dolaru oslabily a měly negativní dopad na jejich kupní sílu. Podle oficiálních údajů se jen těžba Saúdské Arábie, Ruska a USA za poslední tři měsíce zvýšila o 1,05 milionu barelů denně.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat