Americké akcie v poslední letošní seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americkým akciím se letos dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %.

Během pátku nicméně Dow ztratil 0,48 %. Širší index S&P 500 v pátek klesl o 0,52 % na 2 673,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,67 % na 6 903,39 bodu. Index volatility VIX v pátek vyskočil o 8,45 % na 11,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 2,405 %.

V červených číslech v pátek skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Nejhorší výkon podal finanční sektor. Objem transakcí byl v poslední den roku, kdy se obchodovalo, slabý.

Pokles o 1,1 % v pátek zaznamenaly akcie Applu poté, co se firma omluvila za záměrné snižování výkonu některých starších telefonů iPhone.

Až 1,4 % ztrácely akcie Amazonu, když se americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu podivil, proč americká pošta v časech, kdy je ve ztrátě, účtuje internetovému gigantovi za doručování jeho balíků příliš nízké poplatky.

"Pro trhy byl rok 2017 skvělý ve všech ohledech," řekl agentuře Reuters Arian Vojdani, investiční analytik ve společnosti MV Financial.

Největší úspěch letos zaznamenal technologický sektor. Od začátku roku vzrostl o 37 %, a překonal tak zisky širšího indexu S&P 500. V červených číslech skončily jenom telekomunikační firmy a energetické společnosti. Analytici očekávají, že růst akciového trhu bude pokračovat i v příštím roce, a to především díky snížení korporátní daně ve Spojených státech.

  Dow S&P 500 Nasdaq
prosinec
+1,84 % +0,98 % +0,43 %
4. čtvrtletí +10,33 % +6,12 % +6,26 %
2. pololetí +15,77 % +10,32 % +12,42 %
rok 2017 +25,07 % +19,42 % +28,23 %

Dolar letos zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, ceny ropy se výrazně zvýšily

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,4 % na 91,97 bodu. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,5 % na 1,2002 USD, od září se tak poprvé dostalo nad hranici 1,2 USD.

Za celý letošní rok americký dolar zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka by již v příštím roce mohla vzhledem k rostoucí inflaci a silné podnikatelské aktivitě v eurozóně uvažovat o zvýšení úrokových sazeb.

Dolar letos oslabil i vůči britské libře. Od začátku roku libra stoupla o 9,5 %, a zažila tak nejvýraznější růst od roku 2009. Od referenda o odchodu Británie z EU v červnu 2016 však libra vůči dolaru stále ztrácí více než deset procent.

Dolar zahájil letošní rok růstem a dolarový index nejprve stoupl až na nejvyšší hodnotu za 14 let v naději, že nový americký prezident Donald Trump zavede opatření podporující ekonomický růst a inflaci. Později se ale objevily pochyby, zda bude Trump schopen svoji politiku prosadit, a dolar začal oslabovat. Americké měně uškodilo i to, že ekonomický růst zrychlil i mimo USA a centrální banky dalších zemí začaly směřovat ke zpřísňování svých měnových politik.

"Vidíme synchronizovaný globální růst, zejména velmi silné oživení růstu v eurozóně, což ECB vede k postupné normalizaci politiky, což pomáhá euru," řekl agentuře Reuters měnový stratég Société Générale Alvin Tan. Dodal, že dolar byl na počátku roku nadhodnocený vůči euru, jenu a libře, což bylo dalším důvodem k jeho oslabení v letošním roce.

Stratég banky Barclays Šin Kadota upozornil, že podle sezónních trendů na devizovém trhu má dolar tendenci po vánočních svátcích oslabovat. Mnoho institucionálních investorů uzavírá ke konci roku své účetnictví, což obvykle vyvolává tlaky na prodej dolaru.

Ceny ropy na světových trzích v závěru roku rostly, americká lehká ropa WTI se v pátek vrátila nad hranici 60 USD za barel a dostala se nejvýše od poloviny roku 2015. Od začátku letošního roku si WTI připsala zhruba 12 %. Severomořská ropa Brent se pohybovala nad 64 dolary za barel, za celý rok tak vykázala zhruba 17% nárůst.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 4,6 milionu barelů. Těžba ropy se podle EIA snížila na 9,75 milionu barelů denně z 9,79 milionu barelů denně v předchozím týdnu. Americká produkce ropy nicméně zůstává o téměř 16 % vyšší než v polovině loňského roku.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některé další významné těžařské země se loni v rámci snahy podpořit cenu suroviny dohodly na omezení dodávek ropy na trh. Tato dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Spojené státy se nicméně k dohodě nepřipojily a analytici očekávají, že americká produkce ropy brzy překročí deset milionů barelů denně.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat