20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Americké akcie zakončily úterní obchodování po několika výkyvech dolů s mírnými zisky. Investoři čekají, zda prezident USA Donald Trump nakonec nestáhne návrh na zavedení cel na dovoz hliníku a oceli.
Index Dow si připsal 0,04 % a obchodování uzavřel na 24 884,12 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,26 % na 2 728,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,56 % na 7 372,01 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,98 % na 18,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA mírně stoupl na 2,886 %.
Dařilo se sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží či průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.
Kromě debaty o amerických clech investoři sledují také oznámení Severní Koreje, že je otevřená možnosti rozhovorů s USA o denuklearizaci. KLDR a Jižní Korea se dohodly, že koncem dubna uspořádají po více než deseti letech vrcholnou schůzku.
Akcie výrobce polovodičů Qualcomm (-2,92 %) oslabily po oznámení, že výbor Spojených států pro zahraniční investice mimořádně prověří nabídku singapurského Broadcomu na jeho převzetí.
Na devizovém trhu v úterý dolar oslaboval. Naděje na přímé rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou zastínily i obavy z hrozících obchodních válek. Investoři proto neváhali s nákupem rizikovějších měn.
Dolarový index kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,42 % na 89,58 bodu a euro k dolaru přidávalo 0,56 % na 1,2405 USD. Dolar již dříve oslabily obavy z plánů prezidenta USA Donalda Trumpa z minulého týdne zavést cla na dovoz hliníku a oceli.
Americká ropa WTI v úterý mírně zlevňovala kvůli předpokládanému růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent naopak mírně zdražovala, její cenu tlačil vzhůru slabší dolar.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu zveřejní údaje o vývoji zásob ropy v USA během minulého týdne. Analytici očekávají, že zásoby vykážou druhý týdenní nárůst za sebou.