28. 1. 2021 6:28
Vranka (XTB): Toto jsou mé akciové tipy ze sektoru technologií pro rok 2021
Index Dow se v úvodu obchodování vrátil do blízkosti historických maxim. V závěru udržel dostatečný růst na to, aby uzavřel na historickém zavíracím maximu.
Americké akcie zahájily úterní obchodování po pondělním svátku v plusu a mířily prudce vzhůru. V poledne místního času měly indexy na kontě 1% zisky a Dow mířil vstříc dvacátému růstovému úterý v řadě. Indexy ale po počátečním růstu do blízkosti historických rekordů postupně část zisků odevzdávaly.
Aktualizace (22:00):
S&P 500 nakonec posílil o 0,63 %, Dow přidal 0,69 % (a uzavřel na zavíracím maximu 15 409,39 bodu) a technologický Nasdaq vzrostl o 0,86 %. Nejvíce se dařilo sektorům spotřebnímu cyklickému a financím, naopak zaostávala odvětví utilit a spotřební necyklický sektor.
Wall Street podpořila zejména vyjádření, jimiž představitelé centrálních bank Japonska a eurozóny ujistili finanční trhy, že současná uvolněná měnová politika bude v platnosti i nadále. Podporu zachování uvolněné měnové politiky vyjádřili v posledních dvou dnech členové výkonného výboru Evropské centrální banky Jörg Asmussen a Peter Praet. V podobném duchu se v úterý vyslovil člen bankovní rady japonské centrální banky Rjuzo Mijao.
Akciové trhy jsou nyní těsně svázány s vyhlídkami vývoje měnové politiky hlavních centrálních bank světa. Americké akcie od poloviny minulého týdne klesaly v reakci na slova šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání. Krajně uvolněná měnová politika, v níž Fed pumpuje na trhy velké objemy levných peněz, je jednou z hlavních příčin letošního silného vzestupu akciového trhu. Index S&P 500 od počátku roku posílil do začátku úterního obchodování zhruba o 16 %.
"Investoři se chtějí ujistit, že jsou všichni na stejné lodi, protože měnová politika je mateřským mlékem letošního oživení. Objevovaly se totiž obavy, že by se mohla změnit," řekl agentuře Reuters Paul Nolte z chicagské investiční společnosti Dearborn Partners.
Spotřebitelská důvěra nečekaně vzrostla na pětileté maximum. Spotřebitelé překonali obavy ze zvyšování daní a "utahování opasků" ve Washingtonu a dál se výrazně zlepšil jejich pohled na současnou situaci i vyhlídky ekonomiky. Indexy průmyslové aktivity richmondského (-2 body oproti odhadu -3 body) a dallaského Fedu (-10,5 bodu, odhad: -8 bodů) oba vykázaly zlepšení v sektoru.
Pozitivní zprávy přinesl i trh s nemovitostmi - podle indexu S&P/Case-Shiller vzrostly ceny domů v březnu meziměsíčně o 1,1 % a meziročně dokonce o 10,9 %, nejvíce od dubna 2006.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service poprvé po pěti letech zlepšila výhled ratingu amerického bankovního sektoru. Odůvodnila to oživováním ekonomiky a zlepšením bankovních rozvah. Agentura zvýšila výhled ratingu pro bankovní odvětví na "stabilní" z "negativního". Moody's přitom negativní výhled udržovala od finanční krize z roku 2008, a dávala tím najevo, že by mohla ratingovou známku tohoto sektoru zhoršit.
Americké banky jsou nyní po letech snižování úvěrových ztrát a zvyšování rezerv lépe připraveny zvládnout budoucí ekonomický sestup, uvedla agentura. V příštích 12 až 18 měsících bankám pomůže ekonomický růst spolu se zlepšováním trhu práce.
Na měnovém trhu oslaboval japonský jen. Reagoval tak na silný růst akciových trhů, k němuž přispěly zejména komentáře některých centrálních bankéřů. Ty podnítily zájem investorů o nákup rizikovějších aktiv. Růst kurzu dolaru později podpořila také nejnovější statistiky z USA (spotřebitelská důvěra, růst cen domů).